Krystian Ochman i Karolina Stanisławczyk w walce o Eurowizję 2022. Mają szansę? • Litwini i Łotysze ruszają z selekcjami! • „Breathe” z Czarnogóry

Małe kraje bałtyckie szykują się do preselekcji. Estonia 🇪🇪 ma za sobą już ćwierćfinały, Litwini 🇱🇹 nagrali pierwszą rundę, a Łotysze 🇱🇻 opublikowali piosenki. Telewizja LTV z Rygi ogłosiła, że w półfinale „Supernova 2022” wystąpi siedemnastu uczestników. Szesnastu już znamy, a ich piosenki dostępne są TUTAJ. Pojawi się jeszcze jeden gracz, a wybiorą go internauci. Głosowanie ruszy 10 stycznia i potrwa do 14 stycznia. Nie znamy jeszcze kandydatów z tej rundy. W gronie pewnych półfinalistów mamy mnóstwo byłych reprezentantów. Poza Aminatą (ESC 2015) w preselekcjach są też Bermudu Divsturis, czyli duet złożony z Emilsa Balcerisa i Maratsa Ogleznevsa, którzy jako Musiqq walczyli o finał w Eurowizji 2011. W zespole BujansIntars Busulis (ESC 2009) i Reinis Sejans, którego znamy z formacji Cosmos (ESC 2006). To nie koniec! w zespole Mes Jus Milam mamy Ralfsa Eilandsa, który reprezentował Łotwę w 2013 w duecie PeR. Poza nimi startują też weterani konkursu – Markus Riva i Miks Dukurs. Na Litwie nagrano już pierwszy odcinek ćwierćfinału „Pabandom is naujo” z udziałem jedenastu uczestników. Wystąpią m.in. Urte Silagalyte, Gabriele Gostautaite, Auguste Vedrickaite, Aldegunda, Erica Jennings czy Voldemars Petersons razem z the Break Hearters. O tym, kto awansuje do półfinału zadecydują widzowie oraz jurorzy. Odcinek obejrzymy już w sobotę 8 stycznia.

Eurowizja: Co nowego w Grecji, Czarnogórze i Finlandii?

Reprezentantka Grecji 🇬🇷, Amanda Tenfjord, nagrywa już eurowizyjną wersję swojego utworu, a prace mają się zakończyć w kolejnych tygodniach. Później rozpoczną się nagrania teledysku. Na razie nie wiemy jakiego rodzaju jest to utwór oraz kiedy będzie zaprezentowany. Vladana z Czarnogóry 🇲🇪 wzięła udział w internetowej konferencji prasowej podczas której ujawniła, że jej utwór „Breathe” będzie wykonany po angielsku, tak by przesłanie trafiło nie tylko do słuchaczy na Bałkanach, ale i szerzej. „Breathe” ma być silną balladą w stylu hymnu, a bardzo ważny będzie przekaz więc warto zwrócić uwagę na warstwę tekstową. Wiemy, że utwór był od razu nagrany w tym języku, a być może powstanie też wersja po włosku i w języku narodowym. Premiera piosenki nastąpi pod koniec lutego. Podczas spotkania z prasą ujawniono, że RTCG za udział w ESC 2022 zapłaci 28 tys. euro, czyli najmniej spośród wszystkich 41 startujących krajów. Czarnogórskiej ekipie mają pomóc sponsorzy zewnętrzni, którzy już zgłosili się do Vladany. Pojawiły się już pierwsze pomysły na występ sceniczny, a być może na scenę wniesiony będzie fortepian, a sama prezentacja ma być utrzymana w awangardowym stylu. Przenosząc się na północ warto poinformować, że telewizja YLE 🇫🇮 już 12 stycznia o 13:00 (czasu lokalnego) przedstawi siedmiu uczestników preselekcji fińskich UMK.

🇵🇱 Krystian Ochman: Chce czy nie chce na Eurowizję?

Każdego dnia nowy reprezentant” – jak ostatnio mówi wielu czytelników Dziennika Eurowizyjnego. Do ogłoszenia polskiego głosu na ESC 2022 pozostało półtora tygodnia, a temat wciąż jest gorący i pojawiają się coraz to nowe ciekawe fakty. Z różnych źródeł docierają informacje o starcie Krystiana Ochmana w preselekcjach. Sam wokalista już wcześniej przyznał, że pracował z producentem @Atutowy nad utworem, który miał wysłać do TVP. W wywiadzie dla Empik’u Ochman stwierdził, że nie jest pewien, czy chce reprezentować Polskę, ale postanowił skorzystać z możliwości wysłania piosenki. Dodał, że by pojechać do Turynu, musiałby być bardzo zadowolony ze swojego utworu. Nie wiemy jaka propozycja został wysłany do Telewizji Polskiej lecz zwycięzca „The Voice” mówi, że ma być to utwór w eurowizyjnym stylu. Co to znaczy i czy w ogóle istnieje coś takiego? Nie wiadomo, ale w późniejszym wywiadzie dla portalu Eska.pl Ochman uznał, że najchętniej do Turynu pojechałby z piosenką „Gdzie iść” po angielsku. Podkreślał jednak, że nie jest przekonany, czy on sam pasuje do konkursu: „Fajna rzecz, ale nie wiem czy to jest do końca dla mnie, bo niektóre z tych programów są polityczne i może to jest coś mocnego, co mówię, ale taka jest prawda. Lubię orientować się tym, co się dzieje w tym kraju, ale staram się nie przejmować, bo mam dużo pracy. Jeśli w coś wejdę, czego nie kocham, to wolę nie być zaangażowany. Wierzę jednak, że warto próbować” – zdradził w wywiadzie.

🇵🇱 Eurowizja: Kto jest naszym faworytem w preselekcjach?

To nie koniec! W wywiadzie z Jej Perfekcyjnością Karolina Stanisławczyk przyznała, że zgłosiła się do preselekcji w Polsce. Co ciekawe, utwór został przygotowany w duecie z pewną wokalistką i będzie wykonany po angielsku i hiszpańsku. Karolina, o której udziale w konkursie wcześniej już spekulowano, nie wydaje się być przekonana co do swoich szans w walce o Eurowizję, ale wie, że jej konkurentami są Daria czy Kuba Szmajkowski. Stanisławczyk nie wie w jaki sposób wybierany jest reprezentant i zdaje się, że oczekuje organizacji finału narodowego, który (jak wiemy) nie odbędzie się i to nie ze względu na covid-19, a z przyczyn…formatu. W tym roku Krajowe Eliminacje mają charakter wewnętrzny, a zwycięzcę wybrali jurorzy. Tymczasem Kuba Szmajkowski oficjalnie pokazuje już swoją eurowizyjną propozycję „Lovesick„, a na swoim Tik-Toku opublikował video promujące. Przypomnę, że po raz pierwszy utwór został przez niego zaśpiewany podczas konferencji „Sylwestra Marzeń” w połowie grudnia. Wczoraj czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego mieli okazję wspólnie obejrzeć i ocenić 11 potencjalnych utworów na konkurs, a poza piosenkami „Gdzie iść”, „Lovesick” czy „Paranoia” mogliśmy przyznawać punkty także tym mniej znanym propozycjom wysłanym m.in. przez Annę Cyzon (KE 2010), Oscara Jensena, Balwako czy grupę SO SO. W głosowaniu rozdano ponad 8 tys. punktów, a wyniki w formie topki dostępne są poniżej:

źródło: LRT, LTV, Eurovoix, RTCG, Empik, Eska.pl, Jej Perfekcyjność, TVP, Tik Tok, YouTube, D. Oczkowski, K. Kłosiński inf. własne, fot.: @krystianochman

%d blogerów lubi to: