Eurowizja Junior: Ostatni dzień prób technicznych • Dziś Valentina i Barbara na scenie • Opening Act: Znamy szczegóły • ESC 2022: Czesi mają reprezentanta! • Kiedy losowanie półfinałów?

Ostatni dzień prób technicznych przed nami! Ruszamy standardowo o 10:00, ale tym razem mamy w kolejce o jeden kraj więcej niż wczoraj. Startujemy z Azerbejdżanem, a kończymy z Francją. Dziś każda delegacja ma nie tylko 20-minutową próbę na scenie ale też oczywiście prace nad fryzurą i make-up’em, konfigurację odsłuchów czy nagranie wywiadów dla France TV oraz EBU. Delegacje będą też analizować nagrania w Viewing Room’ie. Dzisiejszy plan prób wygląda następująco:

  • 17. 🇦🇿 10:00-10:20 Próba Azerbejdżanu
  • 17. 🇧🇬 10:30-10:50 Próba Bułgarii
  • 17. 🇦🇱 11:00-11:20 Próba Albanii
  • 17. 🇺🇦 11:30-11:50 Próba Ukrainy
  • 17. 🇲🇰 13:00-13:20 Próba Macedonii
  • 17. 🇰🇿 13:30-13:50 Próba Kazachstanu
  • 17. 🇦🇲 14:00-14:20 Próba Armenii
  • 17. 🇷🇸 14:30-14:50 Próba Serbii
  • 17. 🇷🇺 15:00-15:20 Próba Rosji
  • 17. 🇫🇷 15:30-15:50 Próba Francji

Sprawdźcie jak wyglądał wczorajszy dzień na drugim odcinku naszego vloga z Paryża!

🇫🇷 Nie tylko próby krajów

Poza ostatnimi ćwiczeniami państw czekają nas też próby dodatkowe i nie tylko! Od 16:30 trwać będą próby Interval Acts – najpierw na scenie pojawi się Valentina (JESC 2020), a po 17:30 Barbara Pravi (ESC 2021). W tym czasie (od 17:00 do 18:00) zaplanowano konferencję przedstawicieli Europejskiej Unii Nadawców i France TV. Być może dowiemy się jakie są plany na kolejne lata w kwestii konkursu i czy dojdzie do sugerowanych wcześniej zmian w zasadach głosowania internetowego. France TV opowie też o organizacji show w Paryżu. Od 18:30 w La Seine Musicale dalsze próby wspólnego występu do „Imagine” oraz Opening Act’u z paradą flag i muzyką Ofenbach. O 20:00 rozpocznie się spotkanie podawaczy punktów z organizatorami oraz prowadzącymi, następnie przyjdzie pora na ostatnie próby techniczne prowadzących przy prezentacji wyników głosowania. Wszystko musi być dopięte na ostatni guzik ponieważ już w sobotę dwie próby generalne – prasowa i jurorska.

Jak wyglądać będzie Opening Act?

W czwartek mieliśmy okazję zobaczyć jak organizatorzy przygotowali występ na otwarcie finału. Będą tancerzy w strojach tworzących kolorami flagę Francji 🇫🇷, będą świąteczne wizualizacje (pełne choinek, prezentów, bombek) i spadający śnieg. Prezentacja uczestników zacznie się wraz z brzmieniem słynnych francuskich utworów zmiksowanych przez Ofenbach razem z ich nowymi piosenkami. Reprezentanci wchodzić będą na scenie w kolejności alfabetycznej, a nazwy krajów wyświetlane będą po angielsku lecz wypowiadane będą też po francusku. Wszystko w rytm m.in. „Les Champs-Elysees”, „La foule”, „Be Mine” i „Hurricane”. Ma być dynamicznie, kolorowo, energicznie i nieco bajkowo, bo podobnie jak cała oprawa graficzna, także w Opening Act pojawi się mnóstwo błyszczących elementów, iskier, gwiazdek i światełek. Po paradzie flag przedstawieni będą prowadzący – Elodie, Carla i Olivier. Jednym z Interval Act’ów będzie wykonanie „Imagine” przez wszystkich wykonawców. Rozstawieni są w różnych miejscach sceny i na „mostach” czyli w Green Roomach, a część wejdzie dopiero w trakcie trwania utworu. Sarze James przyznano strategiczne i dobrze widoczne miejsce z prawej strony głównego wybiegu, nieopodal Irlandczyka, a przed Kazachstanem i Macedonią. Występ zrealizowany będziez playbacku, a każdy reprezentant nagrał swój fragment utworu.

🇨🇿 Eurowizja 2022: Znamy kolejny utwór konkursu

Preselekcje czeskie wygrała formacja We Are Domi z utworem „Lights Off” zdobywając łącznie 21 punktów. Grupa założona przez studentów w Leeds, na czele z czeską wokalistką zdobyła 12 punktów od jury międzynarodowego oraz 9 punktów od internautów (przy czym tylko 3 od głosujących z Czech). Ostatecznie formacja pokonała Elis Mraz, która zajęła 2. miejsce ze stratą czterech punktów. Jej piosenka „Imma Be” dostała 5 punktów od Czechów, a ich głosowanie zwyciężył duet Jordana Haj i Emmy Smetany. Małżeństwo nie zyskało jednak uznania jurorów – dostało od nich 3 punkty (najniższa nota) i ostatecznie wylądowało na 4. miejscu. Trzecia w rankingu generalnym była Giudi z utworem „Jezinki” – jedna z głównych faworytek fanów. Po zliczeniu głosów od komisji i internautów ostatnie miejsce przypadło formacji The Valentines. W skład jury weszły eurowizyjne gwiazdy, m.in. Victor Crone, Manizha, TIX, The Black Mamba, Go_A czy Gjon’s Tears. We Are Domi to przede wszystkim Dominika Hašková, czeska wokalistka. Pozostali muzycy pochodzą głównie z Norwegii 🇳🇴. Dominika jest niezwykle szczęśliwa z takiego werdyktu, przyznała jednak, że jest na tyle zmęczona pracą nad utworem i emocjami, że teraz nie może się doczekać świąt by móc odpocząć. W preselekcjach czeskich zebrano rekordową ilość głosów internetowych – 45 tysięcy. Utwór „Lights Off” to drugi ogłoszony już w tym roku utwór na przyszłoroczną Eurowizję w Turynie. Kolejnym będzie albański 🇦🇱 – poznamy go pod koniec grudnia.

Podział półfinałów ESC 2022 pod koniec stycznia

Do wewnętrznych preselekcji Czarnogóry 🇲🇪 przyszło 30 zgłoszeń co jest najlepszą frekwencją od 10 lat – ogłosił szef delegacji Ivan Maksimović. Teraz 10-osobowa komisja wysłucha nadesłanych propozycji i do końca grudnia podejmie decyzję. Dodatkowo telewizja RTCG zdradziła, że podział półfinałów Eurowizji 2022 nastąpi 25 stycznia w Turynie. W Słowenii 🇸🇮 znamy już uczestników finału tygodnia EMA Fres – będą to Leya Leanne, De Liri, Emma i duet Marijana Novaka oraz Špeli Velikanje. W sobotę o 20:00 odbędzie się głosowanie internautów na stronie RTV SLO, a do finału głównego EMA Fres wejdą trzy najlepsze piosenki, a ta ostatnia trafi do dogrywek, które ruszą już w przyszłym tygodniu. Tymczasem telewizja norweska 🇳🇴 poinformowała, że ze względu na trudną sytuację pandemiczną podjęto decyzję, by nie wpuścić widzów do obiektu, w którym organizowane będą półfinały. Organizatorzy mają nadzieję, że publiczność będzie mogła śledzić na żywo finał 19 lutego. Osoby, które kupiły już bilety na półfinały otrzymają zwrot kosztów.

Źródło: Relacja Dziennika Eurowizyjnego na żywo z Paryża, Wikipedia, Ceska televize, RTCG, RTV SLO, Eurovoix, fot.: M. Błażewicz 2021

%d blogerów lubi to: