Eurowizja Junior: Kto zaskoczył, a kto zawiódł drugiego dnia? • Kulisy konkursu i nasze pierwsze wrażenie • Eurowizja 2022: Znamy reprezentantkę Grecji

Drugi dzień prób technicznych pozwolił nam zapoznać się ze wszystkimi tegorocznymi występami, a każdy reprezentant miał 40 minut do wykorzystania na scenie. Pierwszym krajem był dziś Azerbejdżan 🇦🇿 – Sona wystąpiła w białej świecącej sukni, a według JuniorEurovision.tv jej wokal był bezbłędny. Bułgarzy 🇧🇬 – Deni i Martin – skorzystają z gry cieni stawiając na scenie coś w rodzaju namiotu. Anna z Albanii 🇦🇱 stawia natomiast na układanie z kartonów słowa „Bully” i różne triki związane z tym rekwizytem. Niektórzy porównują jej występ do High School Music lub do … „Teenage Life” Daza Sampsona z Wielkiej Brytanii. Olena Usenko z Ukrainy 🇺🇦 prezentuje dość prosty, ale efektowny występ z wykorzystaniem wizualizacji na tylnym ekranie oraz na podłodze. „Nasi Faworyci” – Dajte Muzika z Macedonii 🇲🇰 – pozostają wierni swojemu przesłaniu piosenki „Green Forces”, przekazując je z energią poprzez wizualizacje i taniec. Pewne kontrowersje wywołała próba Kazachstanu 🇰🇿, gdyż wielu fanów zwróciło uwagę na fakt niewielkiego udziału wokalnego Beknura. Zdaje się, że chłopczyk z niepełnosprawnością ma jedynie wzbudzić litość widzów i nie pasuje do piosenki „Fairy World” pierwotnie pisanej tylko dla Alinura. Co ciekawe, w występie chłopców mają się pojawić pewne niespodzianki. Chyba strach się bać.

Malena, Tanya, Enzo – kto zagrozi Polsce?

Jedna z głównych faworytek show – Malena 🇦🇲– pokazała dopracowaną choreografię pełną kolorów i ruchu, jednak pojawiły się opinie, że nie spełniła oczekiwań. Kolorystycznie występ podobny jest do prezentacji Sary James. Pozytywnie zaskoczyły Serbki 🇷🇸 – Dunja i Jovana – postawiły na scenie wielką ramę imitującą lustro, w którym „odbijają” się dziewczęta. Francuskim akcentem w występie są berety wokalistek z Wojwodiny. Ze względów zdrowotnych, niedawna solenizantka Tanya z Rosji 🇷🇺 dostała zgodę na dokonanie próby z playbacku, bez śpiewania na żywo. I tak jednak zdołała zaskoczyć internautów prezentując się na wielkiej, cyrkowej obręczy, a nawet…jeżdząc na rowerze. Przy odpowiednich ujęciach występ może bardzo dobrze prezentować się w „obrazku”. Na koniec spory hit – Francja 🇫🇷! Enzo nie postawił na kicz i słodkość, jak można się było spodziewać, a zamiast tego na scenie ma złote schody, na sobie złotą kurtkę, a na wizualizacjach wielu tancerzy. Daje to fenomenalny efekt, który dziennikarze będą mogli już w piątek zobaczyć śledząc próby w Centrum Prasowym. Czy pozwoli to Francji przebić Polskę i Armenię i zdobyć w tym roku Grand Prix? Czas pokaże.

Wczoraj i dziś na Instagramie głosować mogliście w ankietach dotyczących szans na top10 dla poszczególnych państw. Tak prezentują się aktualne wyniki:

 • 97% Polska
 • 91% Armenia
 • 85% Rosja
 • 81% Macedonia
 • 75% Włochy
 • 75% Ukraina
 • 73% Francja
 • 69% Azerbejdżan
 • 62% Hiszpania
 • 61% Albania
 • 52% Gruzja
 • 47% Holandia
 • 35% Niemcy
 • 31% Kazachstan
 • 20% Malta
 • 15% Serbia
 • 12% Portugalia
 • 9% Irlandia
 • 7% Bułgaria

🇫🇷 Akredytacje na papierze we Francji

Dziennik Eurowizyjny miał dziś okazję zobaczyć obiekt La Seine Musicale, który znajduje się na wyspie Ile Seguin w miejscowości Boulogne-Billancourt pod Paryżem. Kompleks charakteryzuje się szklanym owalnym obiektem, a także sporej wielkości ekranem LCD na fasadzie, co wykorzystywane jest do reklamowania eventów tam organizowanych. Oczywiście wyświetlano tam wizerunki wykonawców JESC 2021 (w tym Sary James) oraz oficjalny zwiastun konkursu z Pałacem Kultury w Warszawie i latającą Valentiną. Niestety wyświetlacz miał braki, przez co na samym środku widnieją…dwa czarne prostokąty, co nie wygląda estetycznie i profesjonalnie. Sam odbiór akredytacji odbywa się w małym tymczasowym kiosku przy jednym z mostów. W tym roku akredytacje to … pół kartki papieru A4 z nadrukowanymi informacjami. Kartkę składa się na pół i umieszcza w plastykowej kieszonce na smyczy. Niestety to kolejny niezbyt estetyczny element związany z organizacją JESC, ale nie załamujemy się i liczymy, że Centrum Prasowe miło nas zaskoczy. Sam Paryż czy nawet okolice La Seine Musicale nie są w żaden sposób „udekorowane” w eurowizyjne flagi czy motywy graficzne.

Nasze relacje z prób zaczynamy w czwartek od 10:00 na grupie Facebook!

🇬🇷 Grecja: Tenfjord do Turynu

Dość niespodziewanie już dziś telewizja grecka ERT podała nazwisko reprezentanta na Eurowizję 2022 – została nim Amanda Tenfjord, norwesko-grecka wokalistka z miejscowości Tenfjord 🇳🇴. Urodziła się w 1997 roku, a naukę gry na pianinie zaczęła w wieku 5 lat. Piosenką „Run” zdobyła w 2015 roku nagrodę muzyczną, a rok później wystąpiła w talent-show, w którym dotarła do czołowej trzydziestki. Doświadczenie zdobyła też koncertując z zespołem Highasakite. Jakie ma związki z Grecją? Żyła tam wraz z rodziną przez pierwsza lata dzieciństwa po czym przeniosła się do Norwegii, gdzie uczęszczała do szkoły razem z popularną wokalistką Sigrid. W 2015 roku przeprowadziła się do Trondheim, gdzie studiowała medycynę, jednak w 2019 podjęła decyzję o przerwaniu nauki na rzecz muzyki. Piosenkę na Eurowizję 2022 Tenfjord ma już przygotowaną, jednak telewizja ERT na razie nie planuje jej prezentować by skupić się na przygotowaniach, w tym stworzeniu odpowiedniego klipu oraz strategii promocyjnej.

Eurowizja 2022: Coraz bliżej selekcji w Chorwacji i Islandii

Poza tym, że finalistów „Dory 2021” 🇭🇷 poznamy w piątek wiemy też, że do preselekcji zgłoszono 184 utwory. To najlepszy wynik od 2019 roku, czyli od momentu, gdy konkurs wrócił do HRT. W Słowenii 🇸🇮 trwa ostatni tydzień dueli EMA Fres. Awansowali już Leya Leanne oraz De Liri, a dziś dalej przeszła Emma pokonując Ninę Sodnik. W czwartek ostatni duel – głosować będzie można na duet Marijana Novaka i Špeli Velikanje oraz Mię Vučković. Następnie czworo zwycięzców zmierzy się w sobotę w finale tygodnia. Na Islandii 🇮🇸 telewizja RUV ogłosiła, że uczestników preselekcji ogłosi 29 stycznia. Zmierzą się oni w dwóch półfinałach – 19 i 26 lutego, a finał zapowiadany jest na 5 marca. Zmieniono jednak miejsce organizacji konkursu – zamiast Háskólabíó i Laugardalshöll show przeniesiono do RVK Studios w stolicy kraju. Bilety trafią do sprzedaży pod koniec stycznia. Nowości także z USA 🇺🇸. Telewizja NBC pokazała pierwszy amerykański zwiastun formatu eurowizyjnego realizowanego za oceanem. „American Song Contest” ma mieć 56 oryginalnych piosenek, a nadawany będzie zaraz po transmisji Igrzysk Olimpijskich, co ma pozwolić na zdobycie jak największej widowni.

https://platform.twitter.com/widgets.js

Jeszcze dziś Sanremo Giovani we Włoszech! Szczegóły w poprzednim artykule TUTAJ.

Źródło: JuniorEurovision.tv, relacja Dziennika Eurowizyjnego z Paryża, ERT, Wikipedia, Eurosong.hr, RTV SLO, RUV, NBC, fot.:  ANDRES PUTTING/EBU

%d blogerów lubi to: