Eurowizja Junior 2021: Druga seria prób technicznych • Intensywny dzień Sary James – dziś kolejna próba do „Somebody” • Eurowizja 2022: Znamy skład Sanremo. Dziś dowiemy się, kto reprezentuje Czechy

Trzeci dzień prób technicznych, a Eurowizja Junior 2021 coraz bliżej! Dziś otwiera się Centrum Prasowe, więc dziennikarze będą mieli okazję śledzić próby na ekranach. Ze względu na obostrzenia nie ma możliwości wejścia pod scenę, ale Dziennik Eurowizyjny będzie prowadził relacje z każdej próby na grupie Facebookowej ! A plan wygląda następująco:

  • 16. 🇵🇹 10:00-10:20 Próba Portugalii
  • 16. 🇮🇪 10:30-10:50 Próba Irlandii
  • 16. 🇲🇹 11:00-11:20 Próba Malty
  • 16. 🇳🇱 11:30-11:50 Próba Holandii
  • 16. 🇩🇪 13:00-13:20 Próba Niemiec
  • 16. 🇮🇹 13:30-13:50 Próba Włoch
  • 16. 🇬🇪 14:00-14:20 Próba Gruzji
  • 16. 🇪🇸 14:30-14:50 Próba Hiszpanii
  • 16. 🇵🇱 15:00-15:20 Próba Polski

Intensywny dzień dla Sary James

Jak wyglądać będą przygotowania każdej delegacji? Podobnie jak we wtorek, prześledźmy to na przykładzie Sary James. Polska ekipa 🇵🇱 wyjedzie z hotelu o 10:30, a na 11:00 ma zaplanowany 30-minutowy lunch. Aż trzy godziny potrwa przygotowanie fryzur oraz make-up’u wszystkich dziewcząt. To zdecydowanie najdłużej ze wszystkich krajów, które mają dziś próby. Dla porównania – chłopcy z Portugalii i Irlandii potrzebują pół godziny, a Włoszki 75 minut. Tak długie przygotowania wizerunku scenicznego to zapewne powód, dla którego Polska ma próbę jako ostatnia. Gdy już w końcu dziewczyny będą pomalowane, odbędzie się 15-minutowa konfiguracja odsłuchów, a o 15:00 Sara i tancerki wejdą na scenę w La Seine Musicale. Ćwiczenia potrwają 20 minut, być może uda się wtedy wykonać „Somebody” trzykrotnie. Po próbie delegacja trafi do Viewing Roomu gdzie ma 20 minut na analizę nagranego podczas prób materiału. Co jeszcze? Po próbie zaplanowano wywiad Sary James dla France TV 🇫🇷 oraz na media społecznościowe telewizji francuskiej i EBU. Oczywiście Sara będzie też miała możliwość spotkania się z dziennikarzami by udzielić wywiadów dla portali z Polski i zagranicy.

Wszystkie relacje znajdziecie na grupie facebookowej Dziennika Eurowizyjnego, a zachęcam też do śledzenia Instagrama! Zaczynamy ok. 10:00.

Delegacje, które dziś nie mają prób, mogą cieszyć się dniem wolnym. Po pierwszej części II tury prób technicznych w La Seine Musicale odbędzie się też próba prowadzących (przy użyciu systemów Digame i tabeli wyników), a o 17:00 start próby Opening Act i parady flag oraz występu do wspólnej piosenki „Imagine”. Będą też przećwiczone układy choreograficzne, które zobaczymy w różnych częściach finału. Przypomnę, że relacje zza kulis Eurowizji Junior znaleźć możecie w „Pytaniu na Śniadanie”, a w sobotę ok. 16:50 przed „Teleexpressem” pokazana będzie specjalna relacja Mateusza Szymkowiaka z Paryża. Sam finał na żywo 19 grudnia o 16:00 w TVP1, a komentatorami mają być Aleksander Sikora i Marek Sierocki.

🇮🇹 Sanremo: Lista kompletna

Wczoraj oficjalnie ogłoszono i zaprezentowano wszystkich uczestników Sanremo, a także trzech wykonawców, którzy do festiwalu weszli poprzez Sanremo Giovani. Są to Yuman, Tananai oraz Matteo Romano. Ten pierwszy wygrał Sanremo Giovani, a już w 2019 roku został zaliczony przez YouTube Music to dziesięciu najbardziej obiecujących włoskich muzyków. Wokalista urodził się w Rzymie, ale jego rodzice pochodzą z Republiki Zielonego Przylądka 🇨🇻. W Sanremo 2022 zaśpiewa „Ora e qui”, a stoją za nim Universal Music Italy oraz producent Francesco Cataldo. Tananai, który wczoraj zajął 2. miejsce, wystąpi podczas festiwalu z „Sesso occasionale”, a Matteo Romano z „Virale”. Tananai ma na koncie już kilka udanych singli oraz współpracę z Fedezem, z kolei Mateo robi furorę na TikToku. Podczas wczorajszego programu w ramach prezentacji wykonawców ujawniono, że Mahmood (ESC 2019) wraz z Blanco zaśpiewają „Brividi”, które sami napisali, a współpracował z nimi Michelangelo, czołowa postać sceny trap-hip hop. Według zakładów bukmacherskich największe szanse na wygraną mają jak na razie Elisa i Emma (ESC 2014), ale Mahmood i Blanco mają 3. lokatę. W typowaniach wyróżniają się też Sangiovanni i Achille Lauro. Najmniejsze szanse na zwycięstwo ma Iva Zanicchi (ESC 1969).

🇨🇿 Eurowizja 2022: Kto będzie reprezentantem Czech?

Telewizja czeska ma dziś opublikować specjalną prezentację z wynikami preselekcji ESCZ. Poznamy wtedy rankingi jurorów międzynarodowych (w komisji są gwiazdy ESC) oraz czeskich i zagranicznych internautów. Wczoraj zakończyło się typowanie czeskie w 5. edycji gry preselekcyjnej „Bet & Win” – wiemy już, na kogo wskazali polscy fani Eurowizji. 39% głosów zdobyła Giudi, a 33,3% duet Jordana i Emmy. Na trzecim miejscu grupa We Are Domi (15,4%). Jedynie Skywalker nie dostał ani jednego głosu, nikt spośród ponad 130 graczy nie typuje go do wygranej. Zdaje się, że faworytów jest dwóch jednak sytuacja jest na tyle niepewna, że aż 90% uczestników „Bet & Win” nie zdecydowało się na podwojenie stawki. Ponad 43% graczy twierdzi, że Giudi wygra głosowanie jurorskie. Na drugim miejscu typuje się małżeństwo Haj i Smetana (27%). Podobnie w przypadku głosowania internetowego – piosenka „Jezinky” ma 42,7%, a „By now” 29,9%. Co ciekawe, praktycznie pomijana jest Elis Mraz, chociaż niektóre zagraniczne fora czy media sugerują, że to właśnie ona może dziś wygrać. Prezentacja dziś o 20:30 na kanale ESC Czech Republic na YouTube.

Źródło: JuniorEurovision.tv, TVP, RAI, Bet & Win, inf. własne, Zdjęcie: M. Błażewicz 2021

%d blogerów lubi to: