Serbia wysyła duet na Eurowizję Junior • Znamy finalistów na Ukrainie • Zmiana władz wpłynie na decyzję co do miasta-gospodarza Eurowizji 2022?

Konkurs Piosenki Eurowizji Junior nie cieszy się w Serbii 🇷🇸 zbyt dużym zainteresowaniem, a RTS poinformował, że do preselekcji wewnętrznych napłynęło jedynie siedem zgłoszeń. Spośród nich wyboru dokonała specjalna komisja ekspertów pracujących w telewizji publicznej, a sam proces podzielony był na trzy etapy. W pierwszym spośród siedmiu propozycji (w wersji demo) wybrano cztery najlepsze, a ich wykonawcy zostali zaproszeni do Studia 6 Radia Beograd by na żywo zaśpiewać utwory. W drugim etapie wyłoniono trzy spośród czterech piosenek – utwory zostały nagrane studyjnie. To właśnie takie nagrania zostały w trzecim etapie ocenione przez jurorów, którzy przyznawali 1, 2 i 3 punkty. Najwięcej głosów dostała piosenka „Oci deteta” w wykonaniu Jovany Radonjić i Dunji Zivković z Nowego Sadu. Autorką piosenki jest Ana Frlin, a aranżację przygotował Ognjen Cvekić. Dziewczynki z Wojwodiny pokonały w finale preselekcji Tarę Sujeranović z piosenką „Osmeh” oraz duet Sary Simić i Tomislava Bozovicia „Dete od snova”. Aktualnie „Oci deteta” nagrywane są na nowo, tworzona jest ostateczna wersja aranżacji, której premiera odbędzie się najpóźniej pod koniec października. Jovana Radonić urodziła się w styczniu 2011 roku, swój pierwszy publiczny występ wokalny zaliczyła w wieku 4 lat. Jako pięciolatka wzięła udział w talent-show dla młodych talentów „Pinkove zvjezdice”, zajęła tam 2. miejsce. Dunja jest starsza – urodziła się w lipcu 2010. Jako trzylatka zaczęła uczęszczać na muzyczne warsztaty „Do Re Mi”, a w 2019 roku w konkursie ogólnokrajowym zajęła 1. miejsce w swojej kategorii wiekowej. Jovana i Dunja poznały się w szkole śpiewu „La La Studio” w Nowym Sadzie.

Który kraj najdłużej czeka na wygraną w JESC?

Do tej pory Serbię 🇷🇸 aż osiem razy reprezentowały w JESC wokalistki, z czego Nevena w 2007 i Sonja w 2010 zajęły najwyższe miejsca – trzecie. Pierwszym w historii solistą śpiewającym dla Serbii był Petar Anicic, który wystąpił rok temu w Warszawie zajmując 11. miejsce. Do zestawu dorzucimy dwa zespoły – z 2006 i 2009 oraz jeden dziewczęcy duet – Iriny i Jany, który w 2017 roku zajął 10. miejsce. Na dwanaście dotychczasowych startów Serbia tylko trzy razy znalazła się w top5, a aż czterokrotnie zajmowała 10. miejsce. Najsłabszy rankingowo start to ten z 2018 – Bojana Radovanović zajęła przedostatnie, 19. miejsce, jednak w 2016 roku Serbia była ostatnia – wtedy była to 17. lokata. Kraj dziewięciokrotnie prezentował utwory w całości po serbsku, trzykrotnie mieszał serbski z angielskim (w tym raz pojawiały się tam też słowa po francusku, niemiecku, włosku, hiszpańsku, rosyjsku i japońsku). Spośród krajów uczestniczących w JESC 2021 Serbia jest drugim krajem najdłużej czekającym na swoje pierwsze zwycięstwo. Dłużej czeka jedynie Macedonia 🇲🇰, która ma za sobą już 15. startów, bez żadnego miejsca w czołowej czwórce. Eurowizja Junior 2021 odbędzie się 19 grudnia o 16:00 w Paryżu. Udział w konkursie weźmie co najmniej 19 państw.

🇺🇦 Finaliści na Ukrainie

W Serbii 7, a na Ukrainie aż 118 zgłoszeń do Eurowizji Junior. Spośród nadesłanych aplikacji telewizja UA:PBC wyłoniła już dwunastu finalistów. Warto dodać, że na Ukrainie kandydaci nie musieli przygotowywać swojej własnej piosenki na Eurowizję, bo mogli wykonać cover tylko po to by pokazać swoje zdolności wokalne. Osoby, które nie podjęły się przygotowania własnego utworu dostaną propozycję eurowizyjną przygotowaną przez producentów zaangażowanych w konkurs. Selekcje odbędą się 23 października, a zwycięzcę wybiorą internauci oraz jury. Konkurs transmitowany będzie za pośrednictwem kanału UA:Kultura. O wyjazd do Paryża walczą m.in. Darina Zinchenko, Karina Kornuta, Rrealina (Anzelina Makfarlein), Darya Rebrova, Sofia Skvaruk czy Ellen Usenko (Olena Usenko). Skrót ich muzycznych aplikacji znaleźć można TUTAJ. Nasi sąsiedzi mają już za sobą 15 startów w JESC. Jeden raz zdołali wygrać, dwukrotnie byli drudzy, a łącznie aż 10 razy zajmowali miejsce w czołowej dziesiątce. Najsłabszy rankingowo rezultat osiągnęli w Gliwicach – Sophia Ivanko była wtedy piętnasta, jednak w 2010 Ukraińcy zajęli ostatnie miejsce (wtedy była to 14. lokata). W większości przypadków telewizja ukraińska na Eurowizję dla Dzieci wysyła piosenki w języku narodowym i angielskim.

Ile państw wystartuje w Eurowizji? Co z tym gospodarzem?

Portal Wiwibloggs sugeruje, że „wyciek” regulaminu konkursu „A Dal 2022” 🇭🇺, który miał zawierać wzmianki na temat Eurowizji jest fałszywką zrobioną przez fana. Telewizja węgierska do tej pory nie przekazała żadnych informacji dotyczących organizacji konkursu, a tym bardziej nie skomentowała spekulowanego powrotu na Eurowizję. Należy się spodziewać, że w Eurowizji 2022 wezmą udział wszystkie kraje startujące w Rotterdamie oraz powracająca Armenia 🇦🇲. Tym samym łącznie o Grand Prix walczyć będzie 40 państw – w jednym półfinale będzie ich 17, a w drugim 18. O tym, która grupa będzie liczniejsza zadecyduje losowanie. W gwarantowanym finale będą tylko państwa Big5, ponieważ jeden z członków grupy jest jednocześnie organizatorem. Niestety gospodarze, Włosi 🇮🇹, na razie nie prezentują się zbyt dobrze. Istnieje niebezpieczeństwo, że dojdzie do kolejnego opóźnienia w przekazaniu decyzji o tym, które miasto ugości konkurs. Media włoskie twierdzą, że telewizja RAI chciała poczekać do zakończenia wyborów lokalnych odbywających się m.in. w Turynie, Mediolanie czy Bolonii. Wyniki wyborów mogą doprowadzić do zmian w lokalnych władzach i w zmianie (na gorsze!) podejścia do chęci organizacji konkursu. Mówi się, że taka sytuacja może wydarzyć się w Turynie i Rimini. Telewizja RAI chce rozmawiać już z nowymi burmistrzami, a nie tymi, którzy opuszczą stanowisko. Na ten moment tylko Mediolan ma pozostać przy swoim aktualnym burmistrzu. Faworyt – Turyn – będzie mieć nowego włodarza i na ten moment jeszcze nie wiadomo jak odniesie się on do kandydatury miasta. W Bolonii sytuacja jest dobra – burmistrz będzie nowy, ale jest to osoba, która od dawna angażuje się w walkę o Eurowizję 2022.

źródło: RTS, Wikipedia, UA:PBC, Eurovoix, EurofestivalNews, Wiwibloggs, fot.: RTS

%d blogerów lubi to: