Wymarzony Reprezentant Polski na Eurowizji 2022: Oto zwycięzca! • Jak przygotowana będzie Eurowizja Junior? • Sanremo będzie „mniejsze”? • Armenia wygrywa New Wave

Zwyciężczynią plebiscytu „Wymarzony Reprezentant Polski na Eurowizji 2022” została Roksana Węgiel 🇵🇱, zdobywając w superfinale 36,2% głosów. Tym samym pokonała ubiegłoroczną triumfatorkę – Sanah, której przypadło 2. miejsce z wynikiem 28,5% głosów. Na miejscu trzecim jedna z dawniejszych „wymarzonych reprezentantek” – Doda, która zebrała 21,7% głosów, a czołową czwórkę zamyka dwukrotna triumfatorka plebiscytu – Sylwia Grzeszczak (13,6%). Co ciekawe, we wcześniejszej rundzie (finałowej), gdzie głosowali członkowie grupy facebookowej Roksana Węgiel także wygrała, zdobywając 1094 punkty, ale różnica między nią a Sanah wyniosła jedynie 53 głosów. Sylwia w finale była trzecia, Doda zaś czwarta. W superfinale o wyniku decydowali użytkownicy Instagrama. To drugi start Roksany Węgiel w plebiscycie – rok temu zajęła 3. miejsce, dając się pokonać Sanah i Alicji Szemplińskiej. Po raz pierwszy „wymarzoną reprezentantką” została osoba, która ma już za sobą eurowizyjne uczestnictwo i oczywiście wygraną w JESC. Czy „Wymarzona Reprezentantka” faktycznie może trafić na konkurs? W tym roku po raz pierwszy szanse na to, że nasz zwycięzca pojedzie na Eurowizję są realne. Chociaż popularna Roxie nie należy do Impresariatu TVP, jest z polskim nadawcą bardzo związana nie tylko z uwagi na zwycięstwo w „The Voice” i na Eurowizji Junior, ale też poprzez nowe projekty (poprowadzi program „You Can Dance”) i intensywne angażowanie się w publiczne festiwale i koncerty. Występowała m.in. podczas „Wakacyjnej Trasy Dwójki” czy koncercie „Jasna Strona Mocy”, a na początku września zapewne wygra „Premiery” w ramach KFPP w Opolu. Czy sama chce jechać na Eurowizję? Często jest o to pytana, ale odpowiada wymijająco tłumacząc, że ma jeszcze na to czas. Wyniki plebiscytu zostaną przekazane osobom odpowiedzialnym za wybór polskiego reprezentanta kraju i zobaczymy, co przyniosą kolejne miesiące!

Eurowizja Junior: Scenariusze organizacji konkursu

Podobnie jak w przypadku dorosłej Eurowizji, także JESC ma przygotowane różne scenariusze w zależności od stopnia pandemii koronawirusa. EBU, nauczone wcześniejszym doświadczeniem, jest jednak bardziej pozytywnie nastawione i szanse na organizację „żywego” konkursu w Paryżu 🇫🇷 są duże. Główny scenariusz (A) to przygotowanie tradycyjnej imprezy bez obostrzeń, czyli tak jak to było w Gliwicach 🇵🇱. Scenariusz B to powtórka z Rotterdamu 🇳🇱 – konkurs w dobie obostrzeń, czyli obowiązkowe testy, zachowanie dystansu, ograniczona aktywność i kontakt między delegacjami oraz konieczność nagrania „live on tape” na wypadek zarażenia koronawirusem i braku możliwości występu na scenie w La Seine Musicale. Taki scenariusz zrealizowano w Holandii, a live-on-tape musiała wykorzystać Islandia 🇮🇸. Scenariusz C to także obowiązek przygotowania „live on tape” i zastosowania go w momencie, gdy z powodu obostrzeń wjazdowych dany kraj nie będzie mógł wysłać swojego reprezentanta do Francji – tak samo jak na ESC 2021 zrobiła Australia 🇦🇺. Nadal jednak sam konkurs odbędzie się w Paryżu i zapewne z publicznością. Europejska Unia Nadawców odważnie głosi, że na ten moment scenariusz D czyli „lockdownowa” zdalna Eurowizja Junior (jak w Warszawie w 2020) nie wchodzi w grę. Oczywiście wszystko jeszcze może się zmienić, zależeć to bowiem będzie od skali zachorowań i poziomu wyszczepienia mieszkańców Francji. Na razie 15 państw potwierdziło gotowość do startu w konkursie, a z najnowszych informacji wynika, że do stawki nie wróci w tym roku Cypr 🇨🇾. Telewizja australijska ABC zrezygnowała z zajmowania się Eurowizją Junior, więc powrót tego kraju jest możliwy tylko jeśli nadawca SBS zdecyduje się ponownie przejąć obowiązki. SBS odpowiedzialne było za JESC w latach 2015-2016, później prawa przekazano ABC. Telewizja SBS na ten moment nie jest gotowa podjąć decyzji w sprawie udziału w Juniorze. Nadal cisza panuje też w Kazachstanie 🇰🇿 i Armenii 🇦🇲, ale EBU zapowiada, że pełną listę krajów uczestniczących poznamy w najbliższych tygodniach.

🇮🇹 Gospodarza Eurowizji 2022 poznamy po weekendzie?

Wielce prawdopodobne jest, że miasto organizujące Eurowizję 2022 poznamy już 30 sierpnia – tak twierdzi dziennik „Il Resto del Carlino” powołując się na źródła zbliżone do nadawcy. RAI i EBU na razie nie potwierdzają tych doniesień. Przypominam, że Eurowizja 2022 odbędzie się w jednym z pięciu północnowłoskich miast i na jednej z siedmiu proponowanych aren. Największe szanse mają Bolonia i Mediolan (każde miasto zgłosiło po dwie areny) oraz Turyn (jeden obiekt), a outsiderami mogą być Rimini i Pesaro. Kandydaci starają się promować w mediach włoskich – Bolonia stawia na znane twarze popierające kandydaturę, z kolei Turyn ma film promocyjny i obiecuje niezapomniany konkurs piosenki. Walka o Eurowizję 2022 zaangażowała wiele miast i instytucji, a dzięki temu temat konkursu stał się we Włoszech bardzo ważny. Niestety rywalizacja wiąże się też z kosztami. Sanremo, które odpadło w jednym z etapów, na bid book wydało 7 tys. euro. Niektórzy takie wydatki krytykują, a inni widzą w nich szansę na rozwój miasta i ułatwienia we wprowadzaniu innowacji do festiwalu Sanremo. Mówi się, że konkurs mógły być znów przeniesiony z Teatru Ariston na teren Targów Kwiatowych. Dodatkowo RAI ma pracować wraz z Amadeusem nad zmniejszeniem stawki finałowej festiwalu w kategorii „Campioni”, bo aktualnie konkurs z 26 artystami trwa zbyt długo. Dodatkowo festiwal ma się rozpocząć wcześniej – czyli o 20:30, co oznacza, że Włosi zrezygnują z programu rozgrzewkowego. Na razie nie wiadomo, czy Amadeus chce przyjąć do festiwalu mniej uczestników czy eliminować ich w trakcie widowiska, jak to się kiedyś działo.

Armenia triumfuje w Soczi!

Reprezentujący Armenię Saro Gevorgyan 🇦🇲 wygrał festiwal „New Wave” w rosyjskm Soczi. Wokalista w ciągu trwającego prawie tydzień festiwalu zebrał od jurorów (w skład komisji weszli m.in. Filip Kirkorow, Sergey Lazarev i Dima Bilan 🇷🇺) i widzów łącznie 267 punktów, tym samym pokonał przedstawicielkę Bułgarii 🇧🇬 (2. miejsce) oraz Jorge Gonzaleza z Hiszpanii 🇪🇸 (3. miejsce), którego pamiętać możemy z selekcji hiszpańskich. Alfie Arcuri, finalista selekcji w Australii 🇦🇺, nie wszedł do czołowej trójki. Jest to trzecie w historii zwycięstwo Armenii podczas „New Wave” – wcześniej konkurs wygrywali też Sona Shahgeldyan w 2010 i Erna Mir w 2017 roku. Saro z pewnością marzyć będzie teraz jeszcze mocniej o udziale w Eurowizji, zresztą doświadczenie z konkursem już ma. W 2016 roku brał udział w „Depi Evratesil” wybierającym reprezentanta Armenii na Eurowizję 2017, z kolei w 2019 pojechał do Tel Awiwu jako chórzysta Srbuk. Nie pojawił się jednak na głównej scenie, bo śpiewał zza kulis. Armenia na ten moment nie potwierdziła udziału w Eurowizji Junior czy dorosłym konkursie. W JESC ostatni raz pojawiła się w 2019 roku, a na Eurowizji dla dorosłych planowała start w 2020 jednak plany pokrzyżował covid-19. Z powodu problemów finansowych spowodowanych konfliktem zbrojnym z Azerbejdżanem, telewizja ARMTV zdecydowała się nie płacić za start w Eurowizji 2021 tak, by środki móc przeznaczyć na pomoc ofiarom wojny i rannym oraz na inne cele z tym związane.

Źródło: Dziennik Eurowizyjny, TVP, EBU, Eurovoix, Wiwibloggs, ESCxtra, New Wave, Kuban, Sputnik, fot.: @roxie_wegiel

%d blogerów lubi to: