Eurowizja 2022: Kiedy poznamy polskiego reprezentanta? • „Szansa na Sukces” rusza 5 września! • Australia wraca do preselekcji narodowych

Jedna z reporterek JastrzabPost zapytała prezesa TVP Jacka Kurskiego 🇵🇱 o to, jak wyglądać będzie formuła wyboru reprezentanta Polski na Eurowizję 2022. Prezes odpowiedział, że format nie jest jeszcze znany, ale ważne dla niego jest to, by przygotowania rozpocząć znacznie wcześniej. Dodał, że tegoroczny proces wyboru wewnętrznego i uruchomiony wewnętrznie nabór (bez oficjalnego konkursu) dał niesatysfakcjonujący efekt i słabe propozycje muzyczne. Wiemy, że wśród zgłoszonych piosenek było oczywiście „The Ride” w wersji demo czy piosenka, z którą do Rotterdamu jechać miała Alicja Szemplińska. Według wypowiedzi prezesa TVP opublikowanie nazwiska reprezentanta może nastąpić późno, ale sama praca nad eurowizyjnym hitem mogłaby się rozpocząć już jesienią tego roku. „Potem jest już bardzo późno z rozkręceniem promocji i znalezieniem odpowiedniej piosenki” – stwierdził. Tego typu działania są podobne do przygotowań przed Eurowizją 2015, gdy szefem delegacji był Mikołaj Dobrowolski (aktualnie pełniący tam funkcję art directora). Monika Kuszyńska wybrana została już we wrześniu 2014 roku i miała bardzo dużo czasu na przygotowanie trzech piosenek, z których ostatecznie wybrano balladę „In the name of love”. Słowa prezesa po raz kolejny potwierdzają udział Polski w Eurowizji (zgłoszenie wysłane zostało oficjalnie na przełomie lipca i sierpnia) oraz fakt, że znów nie będzie preselekcji narodowych, a całkowity wybór wewnętrzny, zapewne także bez oficjalnego konkursu dla wszystkich wykonawców i kompozytorów. Nieoficjalnie mówi się, że Telewizja Polska może znów podjąć współpracę z jedną z dużych wytwórni.

🇵🇱 „Szansa na Sukces” od 5 września

Podczas prezentacji ramówki jesienno-zimowej Telewizji Polskiej pojawili się m.in. Roksana Węgiel czy Krystian Ochman. Zwyciężczyni plebiscytu „Wymarzony Reprezentant 2022” nie tylko brylowała na ściance w przyciągającej wzrok kreacji, ale wystąpiła też dla gości. Nie zabrakło też Rafała Brzozowskiego, który funkcję reprezentanta na Eurowizji pełnił w tym roku. Sporo czasu podczas prezentacji poświęcono 58. Krajowemu Festiwalowi Polskiej Piosenki w Opolu, który rusza już 3 września. Jesienią ruszą też nowe edycje „The Voice of Poland” oraz preselekcyjnej „Szansy na Sukces – Eurowizja Junior 2021”. Potwierdzono, że preselekcje do JESC 2021 rozpoczną się już 5 września i emitowane będą w każdą niedzielę o 15:15 w TVP2. Wśród jurorów pojawią się m.in. Cleo (ESC 2004), Marianna Józefina Piątkowska (podawała głosy podczas finału JESC 2020) czy Misha Kostrzewski, a program poprowadzi Marek Sierocki. Finał selekcji zaplanowano 26 września na żywo, a nowego reprezentanta wyłonią jurorzy oraz widzowie. Faworytem jest Sara Egwu-James – nieoficjalnie mówi się, że triumfatorka „The Voice Kids” wystąpi w selekcjach. Od 4 października TVP2 rozpocznie emisję „Szansy na Sukces – Opole 2022”. Sama Eurowizja Junior transmitowana będzie przez TVP1 i TVP Polonia 19 grudnia. Na razie nie wiadomo kto będzie komentował wydarzenie.

🇦🇺 Australia wraca do preselekcji

Telewizja SBS z Australii wciąż zastanawia się, czy wrócić do Eurowizji Junior, ale nie ma wątpliwości, że pojawi się na Eurowizji 2022 we Włoszech. Ogłoszono już powrót selekcji „Australia Decides” w Golden Coast, a zgłoszenia przyjmowane będą do 26 września poprzez formularz dostępny TUTAJ. Finał z udziałem 10 wykonawców odbędzie się 26 lutego, a zwycięzcę wyłonią widzowie oraz jurorzy w stosunku głosów 50/50. Program ponownie poprowadzą Joel Creasey i Myf Warhurst. Selekcje Australii organizowane są od 2019 roku i do tej pory odbyły się dwie edycje. W pierwszej wygrała Kate Miller-Heidke, która zdobyła najwięcej punktów od jury i od widzów, a na Eurowizji wywalczyła 9. miejsce w finale, wygrywając wcześniej półfinał. W 2020 wygrała faworytka komisji – Montaigne, pokonując Casey Donovan, która dostała najwięcej punktów w televotingu. Piosenka „Don’t break me” nie wybrzmiała jednak na Eurowizji bo konkurs został odwołany. Montaigne dostała drugą szansę z wewnętrznie wybranym utworem „Technocolour”, jednak w Rotterdamie zajęła 14. miejsce w półfinale i była pierwszą Australijką, która nie dostała się do finału. Dodatkowo Montaigne jako jedyna nie przyleciała do Holandii z powodu obostrzeń w podróżowaniu. Jej występ odtworzono z live-on-tape. Telewizja SBS nie jest aktywnym członkiem EBU ale od 2015 regularnie startuje w Eurowizji na zasadzie zaproszenia. Pierwotnie miało być one odnawiane co roku, jednak później poinformowano, że potrwa dłużej. Kraj ma prawo gwarantowanego startu w ESC do 2023 roku.

Eurowizja 2022 – Co już wiemy?

Australia 🇦🇺 jako jedna z pierwszych już ogłasza datę finału selekcji. Kalendarz finałów narodowych jest jeszcze dość pusty. Wiemy, że w lutym reprezentanta wyłonią też Serbia 🇷🇸, Norwegia 🇳🇴 i Finlandia 🇫🇮, a 5 lutego zakończy się włoskie Sanremo 🇮🇹. Wcześniej, bo w styczniu poznać mamy przedstawicieli Hiszpanii 🇪🇸 i Szwajcarii 🇨🇭. Już w grudniu dowiemy się kto zaśpiewa dla Grecji 🇬🇷 oraz kto i z jaką piosenką wygra preselekcje Albanii 🇦🇱. Na ten moment 25 państw wstępnie potwierdziło udział w Eurowizji 2022. Nie zrobiono tego jeszcze m.in. na Islandii 🇮🇸, w Wielkiej Brytanii 🇬🇧, Portugalii 🇵🇹, Rosji 🇷🇺, na Łotwie 🇱🇻, w Macedonii 🇲🇰, na Kaukazie i w Chorwacji 🇭🇷, ale ryzyko, że kraje będą rezygnować z udziału w konkursie. Spodziewać się należy tego samego grona uczestników co podczas Eurowizji 2021. W ostatnim okresie (2013-2021) w ESC startowały Czarnogóra 🇲🇪, Białoruś, Węgry 🇭🇺 oraz Bośnia i Hercegowina 🇧🇦, których zabraknie w 2022 roku. Przyszłoroczny konkurs ma się odbyć najpewniej w dniach 10-14 maja, a miasto-gospodarza imprezy poznamy być może już w poniedziałek. Głównym organizatorem jest nadawca włoski RAI, a konkurs na pewno transmitowany będzie także w Stanach Zjednoczonych 🇺🇸.

Źródło: JastrząbPost, TVP, SBS, Wikipedia, inf. własne, fot.: M. Błażewicz 2021

%d blogerów lubi to: