Dawid Kwiatkowski wygrywa w Sopocie! • Albania wraca do Eurwizji Junior • Wymarzony Reprezentant 2022: Znamy pierwsze wyniki

Albania 🇦🇱 jest już 15. krajem potwierdzającym udział w Eurowizji Junior 2021 w Paryżu. Telewizja RTSH powiadomiła, że o szczegółach uczestnictwa i formacie wyboru reprezentanta poinformuje za parę dni, ale należy się spodziewać, że podobnie jak w poprzednich latach kraj będzie mieć preselekcje narodowe. Albańczycy zadebiutowali w 2012 w ramach świętowania 100-lecia niepodległości państwa. Niestety Igzidora Gjeta nie osiągnęła wtedy sukcesu i zajęła ostatnie, 12. miejsce, co sprawiło, że nadawca wycofał się z udziału. Powrócił w 2015 roku i to właśnie wtedy Albania zajęła swoje jedynie miejsce w top10 – piąta pozycja dla Misheli Rapo. Kolejne starty to dwukrotnie miejsca 13., a w dwóch ostatnich latach dwa razy pozycja 17., także dla Isei Cili, która śpiewała dla Albanii w Gliwicach. Na zdalną Eurowizję RTSH w 2020 roku się nie zdecydowało. Teraz jest już piątym wracającym krajem, obok Azerbejdżanu 🇦🇿, Macedonii 🇲🇰, Irlandii 🇮🇪 i Portugalii 🇵🇹. To trzeci kraj z półwyspu bałkańskiego (po Serbii 🇷🇸 i Macedonii), który wystartuje w Paryżu.

Eurowizja Junior: Czy będzie jeszcze więcej państw?

Na ten moment JESC 2021 ma 15 uczestników czyli tyle co w 2006 roku w Bukareszcie. Może być ich jednak więcej, gdyż wciąż część nadawców nie podjęła decyzji co do startu. Czekamy przede wszystkim na informacje o możliwości uczestnictwa Kazachstanu 🇰🇿 i Australii 🇦🇺 (dwóch członków stowarzyszonych EBU) czy wieści o powrocie Armenii 🇦🇲, ale są też przesłanki ku temu, by sądzić iż w stawce pojawi się jedno powracające po wielu latach przerwy państwo Europy. Jeśli to wszystko się uda, JESC może mieć nawet 19 krajów czyli tyle, co w Gliwicach przed pandemią. Nadal nie mamy żadnych nowych wiadomości dotyczących organizacji Eurowizji dla Dzieci. Wiemy tylko kiedy i gdzie się odbędzie oraz jakie jest hasło przewodnie. Nie wiemy jeszcze kto poprowadzi show, jak wyglądać będzie logo oraz jaki będzie format głosowania, ale należy się spodziewać, że pomimo kontrowersji Europejska Unia Nadawców zachowa system głosowania jurorów i internatów, czyli taki jaki obowiązuje od 2017 roku. Reprezentanta Polski 🇵🇱 poznamy 26 września podczas finału programu „Szansa na Sukces”. Trzy odcinki półfinałowe są już nagrane, a wybrani przez komisję finaliści pracują nad konkursowymi piosenkami. Spekuluje się, że w finale jest Sara Egwu-James, zwyciężczyni najnowszej edycji „The Voice Kids”, co automatycznie stawia ją na pozycji pewniaka do zwycięstwa.

🇵🇱 Dawid Kwiatkowki wygrywa w Sopocie

Wczoraj w trakcie drugiego dnia „Top of The Top Sopot Festival 2021” stacji TVN odbyła się walka o Bursztynowego Słowika. Uczestniczyli tylko polscy wykonawcy śpiewający swoje najnowsze hity z tego roku. Televoting wygrał Dawid Kwiatkowski za utwór „Bez Ciebie”, jednak nie znamy pełnych wyników głosowania. W głosowaniu na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego wokalista zdobył aż 46% głosów i zdeklasował konkurencję, w tym dwie zwyciężczynie Eurowizji Junior. Roksana Węgiel była druga (27%), a Margaret trzecia (9%). Viki Gabor, która wczoraj startowała jako pierwsza, zajęła tylko 4. miejsce. Niestety bohaterki JESC wypadły w Sopocie dość średnio, a dodatkowo lektor TVN przekazał na ich temat błędne informacje twierdząc, że Roksana wygrała Eurowizję dla Dzieci jako druga po Viki Gabor. Dawid Kwiatkowki jest trzecim z rzędu mężczyzną, który zabrał z Sopotu Bursztynowego Słowika. Wcześniej w 2018 nagrodę dostał Rosjanin Mihail Sandu 🇷🇺, a w 2019 Szwed Frans 🇸🇪. W latach 2015-2017 nagrody nie przyznano, a w 2020 festiwal nie odbył się. Co ciekawe, Dawid to pierwszy Polak płci męskiej z tą nagrodą od 2005 roku, gdy Grand Prix zgarnął Andrzej Piaseczny za „Z głębi duszy”. Dawid nigdy nie miał ścisłych związków z Eurowizją, chociaż znalazł się w jury jednego z odcinków preselekcyjnej „Szansy na Sukces” z 2021 roku, gdy jego podopieczna z „The Voice” – Ala Tracz – wygrała konkurs i reprezentowała Polskę. W 2017 roku portal JastrząbPost zapytał Kwiatkowskiego, czy zgłosi się do preselekcji narodowych, jednak artysta zdecydowanie odmówił, twierdząc, że wie jak trudnym konkursem jest Eurowizja i nie ma czasu na wiele miesięcy przygotowań i nie chciałby poddawać się takiej stresującej sytuacji. Dawid nie wszedł do półfinałowej stawki plebiscytu „Wymarzony Reprezentant 2021” Dziennika Eurowizyjnego.

🇵🇱 TVN24 świętuje 20-lecie

Dziś w TVN trzeci dzień festiwalu, w ramach którego widzowie obejrzą koncert jubileuszowy TVN24 z udziałem wielu gwiazd takich jak Sylwia Grzeszczak, Natalia Przybysz (KE 2004), Viki Gabor (JESC 2019) czy Michał Szpak (ESC 2016). Artyści wykonają najważniejsze utwory z ostatnich 20 lat, więc zapewne Viki postawi na „Superhero”, z którym wygrała Eurowizję Junior. Chociaż stacja TVN24 nie ma związków z Konkursem Piosenki Eurowizji, temat konkursu wielokrotnie pojawiał się przede wszystkim na łamach portalu telewizji. Informowano tam m.in. o wynikach konkursu czy skandalach i sytuacjach które wiążą ESC z polityką międzynarodową. Sporo miejsca na łamach portalu poświęcono też tegorocznym zwycięzcom Eurowizji – grupie Maneskin z Włoch 🇮🇹, a 3 lipca pojawił się na platformie TVN24 GO wywiad z Damiano i spółką. Warto przy okazji dodać, że dziś w Gdyni wystąpi grupa Maneskin, którą zaproszono w ramach Open’er Park. Formacja niedawno śpiewała już w Trójmieście, a dokładniej na deskach Opery Leśnej w Sopocie w ramach festiwalu Polsatu. Ich występ wywołał spore kontrowersje i odbił się echem w całej Europie ze względu na pocałunek dwóch członków grupy na scenie i statement o obronie praw LGBT.

🇵🇱 Wymarzony Reprezentant: Miejsca 7-10.

Znamy pierwsze wyniki finału plebiscytu „Wymarzony Reprezentant Polski na Eurowizji 2022”. Głosowanie, które przebiegało na grupie facebookowej Dziennika Eurowizyjnego trwało dobę, a internauci mieli za zadanie ocenić swoich faworytów, tak by wyłonić grono czterech superfinalistów. Oddano ponad 7,8 tys. punktów, a 7,3% i ostatnie, dziesiąte miejsce uzyskała Daria Zawiałow. 7,6% i 9. lokatę ma „Wymarzony Reprezentant 2019” – Dawid Podsiadło. Na miejscu 8. z wynikiem 8% głosów znalazła się Carla Fernandes, a Alicja Szemplińska zakończyła rywalizację na pozycji siódmej z 8,9% głosów poparcia. W grze mamy jeszcze sześciu wykonawców: Dodę, Krystiana Ochmana, Lanberry, Roksanę Węgiel, Sanah i Sylwię Grzeszczak. Zwycięzca dostał 13,9% głosów. Nazwiska superfinalistów poznamy w weekend i wtedy też ruszy specjalne głosowanie na profilu Dziennika Eurowizyjnego na Instagramie. Do tej pory jeszcze nigdy „Wymarzony Reprezentant” nie trafił na eurowizyjną scenę, ale kto wie, może w 2022 będzie inaczej!

Głosuj w drugim półfinale United Song Contest 2021 – szczegóły TUTAJ.

Źródło: RTSH, Wikipedia, Eurovoix, TVN, Instagram, Facebook, inf. własne, fot.: @kwiatkowsky

%d blogerów lubi to: