Słowiański Bazar w Witebsku i Carpathia Festival w Rzeszowie – co nowego wiemy?

Dziś w białoruskim Witebsku rozpoczęła się 30. edycja „Słowiańskiego Bazaru”, wielodniowego wydarzenia kulturalnego mającego sporą renomę zwłaszcza w krajach byłego Związku Radzieckiego. Od momentu, gdy Europejska Unia Nadawców usunęła telewizję białoruską ze stowarzyszenia, BTRC podkreśla, że to właśnie Slavic Bazaar jest dla niej najważniejszy i jest znacznie bardziej wartościowy niż Eurowizja w której nasi sąsiedzi nie mogą już brać udziału. Muzyka stanowi sporą część Słowiańskiego Bazaru, a w ciągu 5 dni zaplanowano szereg koncertów z udziałem wielu gwiazd estrady, w tym także tych, które pojawiły się już na ESC. Jest też element rywalizacji czyli Międzynarodowy Konkurs Wykonawców Piosenek Popowych. W tym roku o Grand Prix walczy piętnastu uczestników, w tym reprezentantka Polski – Natalia Rogucka 🇵🇱 z Suwałk. Wokalistka urodziła się w 1997 roku, a w 2019 zdobyła 2. miejsce podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki im. Anny German w Warszawie. W 2016 otrzymała specjalne wyróżnienie od marszałka województwa podlaskiego za osiągnięcia artystyczne. Co istotne, Natalia nie została wybrana na reprezentantkę Polski przez organizację „Słowiańska Dusza”, która organizowała selekcje w poprzednich latach. Przedstawiciele organizacji poinformowali jeszcze w kwietniu, że z uwagi na sytuację na Białorusi nie planują angażować się w festiwal. Do tej pory Polska tylko raz wygrała konkurs w Witebsku – stało się to w 2013 roku dzięki Michałowi Kaczmarkowi.

Natalia Rogucka z Polski. Kto będzie jej rywalem?

Konkurencję dla Natalii stanowić będą m.in. uczestnik selekcji azerskich 2011-2012 Tofig Hajiyev 🇦🇿, uczestniczka „The Voice of Germany” Nastja Kiel 🇩🇪, finalista rosyjskiego „The Voice” Emil Kadyrov 🇷🇺, Irina Arsenijević z Serbii 🇷🇸 (której marzeniem od dziecka jest wystąpić podczas Eurowizji), uczestniczka selekcji ukraińskich do JESC 2008 – Renata Stifel czy dwie uczestniczki Carpathia Festival – Gabriela z Litwy 🇱🇹 (otrzymała wyróżnienie w 2020 roku) oraz Yulia Meyer z Łotwy 🇱🇻 (startuje w tegorocznej edycji z piosenką „I do”). Poza Polską, Azerbejdżanem, Niemcami, Rosją, Serbią, Ukrainą, Litwą i Łotwą w konkursie swoich przedstawicieli mają też Białoruś, Bośnia i Hercegowina 🇧🇦, Kuba 🇨🇺, Ekwador 🇪🇨, Kazachstan 🇰🇿, Kirgistan 🇰🇬 i Słowacja 🇸🇰. W jury m.in. Dimash Kudaibergen z Kazachstanu, a także przedstawiciele Białorusi, Francji 🇫🇷, Włoch 🇮🇹, Mołdawii 🇲🇩, Rosji i Ukrainy. W Witebsku rozegrany będzie też 19. Międzynarodowy Konkurs Piosenki dla Dzieci. Polska wygrała go raz – w 2006 dzięki Katarzynie Miednik z Dzierżoniowa. W tym roku nasz kraj nie ma swojego reprezentanta. Wśród 16 młodych talentów nie ma jednak żadnych powiązań z Eurowizją czy preselekcjami. O Grand Prix powalczą wokaliści z Armenii 🇦🇲, Białorusi, Bułgarii 🇧🇬, Chorwacji 🇭🇷, Czech 🇨🇿, Estonii 🇪🇪, Gruzji 🇬🇪, Włoch, Kazachstanu, Mołdawii, Czarnogóry 🇲🇪, Rosji, Słowenii 🇸🇮, Turcji 🇹🇷, Ukrainy i Uzbekistanu 🇺🇿. Więcej informaci o konkursach w Witebsku i o ich uczestnikach przeczytacie TUTAJ.

🇵🇱 Carpathia Festival w dniach 20-21 sierpnia w Rzeszowie

Yulii Meyer z Łotwy 🇱🇻 życzymy powodzenia na Białorusi! Wokalistka już w przyszłym miesiącu zawita do Polski, gdzie wystartuje w Carpathia Festival 2021 w Rzeszowie. Dziś opublikowano oficjalny program imprezy. W sobotę 21 sierpnia o 19:30 w Filharmonii Podkarpackiej odbędą się przesłuchania konkursowe wokalistów z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej Tomasza Filipczaka. Wystąpi 15 kandydatów w tym Anna Cyzon i Alekss Silvers – uczestnicy selekcji eurowizyjnych Polski i Łotwy czy zwycięzca ukraińskiego „The Voice” – Serhii Lazanovskyi 🇺🇦. Dziewięciu wykonawców reprezentować będzie Polskę, dwóch Łotwę i Ukrainę i i jednym Kanadę 🇨🇦 i Portugalię 🇵🇹. O tym, kto przejdzie do niedzielnego koncertu laureatów i otrzyma nagrodę decydować będą jurorzy. W skład komisji festiwalowej wejdą m.in. Kasia Moś, reprezentantka Polski podczas Eurowizji 2017 oraz Jacek Cygan (honorowy gość festiwalu), autor tekstu do „To nie ja” Edyty Górniak. W niedzielę 22 sierpnia o 18:00 odbędzie się Koncert Laureatów i wręczenie nagród, a głównym wydarzeniem będzie koncert pt. „Czas nas uczy pogody” w wykonaniu Jacka Cygana, Kasi Moś, AniKi Dąbrowskiej, Ralpha Kamińskiego, Michała Rudasia, Bartosza Litwana i solistów oraz dziecięcej reprezentacyjnej grupy artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek, która jest też scenarzystką i reżyserką tego muzycznego widowiska. Z towarzyszeniem orkiestry wykonawcy zaprezentują takie przeboje jak „Jaka róża taki cierń” czy „Nie budźcie marzeń ze snów”. Obie części festiwalu poprowadzą Ilona Małek z TVP3 Rzeszów i Mateusz Szymkowiak, dwukrotny gospodarz Ceremonii Otwarcia JESC w Polsce (oboje na zdjęciu). Organizatorami Carpathia Festival są Urząd Miasta Rzeszowa, Centrum Sztuki Wokalnej i Estrada Rzeszowska, a patronatem honorowym imprezę objęły władze miasta i województwa podkarpackiego. Więcej informacji o festiwalu na stronie Carpathia.Rzeszow.pl oraz na Instagramie @carpathiafestival . Dziennik Eurowizyjny jest patronem medialnym wydarzenia.

Trwa głosowanie w HOLFESTIVALEN – wybierz z nami najlepszy polski utwór czerwca 2021! Głosowanie TUTAJ.

Źródło: Slavic Bazaar, Carpathia Festival, fot.: Carpathia.Rzeszow.pl

%d blogerów lubi to: