Paweł Skiba o Eurowizji • Gwiazdy konkursu na „Wakacyjnej Trasie Dwójki” • Szansa na Sukces Eurowizja Junior: Kto pojawił się na castingach?

Po raz pierwszy w historii „Wakacyjnej trasy Dwójki” koncerty będą miały w stawce uczestników tak wiele gwiazd Konkursu Piosenki Eurowizji. Telewizja Polska 🇵🇱 ogłosiła, że w tym roku w różnych miastach w Polsce pojawią się m.in. wykonawcy z Cypru 🇨🇾, Chorwacji 🇭🇷, Azerbejdżanu 🇦🇿 czy Grecji 🇬🇷, co oznacza, że jest wielkie prawdopodobieństwo, że do naszego kraju w wakacje zawitają Elena Tsagrinou, Albina, Efendi czy Stefania, ale organizatorzy wspominają, że pojawią się także gwiazdy z wcześniejszych edycji, więc na razie oficjalna stawka jeszcze pozostaje zagadką. Wystąpić ma też Paweł Skiba, chórzysta Rafała Brzozowskiego z Rotterdamu. Koncerty ruszają już 20 czerwca i pierwszym przystankiem na trasie będzie Mrągowo gdzie zaśpiewają m.in. Cleo (ESC 2014), Marek Kaliszuk (SnS 2020) czy Rafał Brzozowski (ESC 2021), a także Alexandra Stan z Rumunii 🇷🇴. Koncert poprowadzą m.in. Ida Nowakowska (JESC 2019-2020) i Aleksander Sikora (JESC 2019 i komentator Eurowizji 2021). Kolejne muzyczne imprezy zobaczymy w Żywcu, Świnoujściu, Płocku, Koszalinie, Augustowie, Kielcach, Ostródzie, Chełmie, a ostatnim przystankiem będzie Sopot, gdzie koncert ma się odbyć 29 sierpnia. Widowiska będą transmitowane na TVP2. Czym jeszcze zaskoczy nas polski nadawca i jakie konkretnie gwiazdy Eurowizji zobaczymy na scenie? Przekonamy się niebawem!

🇵🇱 Paweł Skiba po Eurowizji 2021. Co planuje?

Paweł Skiba (fot.), który wspierał wokalnie Rafała Brzozowskiego, a przez „Kurier Lubelski” został wręcz okrzyknięty bohaterem polskiej delegacji, udzielił niedawno wywiadu lokalnemu portalowi. Wspomniał, że na konkurs trafił z programu „Jaka to melodia?” i gdy otrzymał propozycję wyjazdu do Rotterdamu to ucieszył się, ale też miał niemałe obawy, bo konkurs nie leżał do końca w jego klimacie. „Gdybym pracował normalnie, tak jak pracowałem przed pandemią, to prawdopodobnie olałbym tę propozycję i w ogóle bym tam nie pojechał, ale że mamy sytuację taką, jaką mamy, to pojechałem” – przyznał szczerze. Dodał, że skłoniła go do Eurowizji chęć pomocy Rafałowi, ale zależało mu, by na scenie w Ahoy Arenie nie było go widać, a jedynie słychać. Według „Kuriera Lubelskiego” odzew w Internecie na wsparcie Pawła Skiby podczas występu do „The Ride” był bardzo pozytywny i sam wokalista się tego nie spodziewał.

Wiedziałem, że nasz występ z różnych względów raczej jest skazany na porażkę, ale mimo wszystko chciałem zrobić dobrą robotę. Stojąc na scenie śpiewałem prosto od serducha. Miałem gdzieś, czy stoi tam Rafał, Beata Kozidrak czy Whitney Houston – skupiłem się tylko na tym, by zaśpiewać najlepiej jak potrafię. No i opłaciło się. Ludzie to zauważyli i to jest niesamowite!

Cały wywiad TUTAJ

Paweł nie chce jednak bazować na występie eurowizyjnym, bo chce by ludzie skupili się na muzyce, którą będzie tworzył. Nie planuje kontynuacji eurowizyjnej otoczki, dlatego nie wydaje singla teraz, gdy widzowie kojarzą go z eurowizyjnej pomocy. „Zrobiłem tam wszystko co mogłem zrobić z utworem „The Ride”, więcej się już nie da, więc w tym momencie skupiam się mocno na własnej twórczości muzycznej” – uważa. Piosenkarz pracuje nad swoim albumem, nie stawia sobie jednak żadnych konkretnych terminów jego wydania. Cieszy się, że dzięki Eurowizji słuchacze zainteresowali się tym co robi, bo widać to po odtworzeniach jego utworu „Miłość”. „Jeśli ludzie chcą mnie posłuchać to zapraszam na mój kanał YouTube, gdzie jest już kilka utworów, a za chwilę pojawi się kolejny cover” – zaprasza.

Szansa na Sukces Eurowizja Junior 2021: Kto wystąpi?

Kolejnym nadawcą europejskim, który oficjalnie odmawia debiutu podczas Eurowizji Junior 2021 jest Estonia 🇪🇪. Stacja ETV konsekwentnie unika JESC, chociaż jest jedynym małym krajem bałtyckim, który jeszcze nie pojawił się w tym konkursie. Dodatkowo widzowie w Estonii mogli obejrzeć transmisję jedynie pierwszej edycji z 2003 roku. Później ETV nigdy nie pokazywało konkursu na żywo, a jedynie z odtworzenia. Warto dodać, że Eurowizja dla Dzieci była transmitowana w wielu krajach, także tych, które do tej pory nie podjęły się aktywnego uczestnictwa. Konkurs pokazywano nie tylko w Estonii (2003), ale też w Finlandii 🇫🇮 (2003), Andorze 🇦🇩 (2006), Bośni i Hercegowinie 🇧🇦 (2006-2011), Nowej Zelandii 🇳🇿 (2010) czy Kosowie 🇽🇰 (2013). W 2019 i 2020 show mogli obejrzeć Litwini 🇱🇹, chociaż ich stacja LRT nie uczestniczyła w konkursie – transmisję zapewniła stacja TVP Wilno. Dostępne były też transmisje radiowe obejmujące zasięgiem Wielką Brytanię, USA, Argentynę czy Singapur, jednak nie były one oferowane przez rozgłośnie należące do Europejskiej Unii Nadawców. Na ten moment lista potwierdzonych uczestników JESC 2021 nie ulega zmianie – nadal mamy dziewięć państw, w tym Polskę 🇵🇱. Castingi do „Szansy na Sukces – Eurowizja 2021” odbyły się w Warszawie w dniach 5-6 czerwca. „Wiadomości” podały, że w przesłuchaniach wystąpiła m.in. 11-letnia Julia Kołodziejak, która jest wielką fanką Eurowizji. Pojawiła się też Laura Rumpel, która w rozmowie z autorką reportażu przyznała, że co niedzielę ogląda „Szansę na Sukces”. Reżyserem castingu była Joanna Kraińska-Smith, która twierdziła, że poszukiwane są zdolne, utalentowane dzieci, które kochają śpiewać. Niektórych uczestników przesłuchań zobaczyć możecie w TYM materiale.

Turkwizja 2021 w Kazachstanie

Zdaje się, że Turkwizja na dobre powróciła do kalendarza wydarzeń muzycznych. Piąta edycja ma się odbyć już na żywo, tym razem w Turkiestanie 🇰🇿, który w zeszłym miesiącu okrzyknięty został „duchową stolicą świata turkijskiego”, a w 2017 roku był „stolicą kultury”. To jedno z najstarszych miast Kazachstanu. Kraj po raz pierwszy będzie organizatorem imprezy po tym, jak wygrał konkurs w 2014 roku. Pierwotnie impreza planowała była w Suszi, mieście, które przejęto zostało przez Azerbejdżan 🇦🇿 podczas ostatniej wojny na Kaukazie. Już teraz wiemy, że do rywalizacji przystąpić ma Unia Młodzieży Nogajów 🇷🇺, która otrzymała oficjalne zaproszenie od organizatorów. Lud Nogajów zadebiutował podczas Turkwizji w zeszłym roku, jednak reprezentantka Zhanna Musayeva zajęła trzecie miejsce od końca. Start zapowiedziała też rumuńska 🇷🇴 organizacja pozarządowa Uniunea Democrată Tătară, która planuje przygotować preselekcje i wybrać reprezentanta spośród nadesłanych zgłoszeń. Kandydaci mają zgłaszać swoje utwory mejlowo, a głównym językiem tekstu piosenek mają być języki turkijskie, ale można też wykorzystać nieco rumuńskiego czy angielskiego. Chociaż konkurs odbędzie się w południowym Kazachstanie, nie oznacza to, że nadawca telewizyjny z tego kraju przygotuje Turkwizję. Nadal za produkcją show stać ma turecka stacja muzyczna TMB TV 🇹🇷.

Źródło: TVP, Kurier Lubelski, Eurovoix, Wikipedia, Eurovoix-World, fot.: @skibapawell

%d blogerów lubi to: