Eurowizja: IRU wydała nowy utwór. Czy już czas by gruzja postawiła na bohaterów Juniora? • Jessie J reprezentantką Wielkiej Brytanii?

Telewizja izraelska 🇮🇱 wykluczyła w tym roku powrót do Eurowizji Junior w Paryżu. IPBC poinformowała, że skupia się teraz tylko na Konkursie Piosenki Eurowizji, zwłaszcza, że przed edycją we Włoszech planowany jest nowy sposób selekcji reprezentanta – poprzez program „X Factor”. Izrael tylko trzykrotnie brał udział w Eurowizji dla Dzieci, zazwyczaj bywał „naciskany” przez EBU, by w konkursie się pojawić. Nie odniósł tam jednak żadnego większego sukcesu. Tymczasem w Holandii 🇳🇱 ogłoszono już skład finału preselekcji publicznych do JESC 2021. Komisja spośród wszystkich zgłoszeń wybrała dziesięć osób, którym teraz przydzielono piosenki. O wyjazd do Paryża walczyć będzie zespół pięcioosobowy (Lois, Lyova, Jade, Faye i Soline), trio (Mirre, Ceder i Angelina) oraz dwie solistki – Ayana oraz Priscilla. Zespoły nie mają jeszcze nazw. Cztery konkursowe piosenki opublikowane zostaną w ciągu najbliższych paru tygodni, a sam finał odbędzie się dopiero we wrześniu. Udział pięcioosobowej grupy jest już dość dużą niespodzianką, zwłaszcza, że w ostatnich latach takie zespoły nie pojawiały się na scenie JESC. Ostatnia formacja złożona z aż pięciu osób to The Peppermints z San Marino 🇸🇲 w 2014 roku. Holandia do tej pory wysyłała na Eurowizję dla Dzieci maksymalnie czteroosobowe formacje – były to grupy Unity (2020) i Fource (2017) – obie zajęły 4. miejsca w finale konkursu.

🇬🇪 Gruzja: IRU w natarciu. Czy czeka ją Eurowizja?

Ostatnim zespołem, który wygrał Eurowizję Junior była pięcioosobowa formacja CANDY z Gruzji (2011), która triumfowała w sąsiedniej Armenii, mając zresztą Ormiankę w składzie. Co prawda grupa nie przetrwała, a nawet nie dane jej było wystąpić jako gość specjalny podczas Eurowizji Junior 2012 (podawały jedynie punkty z Gruzji), ale członkinie nie dają o sobie zapomnieć. Irina Khechanovi (fot.) startowała w 2019 roku w gruzińskim „Idolu”, wcześniej wygrała też Grand Prix podczas festiwalu w Mołdawii. Teraz jako IRU powraca z nowym singlem „No jerk around me” w stylu electro/r’n’b. Piosenkę skomponował dla niej Giga Kukhianidze, którego utwory trzykrotnie wygrywały Eurowizję Junior. Co prawda nie wiadomo jeszcze czy Gruzja weźmie udział w Eurowizji 2022 i w jaki sposób wybierze reprezentanta, ale może już korzystać z wykonawców, którzy odnosili sukcesy podczas Eurowizji Junior. Czy IRU, a może też Lizi Pop (2014), Mariam Mamadashvili (2016), Mariam Kakhelishvili – Mari Dari (2010), Grigol Kipshidze (2017) lub Tamar Edilashvili będą mieli w najbliższym czasie pojawić się na Eurowizji i w końcu wprowadzić Gruzję do finału? Trzymamy kciuki!

🇬🇧 Eurowizyjne bolączki Wielkiej Brytanii

Media lokalne podają, że Jessie J znalazła się na szczycie „wishlisty” BBC co do przyszłorocznego reprezentanta Wielkiej Brytanii. Źródło dziennika „The Sun” uważa, że wokalistka byłaby idealną opcją, bo ma mnóstwo fanów w całej Europie. Była też mentorem w „The Voice” UK i w Australii. Gdyby to ona pojechała do Włoch, byłaby pierwszą reprezentantką Wielkiej Brytanii z sukcesami w notowaniach list przebojów od 2013 roku czyli od Bonnie Tyler. Informator „The Sun” podaje, że BBC i team produkcyjny działają nad tym by szybko zatrzeć tegoroczną porażkę i wybrać kogoś za kim stanie wytwórnia, kto jest już znany międzynarodowo i kto ma szansę powalczyć o wysokie miejsce. Na razie jednak ani BBC ani Jessie J nie potwierdzają tych doniesień. Zaraz po tym, jak James Newman przegrał w finale, portal BBC.com opublikował artykuł o tym, kto mógłby reprezentować UK w 2022 i wymienił tam wiele obiecujących nazwisk. Wspomina się m.in. Steps (jeden z członków grupy wyrażał się bardzo pozytywnie o potencjalnym starcie formacji w Eurowizji), komika Billa Bailey’a, Frock Destroyers albo United Kingdolls czy kogoś tworzącego muzykę rockową lub bhangra. BBC przypomina też słowa krytyka muzycznego Neila McCormicka, który powiedział, że aby sprawdzić czy Europa naprawdę nienawidzi Wielkiej Brytanii, trzeba pozwolić by Paul McCartney napisał eurowizyjną piosenkę dla Adele. BBC tłumaczy jednak, że tak wielkie gwiazdy mają za dużo do stracenia podczas udziału w konkursie i nie jest to tak jak w innych krajach, gdzie wysyła się najbardziej znane nazwiska. Popularni z Rumunii, Polski czy Ukrainy mają poprzez Eurowizję szansę na karierę międzynarodową, a Brytyjczycy nie muszą o to walczyć, bo już są globalnie znani. Nadawca przypomina też, że chociaż widzowie BBC kochają Eurowizję, nadal traktują ją jako show do pośmiania się, wspólnej zabawy i imprezowania, a nie by szukać tam dobrej muzyki. Wina niestety jest też po stronie samej stacji BBC, która Eurowizję w takiej konwencji najczęściej tam promuje i nie ma się co dziwić, że konkurs nie jest tam traktowany poważnie.

Popularność Eurowizji w Polsce rośnie?

Chociaż niedługo minie miesiąc od półfinału, z którego nie udało się wyjść Rafałowi Brzozowskiemu, niektóre polskie media wciąż drążą temat eliminacji „The Ride”, próbując dowiedzieć się, kto w TVP podjął decyzję o wysłaniu gospodarza „Jaka to melodia?” na Eurowizję. Portal Gazeta.pl zwrócił się z prośbą do nadawcy o udzielenie informacji, jednak TVP poinformowała, że członkowie komisji nie wykonują funkcji publicznych i nie zrezygnowały z przysługującego im prawa do prywatności, w związku z tym podanie tych nazwisk jest niemożliwe. Znamy jedynie nazwiska osób, które z ramienia TVP pojechały z Rafałem do Rotterdamu i były członkami eurowizyjnej delegacji. Pomimo słabego wyniku Polski, Eurowizja w naszym kraju jest coraz bardziej popularna. Dziś rano gościem w „Dzień Dobry TVN” była Barbara Pravi 🇫🇷, podczas „Wakacyjnej Trasy Dwójki” pojawią się gwiazdy z tegorocznego konkursu, a tegoroczni zwycięzcy – Maneskin 🇮🇹 – mają na liście Spotify Top50 Poland aż trzy utwory, w tym „I wanna be your slave” na 3. pozycji, a „Zitti e buoni” na 10. O chęci wyjazdu na Eurowizję mówiła już Doda, z kolei w żartach internauci na social mediach sugerują by do Włoch jechali np. Beata Szydło czy Piotr Żyła. Chociaż nie zawsze konkurs wywołuje w naszym kraju pozytywne emocje, ale na ten moment warto, by się o nim mówiło jak najwięcej.

Trwa głosowanie w finale 21. edycji konkursu polskiej piosenki HOLFESTIVALEN! Zobacz skrót utworów i weź udział w głosowaniu poniżej lub TUTAJ.

Źródło: Eurovoix, AVROTROS, GPB, IRU, Wikipedia, BBC, The Sun, Gazeta.pl, Instagram, Spotify, fot.: YouTube

%d blogerów lubi to: