Eurowizja: Go_A z najlepszym Live-on-Tape? • Szansa na Sukces Eurowizja Junior: Ruszają castingi • American Song Contest: Kto może się zgłosić?

Finałowa część Eurovision Song Celebration 2021 była faktycznym powodem do celebracji tego, że konkurs w Rotterdamie jednak udało się zorganizować, bo oglądanie i ocenianie piosenek na podstawie nagrań live-on-tape byłoby niezwykle trudne, kontrowersyjne i mało atrakcyjne dla widza. Podobnie jak w piątek większość tego typu nagrań okazała się słaba, widać było spore nierówności między jakością przygotowanych materiałów, a w wielu prezentacjach miało się wrażenie robienia wszystkiego w pośpiechu i byle jak. Sporo było też różnic między występem live-on-tape a eurowizyjnym, np. Manizha 🇷🇺 wystąpiła w innego rodzaju sukni, zaprezentowała też inne wizualizacje z kobietami, Elena Tsagrinou 🇨🇾 nie miała ekranu-lustra, Eden 🇮🇱 nie zmieniała stroju w trakcie trwania piosenki, Efendi 🇦🇿 wystąpiła bez swoich orientalnych wizualizacji, Senhit 🇸🇲 zaprezentowała epileptyczne show bez Flo Ridy, Stefania 🇬🇷 miała tę samą choreografię co w Rotterdamie, ale bez Green Screenu, Natalia Gordienko 🇲🇩 nie mruczała i nie wykonała długiego dźwięku, Islandczycy 🇮🇸 zamiast pirotechniki mieli confetti, Anxhela 🇦🇱 wystąpiła w znacznie gorszym stroju, Victorii 🇧🇬 piasek nie sypał się na scenę, Gjon 🇨🇭 nie miał swojej konstrukcji, a Jeangu 🇳🇱 zaprezentował się w jeszcze bardziej ekstrawaganckim stroju. Największym zawodem był chyba całkowicie pozbawiony pomysłu live-on-tape Destiny z Malty 🇲🇹, która wystąpiła na scenie sama, w stroju który nie pozwalał jej zbytnio się ruszać. Szwecja 🇸🇪, Norwegia 🇳🇴, Portugalia 🇳🇴 i Finlandia 🇫🇮 miały live-on-tape nagrane w ramach preselekcji narodowych.

Go_A wypadła najlepiej! Rafał Brzozowski w top5

W głosowaniu na grupie Facebook Dziennika Eurowizyjnego za najlepsze live-on-tape uznano występ ukraińskiej formacji Go_A 🇺🇦 (264 głosy). Ukraińcy zaprezentowali się dość podobnie jak podczas Eurowizji w Ahoy, jednak w taki sposób pokazano wizualizacje na ekranie i podłodze, że niemal stworzono efekt wirtualnej rzeczywistości. Drugie miejsce zajęły Serbki z Hurricane 🇷🇸 (143), pokazując zupełnie inny występ niż ten z Holandii – dziewczyny miały do dyspozycji specjalne kubiki, pokazały inną choreografię oraz sporo ciekawej współpracy z wizualizacjami. Nie wiadomo dlaczego z takich pomysłów zrezygnowano w maju. Na miejscu trzecim Litwa 🇱🇹 (135). Telewizję LRT należy pochwalić za to, że bardzo ambitnie podeszła do tematu, a w Wilnie zbudowała replikę sceny eurowizyjnej z Ahoy Areny, dzięki czemu występ The Roop wyglądał niemal identycznie jak w maju. Litwini wysłali do pozostałych delegacji ofertę skorzystania ze sceny, jednak była to opcja na tyle droga, że zdecydowali się tylko Niemcy. Należy też pamiętać, że w drugiej połowie marca podróżowanie po Europie nadal było bardzo ograniczone. W czołówce najlepszych LoT znalazły się też Belgia 🇧🇪 (121) oraz … Polska 🇵🇱 (104). Laureaci dwóch pierwszych miejsc Eurowizji 2021 znaleźli się zaraz za Rafałem Brzozowskim – występ Barbary z Francji 🇫🇷 nie różnił się prawie niczym od tego z Eurowizji, z kolei Maneskin 🇮🇹 mieli uboższą oprawę pirotechniczną, a niektóre sztuczne ognie pojawiły się tylko na wizualizacjach. Najmniej głosów w ankiecie DE zdobyły nagrania z Azerbejdżanu 🇦🇿, Holandii 🇳🇱, Izraela 🇮🇱 czy Albanii 🇦🇱.

Notowanie najciekawszych live-on-tape wg kanału ESC Cyprus

„Szansa na Sukces – Eurowizja Junior” powraca

Już w dniach 5-6 czerwca w Warszawie odbędą się castingi do „Szansa na Sukces – Eurowizja 2021” 🇵🇱 czyli polskich preselekcji do Eurowizji Junior 2021. TVP promuje już przesłuchania i zachęca młodych wykonawców do udziału. Na podstawie castingów zebrana zostanie grupa uczestników, którzy wystąpią w odcinkach półfinałowych. Z każdego półfinału do finału wejdzie jedna osoba, a w finale o nowym reprezentancie zadecydują jurorzy oraz widzowie. Wielu fanów Eurowizji ma nadzieję, że do „Szansy na Sukces” zgłosi się zwyciężczyni „The Voice Kids 4” – Sara Egwu-James. Warto jednak przypomnieć, że do tej pory żaden triumfator polskiej edycji tego programu nie stanął na „pastylce”. Nie wiemy jeszcze kiedy dokładnie oglądać będzie można odcinki preselekcji, ale spodziewamy się, że emisja nastąpi we wrześniu. Po wakacjach także finał selekcji narodowych w Holandii 🇳🇱. Nadawca AVROTROS poszukuje aktualnie kandydatów, a finaliści mają być ogłoszeni 4 czerwca. Nie wiadomo jeszcze na razie ile państw faktycznie wystartuje w JESC 2021, ale sytuacja nie jest kolorowa dla Białorusi i Australii 🇦🇺. Nadawca BTRC nie będzie mieć prawa do startu z powodu zawieszenia w gronie aktywnych członków EBU, z kolei nadawca australijski ABC napotka na spore problemy związane z restrykcjami. Już na początku maja tego roku rząd Australii ogłosił, że kraj pozostanie zamknięty przez większość 2022 roku i podróże międzynarodowe z i do tego państwa nie będą praktycznie możliwe. Z tego powodu reprezentantka Australii na dorosłą Eurowizję, Montaigne, nie przyleciała do Rotterdamu. Skoro nie zrobiono wyjątku dla niej, z pewnością nie ma co liczyć na obecność australijskiego wykonawcy podczas JESC na żywo. Czy ABC będzie chciało przygotowywać zdalny występ mając na uwadze fakt, że live-on-tape do „Technicolor” dał Australii pierwszą w historii eliminację podczas Eurowizji? Czas pokaże.

San Marino włączone w organizację Eurowizji 2022?

Kolejne włoskie miasto 🇮🇹 chętne do organizacji Eurowizji 2022. Burmistrz Bari, Antonio Decari, potwierdził, że specjaliści analizują czy miasto spełniłoby wymagania RAI i EBU w kwestii zostania gospodarzem imprezy. Głównym problemem może być jednak brak odpowiedniej hali, chociaż pod kątem infrastruktury czy bazy hotelowej to półtoramilionowe miasto nie ma się czego wstydzić. Aktualnie Bari jest najbardziej na południe wysuniętym miejscem na mapie Włoch, gdzie Eurowizja 2022 mogłaby trafić. Zdecydowana większość kandydatów reprezentuje jednak północną część kraju. Jest tam też Rimini, gdzie pojawił się pomysł, by w ofertę organizacji ESC 2022 włączyć też współpracę z San Marino 🇸🇲. Burmistrz miasta twierdzi, że byłaby to wspaniała okazja do promocji regionu oraz zacieśnienia relacji między Rimini a San Marino. To właśnie z tego nadmorskiego miasta regularnie odjeżdżają autobusy do Najjaśniejszej Republiki. Podróż trwa około pół godziny, więc turyści chętnie korzystają z takiej możliwości by spędzić dzień na Monte Titano. BETWAY uruchomiło zakłady bukmacherskie dotyczące miasta, w którym odbędzie się Eurowizja 2022. Aktualnie faworytem jest Turyn z 40%. Drugi jest Mediolan (15%), a trzecia Genua (11%), chociaż władze tego miasta na razie nie wyraziły chęci organizacji konkursu.

🇺🇸 Ruszyły zgłoszenia do American Song Contest

American Song Contest 2022 faktycznie rusza i rozpoczął się już proces zgłoszeniowy dostępny na stronie AmericanSongSubmissions.com. Konkurs przygotowywany przez NBC, Propagate, Universal Television Alternative Studio oraz europejskich producentów znanych z pracy przy Eurowizji czy The Voice polegać będzie na rywalizacji wykonawców reprezentujących wszystkie 50 stanów, 5 terytorium zależnych oraz Waszyngtonu D.C. Kandydaci muszą mieć ukończone 16 lat, a także muszą być obywatelami USA lub posiadać prawo do stałego pobytu w tym kraju. Oczywiście konkurs dostępny jest też dla mieszkańców Samoa 🇦🇸, Guamu 🇬🇺, Portoryko 🇵🇷 czy Wysp Dziewiczych 🇻🇮. Najważniejsza jest jednak piosenka, która musi być oryginalna i nie powinna być wydana komercyjnie tzn. nie może być dostępna na platformach streamingowych. Jeśli jednak była pokazywana np. na SoundCloud, Facebooku czy YouTube, może być dopuszczona jeśli wszystkie dostępne posty na jej temat znikną z sieci. Piosenki nie mogą trwać dłużej niż 5 minut. W przypadku, gdy zgłoszenie zostanie przyjęte, organizatorzy zapewniają sobie prawo do korzystania z dostępności kandydata na okres około 4 tygodni pomiędzy lutym a kwietniem 2022. Najpewniej produkcja American Song Contest odbędzie się w Los Angeles (Kalifornii) lub Atlancie (Georgia), gdzie planowane są castingi. Po przesłuchaniach wybrani zostaną wykonawcy, którym przypisze się rolę reprezentanta danego stanu, stąd w aplikacji muszą wymienić wszystkie regiony, z którymi mają głęboką więź. Chociaż organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich artystów, zarówno tych nowych i jeszcze nieodkrytych jak i takich z podpisanymi już kontraktami, raczej marne są szanse by formuła American Song Contest przyciągnęła wielkie gwiazdy.

Źródło: Eurovision.tv, YouTube, Facebook, TVP, Eurovoix, ThePointsGuy.com, American Song Contest, inf. własne, fot.: M.Błażewicz

%d blogerów lubi to: