Eurowizja 2021: Dziś wielki finał! Włochy Faworytem. Czy będą niespodzianki? • Oglądaj od 21:00 w TVP lub w Internecie!

Wielki finał wyczekiwanej Eurowizji dziś o 21:00 i należy się spodziewać jednego z najciekawszych konkursów od lat! Wieczorem o Grand Prix walczyć będzie 26 reprezentantów, a o wynikach zdecydują jurorzy (którzy głosowali podczas piątkowej próby generalnej) oraz widzowie (swoje głosy będą mogli oddawać dziś w trakcie finału). Prezentacja stawki konkursowej (wliczając przerwy) ma potrwać około dwie godziny, przez kolejną godzinę organizatorzy pokażą nam różnego rodzaju Interval Acts, zarówno te nagrane wcześniej jak i takie zrealizowane na żywo, około północy rozpocznie się procedura zbierania punktów jurorskich i prezentowania rezultatów televotingu. Całość powinna zakończyć się przed 1 w nocy. Po transmisji finału odbędzie się w Centrum Prasowym konferencja zwycięzcy, a na Eurovision.tv opublikowane będą pełne wyniki wszystkich głosowań. Dowiemy się wtedy kto był w jury i jak głosowali członkowie komisji oraz jakie był dokładne wyniki półfinałów. Tym samym będziemy wiedzieć, które miejsce w półfinale zajął Rafał Brzozowski i które kraje przyznały punkty piosence „The Ride”. Finał Eurowizji poprowadzą Chantal Janzen, Jan Smit, Edsilia Rombley i Nikkie de Jager, a wśród gości specjalnych zobaczymy zarówno holenderskie gwiazdy muzyki (m.in. Duncan Laurence, Afrojack czy Glennis Grace) jak i byłych zwycięzców Eurowizji (m.in. Helena Paparizou, Lenny Kuhr czy grupa Lordi). W Polsce konkurs pokaże TVP1 i TVP Polonia, a komentatorami będą Aleksander Sikora i Marek Sierocki. Konkurs śledzić można także online bez komentarza.

Faworyci Eurowizji a organizacja konkursu w 2022

Najważniejszym pytaniem jest nadal – kto wygra Eurowizję 2021? Od prób technicznych faworytem są Włochy 🇮🇹, a grupie Maneskin daje się 26% szans na triumf. Byłby to pierwszy zespół wygrywający konkurs od 2006 i pierwszy triumfujący kraj Big5 od 2010, a dodatkowo Eurowizja dałaby zwycięstwo piosence rockowej i w języku włoskim. Z telewizji RAI docierają jednak sprzeczne sygnały co do statusu faworyta. Jedne źródła podają, że nadawca chce wygrać i myśli nad konkursem w Turynie, z kolei z innych informacji wynika, że tego zwycięstwa się boi i może być ryzyko, że nie podejmie się organizacji. Drugie miejsce u bukmacherów zajmuje Barbara Pravi, także reprezentantka grupy Big5 (Francja 🇫🇷) z piosenką w języku narodowym. Spekuluje się, że właśnie takiego pojedynku na szczycie chciałoby EBU jednak także w przypadku Francji kwestia organizacji byłaby dość skomplikowana zważywszy na to, że nadawca 19 grudnia przygotuje Eurowizję Junior, więc miałby na głowie dwa konkursu w ciągu pół roku. Faworytką przed próbami była Malta 🇲🇹 i wielu wciąż jeszcze wierzy w jej triumf. W przypadku zwycięstwa Destiny TVM będzie miało nie lada zadanie – przygotować konkurs na wyspie, gdzie obecnie nie ma odpowiedniego obiektu, a budynek wykorzystany pod Eurowizję Junior 2014 może być za mały i nie sprostać wymogom EBU. W czołowej piątce bukmacherskiej są jeszcze Ukraina 🇺🇦 (która w przypadku wygranej organizowałaby konkurs już trzeci raz w XXI wieku) czy Szwajcaria 🇨🇭. Wielu fanów doszukuje się analogii między wynikami półfinałów a kolejnością startową – według jednego z przedstawicieli organizatów rezultaty półfinału nie miały wpływu na to, z której pozycji startuje dziś dany kraj.

Włochy głównym faworytem

Zwycięstwo Włoch 🇮🇹 typuje aktualnie najwięcej członków grupy Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku (194). Druga jest Szwajcaria 🇨🇭 (148), a trzecia Francja 🇫🇷 (101). W top5 są też Malta 🇲🇹 i Ukraina 🇺🇦, ale głosów mają już niewiele, bo każda osoba mogła typować tylko jeden kraj. 63% osób głosujących na Instagramie Dziennika Eurowizyjnego uważa, że Włochy mogą wygrać, a analogicznie 56% sądzi, że triumf odniesie Szwajcaria. W 1. miejsce dla Malty wierzy tylko 34% osób, czyli mniej niż w przypadku San Marino 🇸🇲 (45%). Ciekawe jest też kto zajmie dziś ostatnie miejsce. Zarówno w walce o pierwszą jak i ostatnią pozycję liczą się…kraje Big5. Włochy i Francja mogą być się o zwycięstwo, a Wielka Brytania 🇬🇧, Niemcy 🇩🇪 czy Hiszpania 🇪🇸 mogą skończyć po całkowicie drugiej stronie tabeli. Triumfatorem głosowania jurorów Eurowizji ma być Barbara Pravi, z kolei w televotingu wygrać może Maneskin – tak typują bukmacherzy. Czy dojdzie do zaskakujących niespodzianek, nietypowych wymian punktowych, sensacyjnych zwrotów akcji i być może powrotu do walki o wygraną krajów, które zostały nieco odsunięte (jak np. Litwa, Cypr czy Rosja)? Dowiemy się już dziś w nocy! Na wynik wpływ mają oczywiście także polscy widzowie – w momencie gdy linie do głosowania będą otwarte można wysyłać sms-y o treści od 01 do 26 na numer 73555. Można wysłać maksymalnie 20 sms-ów z jednego numeru telefonu.

Które miejsca kraje muszą zająć, by osiągnąć najwyższy rezultat w historii?

  • Tylko 1. miejsce – Cypr, Izrael, Belgia, Rosja, Malta, Portugalia, Serbia, Wielka Brytania, Grecja, Szwajcaria, Islandia, Hiszpania, Niemcy, Finlandia, Bułgaria, Ukraina, Francja, Azerbejdżan, Norwegia, Holandia, Włochy, Szwecja (pogrubione: kraje, których najwyższy wynik to aktualnie 2. miejsce; brak pogrubienia – kraje, które wygrały już Eurowizję)
  • Co najmniej 2. miejsce – Mołdawia
  • Co najmniej 4. miejsce – Albania
  • Co najmniej 5. miejsce – Litwa
  • Co najmniej 18. miejsce – San Marino

Co po Eurowizji?

Dziś zakończy się Eurowizja 2021 organizowana w Holandii, ale dla prawdziwych fanów konkurs trwa cały rok i Dziennik Eurowizyjny nie planuje robić żadnych przerw – nadal znajdziecie tu najnowsze informacje (w tym wszystko co związane z przygotowaniami do ESC 2022), a także analizy wyników z 2021 czy reakcje na rezultaty w różnych krajach. W czerwcu ruszy też seria historyczna dotycząca zwycięskiego kraju od momentu debiutu do 2021 roku. Na wakacje planowane są konkursy internetowe dla czytelników i członków grupy na Facebooku m.in. Eurovision Internet Song Contest, United Song Contest – Africa, plebiscyt „Wymarzony Reprezentant Polski na ESC 2022” czy powrót polskiego konkursu piosenki Holfestivalen. Będziemy też wspólnie obserwować polskie i zagraniczne festiwale piosenki takie jak Opole, Carpathia Festival, Słowiański Bazar czy New Wave. Zapewne po wakacjach rozpocznie się „Szansa na Sukces – Eurowizja Junior 2021”, w ramach której wybrany będzie nowy reprezentant Polski na JESC. Będziemy też obserwować przygotowania Francuzów do tej imprezy. A od grudnia już preselekcje do kolejnej edycji Eurowizji… Zanim jednak zamkniemy rotterdamski rozdział już 28 i 29 maja dwuczęściowe Eurovision Song Celebration na YouTube. Po raz pierwszy będziemy mieli okazję obejrzeć wszystkie nagrania live-on-tape zapasowo przygotowane na Eurowizję. Z pewnością będzie więc okazja do gdybania, bo wiele występów będzie się bardzo różnić od tego, co widzieliśmy w Rotterdamie i pełne wykorzystanie tych materiałów mogłoby zmienić wyniki i zwycięzcę. Jak więc widać, atrakcji nie zabraknie!

Wszystkim czytelnikom Dziennika Eurowizyjnego serdecznie dziękuję za śledzenie relacji z Centrum Prasowego i życzę dziś wielu wrażeń i samych pozytywnych zaskoczeń! Niech wygra najlepszy!

Zdjęcie: M. Błażewicz

%d blogerów lubi to: