Eurowizja: Dziś drugi półfinał! Rafał Brzozowski walczy o awans • Jak głosować podczas Eurowizji? kto jest faworytem?

Dziś o 21:00 transmisja drugiego półfinału z Rotterdamu, a show poprowadzą ponownie Chantal, Jan, Edsilia oraz najlepiej oceniana z całej czwórki Nikkie. Gośćmi specjalnymi będą tancerze Redo i Ahmad Joudeh, wokalistka Eefje de Visser, akrobata rowerowy Dez Maarsen, a wirtualnie także Helena Paparizou (ESC 2005) i Molly Sanden (JESC 2006). Poza występami konkursowymi i dodatkowymi zobaczymy też materiały historyczne i takie, w których powspominamy zwycięskie momenty sprzed lat! Przed nami także kolejna seria pocztówek, które jednak nie spotkały się z wielkim zachwytem ze strony fanów. Konkurs pokazany będzie w TVP1, TVP Polonia oraz w Internecie na Eurovision.tv. Dla polskich widzów komentować będą Marek Sierocki i Aleksander Sikora. Ten pierwszy będzie opisywał wykonawców występujących na scenie, a drugi skupi się na wszystkim tym, co dziać się będzie np. w Green Roomie i oczywiście podczas prezentacji wyników. Dla panów jest to drugi event w tej roli (po pierwszym półfinale), wiemy, że bardzo zależy im na opinii osób, które ten konkurs śledzą w najbardziej zaawansowany sposób, dlatego będą się starali nie zawieść oczekiwań. Półfinał transmitowany będzie na żywo od 21:00 do ok. 23:10. Po półfinale konferencja prasowa z udziałem 10 finalistów, którzy losować będą połówki sobotniego koncertu.

Eurowizja: Jak głosować?

Ze względu na to, że w II półfinale udział bierze także Polska, widzowie TVP mogą decydować o tym, które kraje wejdą dziś do finału. Aby wziąć udział w głosowaniu należy wysłać smsa o treści od 01 do 17 (bez 06) na numer 73555 (opłata 3,69 zł + VAT) w momencie, gdy prowadzący ogłoszą otwarcie linii. Pokazane będą wtedy dwa skróty wszystkich piosenek, a Aleksander Sikora przypomni numer do głosowania, który będzie też cały czas widoczny na ekranie. Głosy od widzów z Polski zostaną zamienione na eurowizyjne punkty i będą włączone w pakiet wszystkich rankingów widzów z Europy oraz jurorów, którzy oceniali występy podczas próby jurorskiej. Stosunek głosów to 50/50. Na podstawie wszystkich zebranych punktów jurorskich i telewidzów utworzona będzie lista z której 10 najlepszych państw otrzyma awans. Pełne wyniki głosowań poznamy dopiero w nocy z soboty na niedzielę, już po finale konkursu. Dziś 10 państw awansujących będzie wyczytanych losowo. Jeśli Rafał Brzozowski awansuje do finału, będzie to pierwszy taki sukces polskiej reprezentacji od 2017 roku, jednak bazując na opiniach dziennikarzy z Centrum Prasowego, notowaniach fanowskich czy zakładach bukmacherskich szanse na to są niestety niewielkie. W Polsce nie możemy głosować na utwór „The Ride”, ale oczywiście, jeżeli ktoś korzysta z operatorów zagranicznych w krajach, które dziś biorą aktywny udział w televotingu, może wspierać polską delegację.

Eurowizja: Kto ma szanse na awans?

Dziś półfinał otwiera Senhit z San Marino, ulubienica wielu fanów Eurowizji, która w każdym swoim próbnym występie zaskakuje czymś nowym. Na scenie wystąpi razem z amerykańskim raperem Flo Ridą, co jest uznawane za sensację, bo rzadko już teraz zdarza się, by tak popularna osoba z rynku muzycznego w USA pojawiała się na Eurowizji i to jeszcze z tak malutkiego państwa. San Marino ma ogromne szanse na zajęcie najwyższego mejsca w historii, a Senhit liczy m.in. na głosy z Polski. Wokalistka odwiedziła nawet nasz kraj i występowała w programie „Jaka to melodia”. Zawsze ciepło wypowiada się o Polakach i Polsce, jest też w bardzo dobrej relacji z Rafałem Brzozowskim. Na głosy liczą też m.in. Benny Cristo reprezentujący naszych sąsiadów z Czech, wspierana przez Filipa Kirkorowa Natalia Gordienko z Mołdawii, energetyczne trio Hurricane z Serbii czy Gjon’s Tears – Szwajcar, który wygrał w tym roku plebiscyt Dziennika Eurowizyjnego pt. „Nasz Faworyt”. Według notowań bukmacherskich największe szanse na awans mają Szwajcaria, Bułgaria, Islandia, Finlandia czy Grecja. Reprezentacja Islandii nie zaśpiewa dziś na żywo, a ich występ będzie pokazany na nagraniu z próby technicznej. Ekipa z tego kraju przebywa w izolacji ze względu na wykryte dwa przypadki koronawirusa. Według typujących bez szans mają być dzisiaj Gruzja, Polska, Czechy, Łotwa czy Estonia, ale Eurowizja już nie raz pokazała nam, że zdarzają się różne niespodzianki.

Kolejność startowa:

01 San Marino Senhit feat. Flo Rida „Adrenalina”
02 Estonia Uku Suviste „The Lucky One”
03 Czechy Benny Cristo „Omaga”
04 Grecja Stefania „Last Dance”
05 Austria Vincent Bueno „Amen”
06 Polska Rafał „The Ride”
07 Mołdawia Natalia Gordienko „Sugar”
08 Islandia Daði og Gagnamagnið „10 Years”
09 Serbia Hurricane „Loco Loco”
10 Gruzja Tornike Kipiani „You”
11 Albania Anxhela Peristeri „Karma”
12 Portugalia The Black Mamba „Love Is on My Side”
13 Bułgaria Victoria „Growing Up Is Getting Old”
14 Finlandia Blind Channel „Dark Side”
15 Łotwa Samanta Tīna „The Moon Is Rising”
16 Szwajcaria Gjon’s Tears „Tout l’Univers”
17 Dania Fyr & Flamme „Øve os på hinanden”

Oglądaj i komentuj!

Poza tym, że Polacy mogą dziś głosować, mogą też decydować o tym, jak głośne brawa dany wykonawca dostanie. Aby to zrobić należy pobrać aplikację Eurovision i skorzystać z niej w trakcie konkretnego występu. Czytelników Dziennika Eurowizyjnego zapraszam oczywiście do komentowania konkursu na grupie Facebook, a także do śledzenia Instagrama @dziennik_eurowizyjny gdzie publikowane będą nagrania z Centrum Prasowego.

Wszystkim fanom konkursu życzę wielu pozytywnych wrażeń i świetnej zabawy, a Rafałowi i jego ekipie życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!

%d blogerów lubi to: