Eurowizja 2021: Znamy wszystkich finalistów. Dziś próby generalne głównego koncertu! • Rafał Brzozowski poza finałem • Eurowizja Junior przed świętami

Czwartkowy półfinał zakończony i znamy już wszystkich 26 finalistów. Chociaż mówi się, że ta grupa miała słabszy poziom, chyba trudniej było tu wytypować zwycięzców. Awans otrzymała m.in. Albania 🇦🇱, która przez niemal cały sezon była na ostatnim miejscu w głównym typowaniu bukmacherów, ale występ Anxheli zachwycił wielu. Podobnie Portugalia 🇵🇹, która po Festival da Cancao była raczej niezauważana przez wielu fanów, a dzięki prezentacji scenicznej jej szanse zaczęły rosnąć. Do finału przedostała się też Mołdawia 🇲🇩 – Natalia Gordienko cieszyła się sporą sympatią w świecie eurowizyjnym, jednak z próby na próbę wypadać miała coraz gorzej i koniec końców wykluczyło ją to z wielu rankingów i przewidywań. Ostatecznie jednak zdołała się obronić, a dodatkowym sukcesem ma być ponoć rekordowo długo wysoki dźwięk przez nią wydawany (17 sekund). Awans pozostałych państw nie jest wielką niespodzianką – Grecja 🇬🇷, Serbia 🇷🇸, Bułgaria 🇧🇬, Finlandia 🇫🇮 czy Szwajcaria 🇨🇭 były pewniakami. Wielu widzów Eurowizji zachwycić miała Islandia 🇮🇸, chociaż zespół nie pojawił się w Ahoy Arenie na żywo z powodu pozytywnych przypadków covid-19. Wielki sukces osiągnęło małe San Marino 🇸🇲, którego reprezentacja zachwyca i zaskakuje na każdym kroku. Amerykański raper Flo Rida jest ponoć oszołomiony ogromem przedsięwzięcia jakim jest Eurowizja i świetnie się tutaj bawi, a Senhit jest niemal skazana na sukces. Triumfalne wejście finalistów na konferencję prasową zobaczyć możecie poniżej:

Eurowizja: Kolejność startowa w finale

Z lekką konsternacją przyjęto fakt, że reprezentanci z finału swoje połówki losowali w Delegation Bubble, a nie na konferencji prasowej. Ma to zapewne związek z chęcią skrócenia spotkania z dziennikarzami, zwłaszcza, że konferencja prasowa po pierwszym półfinale niemiłosiernie się dłużyła. Przed 2:00 opublikowana została pełna kolejność startowa finału ułożona przez producentów show i zaakceptowana przez EBU. Także ona wzbudziła niemałe kontrowersje ze względu na dość dziwnie podejmowane decyzje. Stawkę otworzy Cypr 🇨🇾, a druga będzie Albania 🇦🇱, której takie samo miejsce przydzielono też ostatnio w Tel Awiwie. Może to ponownie świadczyć o tym, że reprezentacja tego kraju weszła do finału z jednego z ostatnich miejsc. Podobnie jak w 2019 Rosja 🇷🇺 śpiewa w finale jako piąta, a dodatkowo „Russian Woman” i „Je me casse” z Malty 🇲🇹, czyli dwie piosenki o sile kobiet, sąsiadują ze sobą. Zaskakujące jest to, że Hiszpania 🇪🇸 zamyka pierwszą połowę, bo nie jest prawdą, że specalnie przed nią ustawiono Islandię 🇮🇸, by mieć więcej czasu na napompowanie gigantycznego księżyca, który wisi nad Blasem Canto podczas występu. W trakcie występu Islandii publika widzi nagranie na głównym ekranie i nie odbywają się wtedy na scenie żadne prace techniczne. Azerbejdżan 🇦🇿 i Norwegia 🇳🇴, czyli kraje których reprezentanci prowadzą strategię promocyjną polegającą na wymyślonym „flircie” nie dość, że w Green Roomie mają miejsca obok siebie, to jeszcze w finale zaśpiewają po sobie. Włochy 🇮🇹 dostały 24. pozycję startową, przedostatnia jest Szwecja 🇸🇪, natomiast stawkę zamknie San Marino 🇸🇲, co jest dość częstym zabiegiem – jeśli któryś kraj otwiera półfinał, zamyka finał. Stawka zdaje się być bardzo mocna, brak jest jednego silnego faworyta, a szansę na wygraną może mieć nawet więcej niż pięć państw!

Które miejsce zajął Rafał Brzozowski?

Spośród wyeliminowanych wczoraj państw najczęściej słyszy się żal za klasycznym występem z Austrii 🇦🇹 czy duńską piosenką 🇩🇰, która rozruszała całe Centrum Prasowe i w sezonie prób zyskała dość dużą sympatię. Dania odpadła pierwszy raz od 2016 roku, z kolei Austrii już po raz drugi z rzędu przytrafiła się eliminacja. Po dwóch dobrych wynikach w 2018 i 2019 odpadły Estonia 🇪🇪 i Czechy 🇨🇿 – pomimo sporej popularności w social mediach Benny nie przekonał do siebie widzów, chociaż u naszych południowych sąsiadów Eurowizja nie jest popularna i zapewne Czesi porażką nie będą się zbytnio przejmować, a wokalista nadal będzie tam bardzo lubiany. Już czwartą z rzędu eliminację zanotowały Gruzja 🇬🇪 oraz Łotwa 🇱🇻, trzeci raz odpadła Polska 🇵🇱, którą w finale ostatni raz widzieliśmy w 2017 roku. Rafał Brzozowski nie był typowany do finału, jednak warto zauważyć, że występy dla żywej widowni (podczas próby jurorskiej oraz wczorajszego show) dodały mu skrzydeł i wypadł dobrze. Niestety najwidoczniej TVP nie przedstawiła Europie na tyle silnego zestawu z Warszawy by móc przejść dalej, a konkurencja po prostu nas pokonała. W wywiadzie dla Eurowizja.org Rafał podkreśla jednak, że on sam jest ze swojego występu zadowolony, dał z siebie maksimum. Podziękował też wszystkim za wsparcie jakie otrzymał w ciągu ostatnich trzech miesięcy. O tym, jakie konkretnie miejsce w półfinale zajęła piosenka „The Ride” dowiemy się po finale, jednak czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego najczęściej obstawiają 14. (23,8%) lub 15. (24,6%) pozycję. 16% sądzi, że Polska mogła być w grupie ostatnia, natomiast jedynie 3% wierzy, że byliśmy pierwsi pod kreską.

Co z Duncanem Laurence w finale Eurowizji?

Dziś przedostatni dzień sezonu eurowizyjnego w Ahoy Arenie w Rotterdamie. Już o 13:00 pierwsza próba generalna finału, podczas której organizatorzy odkryją dziennikarzom wszystkie karty. Zobaczymy jak zrealizowana będzie wirtualna Parada Flag i Opening Act, jak prezentują się specjalne materiały planowane do emisji w trakcie Interval Acts oraz jak rozwiązana będzie kwestia nieobecności głównej gwiazdy wieczoru – Duncana Laurence’a. Wczoraj zwycięzca Eurowizji 2019 otrzymał pozytywny wynik testu na covid-19 co wykluczyło go z fizycznej obecności w trakcie finału, chociaż miał tam na żywo wykonać kilka utworów, w tym „Arcade”. Holendrzy zapewniają, że mają plan B, a Duncan z pewnością będzie odpowiednio uhonorowany, ale w inny sposób niż pierwrotnie zakładano. Próba generalna będzie dobrą okazją do sprawdzenia jak prezentuje się kolejność startowa i które piosenki mogą się wyróżniać. Przećwiczona będzie też sekwencja głosowania i łączenie z 39 krajami by zebrać punkty jurorskie. Relacja z próby prasowej dostępna będzie m.in. na Instagramie Dziennika Eurowizyjnego w formie krótkich bumerangów lub zdjęć, a artykuł podsumowujący cały finał znajdziecie po godzinie 17:00 na stronie. Na 21:00 zaplanowano próbę jurorską i to na jej podstawie występy oceniać będą komisje z 39 państw, w tym z Polski. Skład jurorski poznamy dopiero w trakcie transmisji sobotniego finału – polskie nazwiska podać powinni komentatorzy Olek Sikora lub Marek Sierocki, a pełna lista zostanie opublikowana po zakończeniu transmisji, wraz z całkowitymi wynikami dla finału i półfinałów. Relacja z próby jurorskiej dostępna oczywiście na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego od 21:00.

Eurowizja Junior w Paryżu przed świętami

Wczoraj pomiędzy próbami odbyła się konferencja prasowa EBU z telewizją holenderską i francuską. Część poświęcona dorosłej Eurowizji mogła być ciekawa, ale niestety nie była z powodu braku konkretów. Dziennikarze pytali m.in. o przyszłość chórków z taśmy, internetowego centrum prasowego czy najtrudniejsze wyzwania związane z organizacją konkursu, jednak nie otrzymywano istotnych odpowiedzi, a Martin Osterdahl zapewnia, że analiza wszystkiego co związane jest z tegoroczną Eurowizją nastąpi później i wtedy też podejmowane będą decyzje o tym co dalej. Szefowa delegacji francuskiej przedstawiła dość zaskakujące wiadomości związane z Eurowizją Junior. Konkurs odbędzie się w stolicy Francji, w Paryżu, w nowoczesnym obiekcie La Seine Musicale 🇫🇷, jednak show zobaczymy dopiero 19 grudnia. Tym samym JESC ma się połączyć z przedświąteczną atmosferą w mieście, a organizatorom dać więcej czasu na przygotowania. Jeszcze nie wiadomo w jakim formacie przygotowany będzie konkurs, ale wiemy, że sloganem ma być „Imagine” co nie jest specjalnie odkrywcze zważywszy na tytuł ostatniej zwycięskiej piosenki. Alexandra Redde-Amiel nie chciała odpowiadać na pytanie co będzie, jeśli okaże się, że w finale ESC 2021 wygra Francja i czy spowoduje to zmianę miasta-gospodarza konkursu dla dzieci by Paryż „zostawić” na ważniejszy konkurs. Francuzi skupiają się na razie na tym, co już mają w garści i nie chcą wyrokować za wcześnie.

Fot.: M. Błażewicz

%d blogerów lubi to: