Eurowizja powraca! Dziś pierwszy półfinał z Rotterdamu • Gdzie oglądać? Kto jest faworytem?

Dziś po najdłuższej w historii przerwie Konkurs Piosenki Eurowizji powraca! O 21:00 rozpocznie się transmisja pierwszego półfinału z Rotterdamu, a show poprowadzą Chantal, Jan, Nikkie oraz Edsilia. Gośćmi specjalnymi będą Duncan Laurence (zwycięzca ESC 2019), holenderska piosenkarka Davina Michelle oraz aktorka Thekla Reuten. Poza występami konkursowymi i dodatkowymi zobaczymy też materiały historyczne i nie tylko! Organizatorzy przygotowali też piękne pocztówki prezentujące uroki Holandii, a widzów z pewnością zachwyci grafika konkursu, niezwykle płynna i kolorowa. Konkurs pokazany będzie w TVP1, TVP Polonia oraz w Internecie na Eurovision.tv. Dla polskich widzów po raz pierwszy Eurowizję komentować będą Marek Sierocki i Aleksander Sikora. Ten pierwszy będzie opisywał wykonawców występujących na scenie, a drugi skupi się na wszystkim tym, co dziać się będzie np. w Green Roomie i oczywiście podczas prezentacji wyników. Dla panów jest to debiut w tej roli, ale liczymy na to, że poradzą sobie śpiewająco i przede wszystkim wezmą sobie do serca rady, które przekazali m.in. czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego. Półfinał transmitowany będzie na żywo od 21:00 do ok. 23:10. Po półfinale konferencja prasowa z udziałem 10 finalistów, którzy losować będą połówki sobotniego koncertu. Na ten moment wiemy, że Hiszpania i Wielka Brytania wystąpią w pierwszej połowie, a pozostałe kraje Big5 i Holandia w drugiej.

Eurowizja: Kto jest pewniakiem do finału?

Stawkę otworzy dziś zespół The Roop z Litwy, który jest jednym z pewniaków do awansu. Poza nimi stawia się też na Elenę z Cypru, grupę Go_A z Ukrainy, Destiny z Malty czy Manizhę z Rosji. Według opinii wielu fanów półfinał ma bardzo wysoki poziom i ciężko jest przewidzieć 10 finalistów. Spora pewność panuje natomiast w typowaniu kraju, który zajmie w grupie ostatnie miejsce – ma być to Macedonia. O tym, kto awansuje do finału zadecydują widzowie z 19 państw (16 uczestników + 3 kraje z finału tj. Włochy, Niemcy i Holandia) głosując poprzez system audiotele/sms oraz jurorzy – po 5 osób z każdego kraju. Nazwiska jurorów w tym roku nie są podane do wiadomości publicznej i poznamy je dopiero w sobotę 22 maja, gdy ich praca przy ocenianiu piosenek finałowych już się zakończy. Należy pamiętać, że jurorzy oceniali występy z poniedziałkowej próby, a nie z transmisji na żywo. Finaliści będą przez Chantal i Jana przedstawiani w kolejności losowej, a pełne wyniki półfinału (także dla krajów niezakwalifikowanych) będą przedstawione po finale.

Kolejność startowa

01 Litwa The Roop „Discoteque”
02 Słowenia Ana Soklič „Amen”
03 Rosja Manizha „Russian Woman”
04 Szwecja Tusse „Voices”
05 Australia Montaigne „Technicolour”
06 Macedonia Vasil „Here I Stand”
07 Irlandia Lesley Roy „Maps”
08 Cypr Elena Tsagrinou „El diablo”
09 Norwegia Tix „Fallen Angel”
10 Chorwacja Albina „Tick-Tock”
11 Belgia Hooverphonic „The Wrong Place”
12 Izrael Eden Alene „Set Me Free”
13 Rumunia Roxen „Amnesia”
14 Azerbejdżan Efendi „Mata Hari”
15 Ukraina Go_A „Shum”
16 Malta Destiny „Je me casse”

Oglądaj i komentuj!

Polska nie startuje w I półfinale, w związku z tym widzowie TVP nie będą mogli brać udziału w głosowaniu, ale mogą decydować o tym, jak głośne brawa dany wykonawca dostanie. Aby to zrobić należy pobrać aplikację Eurovision i skorzystać z niej w trakcie konkretnego występu. Czytelników Dziennika Eurowizyjnego zapraszam oczywiście do komentowania konkursu na grupie Facebook, a także do śledzenia Instagrama @dziennik_eurowizyjny gdzie publikowane będą nagrania z Centrum Prasowego.

Pobierz eurowizyjne bingo TUTAJ!

Wszystkim fanom konkursu życzę wielu emocji i radości z oglądania powracającego konkursu!

Zdjęcie: M. Błażewicz

%d blogerów lubi to: