Eurowizja 2021 Półfinał pierwszy: Znamy scenariusz show! • Sprawdź jak przebiegła pierwsza próba generalna i zobacz kulisy występów

Pierwsza próba generalna półfinału odkryła nam już wszystkie karty! Show rozpocznie się od krótkiego filmu prezentującego uroki Holandii, a następnie zacznie się występ Duncana Laurence’a 🇳🇱 do utworu „Feel Something” – prezentację wzbogacą lasery. Z prawdziwym impetem i sporą dawką pirotechniki na scenę wkroczą prowadzący, którzy przywitają widzów, podziękują Izraelowi za organizację poprzedniej Eurowizji i przedstawią zasady półfinału. Podkreślane będzie to, że Eurowizja w końcu wraca i że wszyscy za nią tęskniliśmy. Bez zbędnego przedłużania przejdziemy następnie do prezentacji pierwszych sześciu piosenek. Każdy występ poprzedzony będzie pocztówką w której motywem przewodnim będzie oświetlony domek – znajdziemy w nim różne przedmioty związane z danym krajem czy wykonawcą. Uczestnicy pojawią się w domku dzięki nakładkom na ekran. Pierwsza przerwa odbędzie się po Macedonii 🇲🇰 i przed Irlandią 🇮🇪 – na scenie występować będzie wtedy Nikkie, która pokaże nam najciekawsze fanowskie covery różnych piosenek eurowizyjnych oraz konkursowe challenge na TikToku. Krótsze przerwy zaplanowano też pomiędzy Irlandią a Cyprem 🇨🇾, Izraelem 🇮🇱 a Rumunią 🇷🇴 czy Azerbejdżanem 🇦🇿 a Ukrainą 🇺🇦, co jest związane z koniecznością wniesienia różnych rekwizytów na scenę. Rozmowa w Green Roomie dzisiaj na próbie odbyła się tylko jedna, w której ujęto krótką wymianę zdań z reprezentantami Litwy 🇱🇹 oraz łączenie z Australią 🇦🇺.

Eurowizja: Co zobaczą widzowie?

Po wszystkich 16 piosenkach zacznie się odliczanie do startu głosowania i premiera pierwszego skrótu utworów. Następnie czeka nas sporo atrakcji, zaczynając od występu Daviny Michele 🇳🇱 do utworu w ramach projektu „The Power of Water” z udziałem aktorki Thekli Reuten. Świetna piosenka, silny wokal i wielu tancerzy na scenie – nie zabraknie też pirotechniki. Organizatorzy przygotowali dla nas także filmik historyczny (planowany do emisji już w ESC 2020) ze zwycięzcami konkursu (Johnny Logan 🇮🇪, Eimear Quinn czy Katrina Leskanich 🇬🇧) oraz specjalny poradnik NikkieTutorials o tym jak … nie wygrywać Eurowizji. Usłyszymy więc ikoniczne wpadki wokalne (Hiszpania 2017, Bułgaria 2009) i zobaczymy paru nietypowych wykonawców (np. Slavko z Czarnogóry, Kreisiradio z Estonii czy Gypsy.cz z Czech). Filmik jest ciekawy, aktualny, niebanalny i ma przede wszystkim rozbawić widzów. Często pokazywane są też efektowne zwiastuny tego, co czeka nas na Eurowizji w kolejnych dniach, m.in. kolejne Opening i Interval Acts. Podczas próby wystąpili też reprezentanci Włoch 🇮🇹, Niemiec 🇩🇪 oraz Holandii 🇳🇱 – ich występy widzowie półfinału zobaczą tylko we fragmencie, ale całe występy będą dostępne na YouTube. Będzie też wirtualna rozmowa z Mansem Zelmerlowem 🇸🇪, jako reklama projektu „Rock the Roof”. Sama prezentacja wyników przebiegła sprawnie – prowadzą ją Chantal i Jan. W ramach „fake votingu” awansowały Rumunia, Izrael, Cypr, Litwa, Norwegia, Azerbejdżan, Australia, Szwecja, Malta i Macedonia, co oznacza, że odpadły Słowenia, Belgia, Chorwacja, Ukraina, Irlandia i Rosja. Nowością są kody krajów zamiast pełnej nazwy na tabeli państw oczekujących na awans. Gdy już przejdą dalej, ich nazwa pokazana będzie w całości.

Nie każdy sprawdził się wokalnie

Próba przebiegła sprawnie, nie było zbyt wielu wpadek, chociaż oczywiście zdarzyły się. Najpoważniejsza była awaria mikrofonu na początku występu Azerbejdżanu 🇦🇿, z kolei Słowenka 🇸🇮 czy Rosjanka 🇷🇺 miały lekkie potknięcia związane z odsłuchami. Próba nie powinna zmienić składu faworytów. W Szwecji 🇸🇪 poprawiono światła podczas występu, w Irlandii 🇮🇪 zrezygnowano z jednego problematycznego efektu scenicznego, Rumunka Roxen 🇷🇴 zmieniła strój sceniczny, z kolei Destiny 🇲🇹 wystąpiła w srebrnych kozakach i peruce, co jednak ma być tylko jednorazową zmianą, bo właśnie takie włosy Maltanka planowała mieć na Ceremonii Otwarcia. Najsłabiej wokalnie poradziły sobie reprezentantki Irlandii i Rumunii. Dziennikarze bardzo owacyjnie nagrodzili za występ m.in. reprezentację Ukrainy 🇺🇦. Oklaski w trakcie Eurowizji będą nagrane, a ich głośność zależeć ma od eurowizyjnej aplikacji, z której każdy będzie mógł skorzystać. Podczas występu widzowie wybierać mają poziom zadowolenia z danego występu, a im więcej wysokich ocen, tym silniejsze brawa w arenie. 2-minutowe nagranie prezentujące to, co dzieje się pomiędzy występami znajdziecie poniżej:

Eurowizja w Kosowie i USA, ale nie na Białorusi

Znamy też kolejne nazwiska osób podających punkty. Z Gruzji 🇬🇪 łączyć się będzie Oto Nemsadze, reprezentant z 2019 roku, z kolei głosy ukraińskie poda Tayanna 🇺🇦, finalistka selekcji narodowych. Dla Holandii głosy poda sam Duncan Laurence 🇳🇱, a polską „podawaczką” jest Ida Nowakowska 🇵🇱. Konkurs transmitowany będzie nie tylko w 39 startujących państwach, ale też w Kanadzie 🇨🇦, Stanach Zjednoczonych 🇺🇸, Kazachstanie 🇰🇿 i Kosowie 🇽🇰. Telewizje publiczne z Białorusi, Czarnogóry 🇲🇪, Węgier 🇭🇺 czy Bośni i Hercegowiny 🇧🇦 nie będą pokazywać show. Pierwszy półfinał już jutro o 21:00, a jeszcze dziś o 21:00 próba jurorska, na podstawie której piosenki oceniane będą przez lokalne komisje. Nazwiska jurorów mają być podane dopiero w dniu finału. Relacja z próby jurorskiej dziś od 20:50 na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego, a na Instagramie znajdziecie parę materiałów związanych z próbą prasową.

Źródło: Relacja z Ahoy Arena, fot. i video zakulisowe: M. Błażewicz

%d blogerów lubi to: