W niedzielę ceremonia otwarcia! Wybierzemy najpiękniejszą kreację • Dziś Free European Song Contest • Statystka Emmie w ukraińskim Green Roomie

Za tydzień będziemy już z niecierpliwością czekać na finał Eurowizji 2021 w Rotterdamie, ale zanim to nastąpi dziś o 20:15 niemiecka stacja ProSieben pokaże drugą edycję alternatywnego konkursu Free European Song Contest 🇩🇪 stworzonego na bazie ESC w zeszłym roku by zapełnić lukę po odwołanej edycji z 2020. Chociaż FESC miałoby być eventem jednorazowym, spodobało się na tyle, że doczekało się kontynuacji. W konkursie uczestniczą wykonawcy głównie z Niemiec, którzy mają kojarzenie w innych krajach, tym samym mogą je reprezentować. Warto podkreślić, że za wyborem danych wokalistów nie stają żadne telewizje publiczne z krajów Europy czy inne instytucje, a stawka tworzona jest na podstawie ogólnych zgłoszeń. W tym roku udało się wyselekcjonować 16 wykonawców, którzy zaśpiewają pod flagami 14 państw oraz Szkocji 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿 i Anglii 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿. Poza dwiema częściami Wielkiej Brytanii zadebiutują też Belgia, Francja, Grecja i Słowenia. Wśród kandydatów do Grand Prix m.in. Ben Dolic w barwach słoweńskich 🇸🇮 (niedoszły reprezentant Niemiec na ESC 2020), Jasmin Wagner czyli Blumchen jako przedstawicielka Chorwacji 🇭🇷, Elif Demirezer pod flagą Turcji 🇹🇷, popularna wokalistka Amy Macdonald ze Szkocji czy duet Fantasy jako reprezentacja Polski 🇵🇱. Duet złożony jest z Fredi’ego Malinowski i Martina Heina, w Niemczech znany ze śpiewania szlagierów. Fantasy wydali już 10 albumów, z czego niektóre pokryły się złotem zarówno u naszych zachodnich sąsiadów jak i w Austrii. Dzisiaj w ramach FESC zaśpiewają piosenkę „Wild Boys”. Zwycięzcę wskażą jurorzy z 13 krajów oraz televoting w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Punkty podawane będą podobnie jak na Eurowizji, a wśród podawaczy mamy m.in. Johnny’ego Logana (Irlandia na ESC 1980 i 1987). Konkurs organizowany przez ProSieben w Kolonii poprowadzą Conchita (ESC 2014) oraz Steven Gatjen. Transmisja internetowa od 20:15 dostępna TUTAJ (uwaga: geoblokada).

🇺🇸 American Song Contest już w 2022

Europejska Unia Nadawców potwierdziła, że American Song Contest pojawi się w telewizji w 2022 roku. Organizację zapewnia NBC (amerykańska sieć telewizyjna dostępna w około 112 mln odbiorników w kraju), a przy produkcji pracować będą oczywiście specjaliści od Eurowizji, m.in. Christer Bjorkman. Format ma się jednak różnić od ESC w związku z tym, że planowany jest udział wykonawców reprezentujących wszystkie stany, terytoria zależne oraz Waszyngton. Aby wybrać stawkę półfinałową odbędą się więc specjalne kwalifikacje, w ramach których wyłonieni zostaną wykonawcy śpiewający dla różnych stanów, a później wskazani będą najlepsi, którzy trafią do dwóch półfinałów i będą tam walczyć o finał. Piosenki mają być oryginalne, występy na żywo, a celem jest pokazanie różnorodności muzycznej USA. Proces wyboru uczestników już się rozpoczął, a poszukiwani są zarówno soliści, jak i duety, zespoły czy DJ-e. Zwycięzca „American Song Contest” otrzyma za swój utwór tytuł „Best Original Song”. O tym, gdzie i kiedy dokładnie odbędzie się pierwszy konkurs, na razie nie wiemy, ale z pewnością informacje będą przekazywane niedługo na stronie Eurovision.tv, gdzie powstanie amerykańskiego odpowiednika jest szeroko promowane. Tego typu projekt jest dla EBU powodem do ogromnej dumy.

Utwór „This is us” pod flagą Delaware wygrał konkurs Dziennika Eurowizyjnego UNITED SONG CONTEST 2020

Emmie w Green Roomie u boku grupy Go_A

Po tym, jak Kateryna z grupy Go_A 🇺🇦 źle się poczuła i została wysłana na test PCR, w trakcie II próby technicznej na scenie zastąpiła ją Emmie van Stijn, holenderska wokalistka uczestnicząca wcześniej w próbach stand-in. Jak mówiła, o tym, że wystąpi na scenie z muzykami z Ukrainy dowiedziała się jadąc do pracy. Okazało się, że jej pomoc jest konieczna, gdyż tylko ona zna utwór „Shum” na tyle dobrze, by go zaśpiewać bez konieczności uczenia się tekstu fonetycznego, na co nie było czasu. Na szczęście pracodawca Emmie był wyrozumiały i zgodził się na jej nieobecność, by mogła pomóc Ukraińcom. Jej występ we fragmencie opublikowano na Eurovision.tv, jedna nie została tam nawet podpisana. Zespół Go_A bardzo docenił pomoc Holenderki i w ramach podziękowań zaoferował jej … miejsce w Green Roomie podczas półfinału ESC 2021. Na szczęście sama Kateryna otrzymała negatywny wynik testu i będzie mogła wystąpić na Eurowizji. To jak na razie jedyny taki przypadek o którym wiemy, gdy reprezentant musiał poddać się dodatkowym badaniom i ryzyko zarażenia się covid-19 było realne. Wykonawcy są testowani na covid-19 na dobę przed swoją aktywnością w Ahoy Arena. Stosowane są testy oddechowe i antygenowe. Regularnie poddawani są nim też dziennikarze (co 48h) i cała ekipa techniczna czy wolontariusze. W Centrum Prasowym jak i w pozostałych miejscach dba się o dystans społeczny, dostępne są płyny do dezynfekcji, rozdawane są maseczki. EBU stara się regularnie przypominać wokalistom czy dziennikarzom by nie publikowali zdjęć, na których widać ewidentne łamanie zasad dystansu. Takie zachowania mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie uczestników, ale też dać powody do krytyki Eurowizji i jej organizacji w czasie pandemii.

Tulianka Award: Wybierzemy najpiękniejszą kreację!

W niedzielę o 10:00 pierwsza grupa akredytowanych dziennikarzy uda się na 3-godzinną wycieczkę po Rotterdamie organizowaną przez telewizję holenderską i władze miasta. Przejedziemy się water taxi, odwiedzimy też najbardziej znane miejsca takie jak Markthal i port oraz wejdziemy na dach nowego budynku Depot, który oficjalnie otwarty będzie dopiero latem. Organizatorzy planują też poczęstować nas lokalnymi przysmakami i pokazać miasto z jednego z najwyższych punktów. Jeśli nie będzie padać, wycieczka z pewnością będzie ciekawa. Od 18:00 w Rotterdam Cruise Terminal rusza Ceremonia Otwarcia połączona ze spacerem po turkusowym dywanie. Wydarzenie transmitowane będzie na Eurovision.tv, a czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego będą mogli głosować na najpiękniejszą kreację w ramach nowego plebiscytu „Tulianka Award” nazwana na cześć zespołu Tulia, który reprezentował Polskę na Eurowizji w 2019. Ówczesny kwartet pojawił się na pomarańczowym (ze względu na sponsora w Tel Awiwie) dywanie w chabrowych strojach, a kolor został wybrany właśnie tak by dobrze kontrastował z kolorem dywanu. Sukienki były z tyłu wykrojone w kształt syrenich ogonów i ozdobione błyszczącymi haftami z rakami. Zarówno kreacja na galę jak i wszystkie pozostałe wykorzystywane w trakcie ESC powstały przy współpracy zespołu Tulia z 1683 atelier, które przygotowywało też kreacje Roksany Węgiel przy okazji JESC czy niektóre stroje dla Michała Szpaka (co ciekawe, czasem wymienieni wykonawcy wręcz „wymieniali się” tymi samymi strojami).

Chciałyśmy, aby nasze stroje eurowizyjne były fuzją strojów ludowych i nowoczesnych inspiracji (…). Mikaela dążyła, żeby wyglądały mocno przerysowanie i były zapamiętalne od razu, stąd zmieniła w naszych projektach rękawy na bardzo szerokie, wybrała nam dużo złotej biżuterii i złote korony zamiast kwiatowych. Biżuteria miała m.in. motyw pszczół, które symbolizują pracowitość, ale też ogień. Czerwone buty ludowe dawniej noszono tylko na uroczystości i do tańca, dlatego takie wybrałyśmy

Tulia Biczak z zespołu Tulia dla Dziennik-Eurowizyjny.pl

1683 atelier zawsze chciało przemycić w strojach Tulii elementy polskiej kultury. Skąd więc raki na Ceremonii Otwarcia? W czasach szlacheckich na stołach polskiej szlachty gościły raki, przysmak Jana III Sobieskiego. „Na dywanie miały nas symbolicznie ozdobić i obronić w razie problemów” – wspomina Tulia Biczak. Zespół zawsze przykłada wielką wagę do wyglądu, zwłaszcza scenicznego i stara się zaskakiwać widzów. Także stroje sceniczne do „Fire of Love” były pieczołowicie przygotowane tak by zachwycać co faktycznie się działo. Zawsze, gdy zespół przechodził przez Delegation Bubble do hali, słyszał tylko głosy zachwytu i podziwu. Jednocześnie trio pamięta o zasadzie zero waste i często wykorzystuje te same stroje w różnych konfiguracjach, na różne sposoby. Zespół będzie więc idealnym „patronem” nowego corocznego plebiscytu Dziennika Eurowizyjnego, który ruszy po Ceremonii Otwarcia, gdy dostępne będą już zdjęcia wszystkich tegorocznych kreacji. Warto przypomnieć, że 21 maja Tulia wydaje nowy album pt. „Półmrok”, na którym znajdą się m.in. znane nam już utwory takie jak „Burza”, „Rzeka” czy „Marcowy”, a także eurowizyjny przebój „Fire of Love”.

źródło: ProSieben, Eurovision.tv, Wikipedia, Eurovoix, inf. własne, fot.: Tulia

%d blogerów lubi to: