Eurowizja 2021: W sobotę ruszają próby techniczne! Kto wystąpi? • Dziennik Eurowizyjny już w Holandii! • Malta wygrała EuroJury. Polska ostatnia

W sobotę o 10:00 rozpoczynają się pierwsze próby techniczne w Ahoy Arena, które Dziennik Eurowizyjny będzie już śledził na żywo w Centrum Prasowym (jeśli wynik testu na covid-19 będzie negatywny). Jako pierwsi na scenę wkroczą Litwini z The Roop 🇱🇹, a następnie zobaczymy kolejnych uczestników I półfinału, w tym m.in. Rosjankę Manizhę 🇷🇺, Szweda Tusse 🇸🇪 czy Irlandkę Lesley Roy 🇮🇪. Dodatkowo w trakcie próby technicznej Australii 🇦🇺 dziennikarze zobaczą kulisy nagrywania live-on-tape do piosenki „Technicolour”. Poza próbami zaplanowano też spotkania online z reprezentantami w ramach sesji „Meet & Greet”. Cały pierwszy dzień prób zakończy się po godzinie 17:00. Zgodnie z protokołem bezpieczeństwa wszyscy akredytowani dziennikarze będą musieli przed wejściem przejść test na covid-19, a jeśli wynik będzie negatywny, otrzymają dostęp do Press Center na 48 godzin. Po upływie tego czasu testy należy ponowić. Także delegacje poddawane będą testom, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się wirusa. Dziennik Eurowizyjny jest już w Holandii, zresztą do tego kraju zaczynają już powoli zjeżdzać/zlatywać się też przedstawiciele innych mediów zagranicznych. Jutro po raz pierwszy będziemy mieli okazję obejrzeć Centrum Prasowe i zobaczyć scenę (w ujęciu telewizyjnym). Dziennikarze dostaną też specjalne maseczki ochronne, eurowizyjny bidon na wodę oraz kartę miejską pozwalającą na bezpłatne korzystanie z komunikacji miejskiej w Rotterdamie. Relacje na żywo z Centrum Prasowego na grupie Dziennika Eurowizyjnego w sobotę od godziny 10:00. Serdecznie zapraszam!

10-letni chłopiec poda punkty z Grecji

Organizatorzy Eurowizji 2021 potwierdzili to, czego mogliśmy się spodziewać. W trakcie planowanych Opening i Interval Acts istotną część widowiska stanowić będą nagrania zrealizowane już wcześniej. Dla przygotowujących konkurs jest to rozwiązanie bezpieczniejsze, pozwalające unikać wpadek czy nieprzewidzianych sytuacji spowodowanych np. z nagłą absencją kogoś, kto w ramach tych występów miał pojawić się na scenie. Dodatkowo Holendrzy chcą wykorzystać miasto Rotterdam jako „drugą scenę” po tej głównej, postawionej w Ahoy Arenie. Jedną z inspiracji było Video Music Awards 2020, gdzie jeden z wykonawców zaśpiewał ponad dachami Nowego Jorku. Tym samym Eurowizja 2021 będzie trochę inna od tego, do czego przywykliśmy, ale przez to na pewno ciekawa i zaskakująca. Ogłoszono też kolejne osoby podające punkty jurorskie w trakcie finału. Z San Marino 🇸🇲 łączyć się będzie Monica Fabbri, z Albanii 🇦🇱 Andri Xhahu, ze Słowenii 🇸🇮 Lorella Flego, a z Grecji 🇬🇷…10-letni Manolis Gkinis. Chłopiec będzie najmłodszym w historii podawaczem eurowizyjnych punktów, tym samym wyjaśniła się częsta zagwostka fanów o tym, czy osoba prezentująca „douze points” powinna być pełnoletnia. Skoro Manolis może podać punkty, to może za rok z Polski 12 punktów przekaże zwyciężczyni Eurowizji Junior – Viki Gabor? Na pewno byłby to bardzo ciekawy akcent! Przypomnę, że w tym roku z Warszawy łączyć się będzie Ida Nowakowska, ciężarna prezenterka TVP także silnie związana z JESC.

EuroJury: Rafał Brzozowski na ostatnim miejscu

Plebiscyt EuroJury 2021 portalu Eurovoix.com zakończył się spodziewaną klęską Rafała Brzozowskiego. Już wczoraj informowałem, że „The Ride” jako jedyne nie zdobyło ani jednego punktu od 49 komisji głosujących w konkursie. Głosowanie jurorów wygrała Malta 🇲🇹, druga była Szwajcaria 🇨🇭, a trzecia Francja 🇫🇷. Przedostatnie miejsce przypadło Danii 🇩🇰, która zebrała 2 punkty. W głosowaniu internautów triumfowały Włochy 🇮🇹 przed San Marino 🇸🇲 i Maltą. Polska 🇵🇱 zebrała 11 punktów, co dało jej 36. miejsce. Gorzej od Rafała wypadli reprezentanci z Austrii, Gruzji i Macedonii. Po zsumowaniu punktów (stosunek głosów 50/50) całość wygrała Malta, z wynikiem 466 punktów. Druga była Szwajcaria (433), a trzecia Francja (384). Włochy zajęły 4. miejsce. Polska znalazła się na ostatnim, 39. miejscu z wynikiem 11 punktów. 9 punktów więcej miała przedostatnia Albania. Polskie jury 12 punktów dało Szwajcarii, 10 Malcie, a 8 Francji. Co ciekawe, jedynie Tulia Biczak dała Gjonowi najwyższą notę, Marek Kaliszuk na 1. miejscu miał Maltę, Patrycja Nowicka Francję, Saszan Litwę, Isabell Otrębus Rumunię, Dominika Siepka Ukrainę, Lidia Kopania Finlandię, a Mateusz Szymkowiak San Marino. Komisja miała więc bardzo zróżnicowany gust. Pełne wyniki dostępne są TUTAJ.

Źródło: Eurovision.tv, EBU, Eurovoix, inf. własne, fot.: Destiny (Malta 2021) — DUNSKIE BORG

%d blogerów lubi to: