Eurowizja: W sobotę Rafał leci do Rotterdamu! • IDa Nowakowska poda polskie punkty • Śledź Kulisy Eurowizji z Dziennikiem!

To już jutro! W piątek w południe Dziennik Eurowizyjny planuje wyruszyć w podróż do Holandii, by od soboty móc śledzić i relacjonować wszystkie wydarzenia związane z próbami do Eurowizji 2021 w Rotterdamie. Jeśli procedury i testy na covid-19 w tym nie przeszkodzą, relacje na żywo z Centrum Prasowego oglądać będziecie mogli codziennie przez 2 tygodnie. Wszystko dostępne będzie na grupie Facebook Dziennika Eurowizyjnego, do której wstąpić może każdy, kto odpowie na trzy pytania powitalne oraz zapozna się z regulaminem i zaakceptuje jego zapisy. Mnóstwo materiałów zakulisowych znajdziecie także na Instagramie Dziennika Eurowizyjnego oraz (po raz pierwszy w nowej formule) na kanale YouTube. Pełen harmonogram prób i eventów dostępny jest na stronie terminarza. Dziś organizatorzy nadali dostępy do wszystkich potrzebnych do pracy aplikacji. Po raz pierwszy tak wiele aplikacji mobilnych obsługuje Eurowizję, która zawsze idzie z duchem czasu. Program STEAM21 to wirtualny media handbook zawierający wszystkie najważniejsze informacje organizacyjne oraz przekazujący najświeższe komunikaty. Jest tam też m.in. mapa obiektu Ahoy Arena z opisanymi pomieszczeniami, z której wynika, że Centrum Prasowe będzie niemalże sąsiadować z główną halą, gdzie stoi scena, co jest miłą odmianą po Tel Awiwie, bo w Izraelu odległości między Press Centre, salą konferencyjną i halą były ogromne (trzeba je było pokonywać pieszo). Druga (i najważniejsza) aplikacja to Press Centre dająca dostęp do prób tym, którzy pozostaną w swoich krajach. Zawiera ona pełen plan wydarzeń oraz możliwość m.in. umówienia się z danym artystą na wywiad czy komunikację między dziennikarzami a delegacjami. Oczywiście próby śledzić będzie też można poprzez specjalną platformę desktopową. Dla osób, które pracować mają na miejscu, wymagana jest aplikacja Flockey ESC, która za pomocą Bluetooth (anonimowo) śledzi lokalizację danej osoby na terenie obiektu, co ma poprawić bezpieczeństwo i zminimalizować zagrożenie rozprzestrzeniania się wirusa. Taką samą aplikację będą musieli też uruchomić widzowie w arenie.

Grafika: Szymon Bolek

Ida Nowakowska poda punkty z Polski!

Twitter dostarczył nam dziś całkiem dużo wycieków z prób technicznych przeprowadzonych w Ahoy Arena. Ćwiczono m.in. sekwencję prowadzących z użyciem tabeli wyników i ogłaszania finalistów, dzięki czemu wiemy, jak wyglądać ma ta najważniejsza grafika. Wielu fanów chwali płynność, sporą dawkę animacji i minimalizm tabeli, chociaż niektórym nie podoba się kolorystyka i to, że przy ogłaszaniu krajów finałowych korzysta się z flagi i jedynie skrótu nazwy państwa. Tak się złożyło, że w social media zobaczyliśmy próbę głosowania…Polski 🇵🇱. Nasz kraj ma przekazać punkty jako drugi w kolejności (po nas będzie San Marino 🇸🇲), a 12 punktów od jury przedstawi Ida Nowakowska, dwukrotna prowadząca Eurowizji Junior w latach 2019-2020. To ona zastąpi Mateusza Szymkowiaka w tej roli. Według dzisiejszych przecieków punkty jurorskie w finale zbierać mają Chantal Janzen i Jan Smit, natomiast do ogłoszenia finalistów zaangażowano m.in. Nikkie de Jager, chociaż może to jeszcze ulec zmianom. Ogłoszono też dziś wygląd wirtualnego Eurovision Village, które dostępne będzie w sieci od 15 do 23 maja. Organizatorzy obiecują wysokiej jakości wirtualną przestrzeń interaktywną z użyciem efektów 3D, która będzie nie tylko promować Rotterdam i sponsorów, ale też przybliżać internautom różne aspekty Eurowizji, a być może też i jej uczestników. Platforma dostępna będzie pod adresem EurovisionVillage.com.

Eurowizja: Czy jest jeszcze nadzieja na awans Polski?

Portal Eurovoix zakończył prezentację czołówek rankingów jurorskich w ramach plebiscytu EuroJury, w którym najlepszą piosenkę wybierają krajowe komisje oraz internauci. Do udziału zaproszono osoby związane z konkursem (i nie tylko) z 49 krajów. Każda komisja miała za zadanie przygotować swoją punktację, a na razie ogłoszono jedynie top10 dla każdego jury (bez kolejności rankingowej) i zaznaczono które państwa weszły do czołowej trójki. Dzięki pomoc Dziennika Eurowizyjnego polskie jury było bardzo liczne, a piosenki oceniali trzy członkinie grupy Tulia (ESC 2019), Lidia Kopania (ESC 2009) oraz uczestniczy preselekcji – Saszan, Marek Kaliszuk, Isabell Otrębus, a także Mateusz Szymkowiak i Kuba Kapała. W najlepszej trójce Polaków 🇵🇱 znalazły się Szwajcaria 🇨🇭, Malta 🇲🇹 i Francja 🇫🇷, a w dziesiątce też Szwecja, Islandia, Izrael, Rumunia, Litwa, Ukraina i Azerbejdżan. Niestety wyniki EuroJury nie są dobre dla Rafała Brzozowskiego. Policzono, że Polska nie weszła do top10 u żadnej z 49 komisji i jako jedyna nie dostanie żadnych punktów. Czy internauci wybronią nas od zajęcia ostatniego miejsca w tym rankingu? Przekonamy się 7 maja, gdy ogłoszone będą pełne wyniki. Także jutro wieczorem prezentacja pozostałych wyników głosowania klubów OGAE. Polska na razie nie ma tam żadnych punktów i w piątek wieczorem dowiem się, czy ta sytuacja ulegnie zmianie. Na parę dni przed pierwszą próbą do „The Ride” notowania są tragiczne. Zajmujemy dopiero 34. miejsce w rankingu typujących zwycięzcę i przedostanie miejsce w kwestii awansu do finału. Daje nam się jedynie 31% szans na awans, a tylko Gruzja 🇬🇪 wypada gorzej (21%). Jednocześnie Polska jest druga w notowaniu krajów typowanych do odpadnięcia. Daje nam się 67% na to, że nie wejdziemy do finału.

Rotterdam czeka na Rafała Brzozowskiego

Pomimo bardzo niskich typowań i spadającego poziomu oczekiwań polskich fanów wobec Rafała Brzozowskiego i jego występu, wciąż tli się nadzieja, że jednak będzie dobrze i zaskoczymy prezentacją sceniczną, która wzmocni utwór. Delegacja TVP wylatuje do Rotterdamu w sobotę po godzinie 12:00, a na pokładzie poza Rafałem znajdą się jego tancerze (4 osoby), chórzysta (wystąpi stojąc z boku sceny) oraz ekipa Telewizji Polskiej, w tym nowa szefowa delegacji (Maja Frybes), art-director (Mikołaj Dobrowolski) czy nowy komentator Aleksander Sikora, który będzie też relacjonować kulisy konkursu dla programów TVP. Samą Eurowizję skomentuje razem z Markiem Sierockim, chociaż nowy prowadzący „Szansy na Sukces” konkurs śledzić będzie ze studia w Warszawie. Delegacja stacjonować będzie w centrum miasta, niedaleko areny. Niestety nadal z różnych źródeł docierają do nas informacje, że artyści będą mieli zakaz wychodzenia z hotelu poza oficjalnym programem wydarzeń. Ma to uchronić przed zarażeniem się lub koniecznością przebywania na kwarantannie, co wykluczy uczestnika z występu na scenie, a w zamian za to widzowie zobaczą jego występ live-on-tape. Wiele delegacji ma jednak nadzieję, że restrykcje i kontrola nie będą tak uciążliwe i da się „wyjść na miasto” chociaż na krótki spacer czy jogging. Podobnie jak w ostatnich latach, nawet w przypadku braku kwalifikacji do finału ekipa TVP planuje zostać na Eurowizji w Rotterdamie do samego końca, chociaż niektóre delegacje decydują się na skrócenie pobytu jeśli ich piosenka odpadnie w półfinale.

EUROWIZJA: Wydarzenia z udziałem Rafała Brzozowskiego

  • 10 maja – I próba techniczna (14:20-14:50)
  • 10 maja – Meet & Greet (16:15-16:35)
  • 13 maja – II próba techniczna (13:30-13:50)
  • 13 maja – Konferencja prasowa (15:15-15:35)
  • 16 maja – Ceremonia Otwarcia Eurowizji (od 18:00)
  • 19 maja – I próba generalna II półfinału (15:00-17:10)
  • 19 maja – II próba generalna tzw. jurorska (21:00-23:10)
  • 20 maja – III próba generalna tzw. Family Show (15:00-17:10)
  • 20 maja – II PÓŁFINAŁ NA ŻYWO (21:00-23:10)

Źródło: Eurovision.tv, EBU, Twitter, Eurovoix, OGAE Poll, Eurovision World, inf. własne, fot.: @rafal_brzozowski_official

%d blogerów lubi to: