Eurowizja: Uczestnicy w social mediach. Kto ma najwięcej fanów? • Kulisy konkursu i restrykcje • Kto już zasiadał w polskim jury?

Pora na ostatnią część analizy social media uczestników Eurowizji 2021. Dziś przyjrzymy się finalistom – każdy z nich ma konto na wszystkich pięciu branych pod uwagę portalach, chociaż nie każdy z nich aż tak bardzo korzysta. Łącznie w 30 profilach/kont sześciu wykonawców mamy prawie 4 mln fanów (podobnie jak w przypadku 16 uczestników pierwszego półfinału), przy czym…aż 71% tych fanów to wielbiciele włoskiej formacji Maneskin 🇮🇹! Zespół to tegoroczny rekordzista – ma ponad 1,3 miliona followersów na Instagramie, do tego jeszcze 440 tys. obserwujących fanpage na Facebooku, 657 tys. subów na YouTube, 308 tys. followersów na Tik Toku i 90,6 tys. na Twitterze! Wśród automatycznych finalistów Włosi dominują na czterech z pięciu kanałów – na Twitterze popularniejszy jest Blas Canto 🇪🇸 (226,4 tys., na zdj.) bo Hiszpanie kochają tweetować. To właśnie Blas ma drugie miejsce w rankingu popularności (21,08% fanów spośród wszystkich finalistów). Trzecia jest Barbara Pravi 🇫🇷, raptem 4,63%. Najmniejszą popularnością cieszy się James Newman z Wielkiej Brytanii 🇬🇧 (0,91%). Gdyby przyznać im eurowizyjne punkty za popularność na każdym profilu, Maneskin wygraliby z 58 punktami, drugi byłby Blas Canto (47), a Barbara trzecia (40). James i Jeangu 🇳🇱 mają po 32 punkty, a Jendrik 31 🇩🇪. Najwięcej fanów finaliści zbierają na Instagramie (46,03%), na drugim miejscu jest YouTube (23,75%), a na trzecim Facebook (12,35%).

Eurowizja 2021: Maneskin ma najwięcej fanów w sieci

Sprawdźmy więc wszystkich uczestników ESC 2021 razem! Wspólnie (z oficjalnych kont i profili) mają łącznie ponad 12,3 mln fanów/followersów. W rankingu popularności wygrywa Maneskin (22,67%), drugi jest Benny Cristo 🇨🇿 (16,06%), a trzecia Stefania 🇬🇷 (6,74%). Na tle konkurencji Rafał Brzozowski 🇵🇱 wypada przyzwoicie – jego wynik to 3,12% (10. miejsce). Najsłabiej w porównaniu do reszty radzi sobie Ana Soklic 🇸🇮 (0,10%), niewiele lepiej Vincent Bueno 🇦🇹 (0,12%) czy Lesley Roy 🇮🇪 (0,16%). Najwięcej fanów 39 kandydatów do Grand Prix pochodzi z Instagrama (43,09%), drugie miejsce ma YouTube (24,94%), a trzecie Facebook (16,89%). Czołowa trójka na Instagramie to Maneskin (1,3 miliona), Benny Cristo (794 tys.) i Manizha 🇷🇺 (464 tys.). Na Facebooku znów Maneskin (439,1 tys.) i Benny Cristo (439 tys.), a trzeci jest reprezentant Polski – Rafał Brzozowski (245 tys.). Na YouTube Włosi (657 tys.) i Czech (571 tys.) oraz Belgowie z Hooverphonic 🇧🇪 (358 tys.). Na Tik Toku króluje Stefania (418,5 tys.), Maneskin jest drugi (308,4 tys.), a Benny trzeci (176 tys.). Najmniej popularny jest Twitter – tutaj liderem jest Blas Canto (226,4 tys.), drugi jest Maneskin (90,6 tys.), a trzeci Dadi 🇮🇸 (25,6 tys.). Najsłabsi są: Tornike Kipiani 🇬🇪 (Instagram), Albina 🇭🇷 (Facebook), James Newman (YouTube), Jeangu (Tik Tok) i Uku Suviste 🇪🇪 (Twitter), chociaż należy podkreślić, że tylko Instagrama ma każdy z reprezentantów. Pełne zestawienia znajdziecie w komentarzach na Facebooku! Korzystając z okazji Dziennik Eurowizyjny zaprasza na własne social media – Instagram, grupę Facebook, YouTube oraz Twittera.

Ciężkie życie na Eurowizji – jakie obowiązują restrykcje?

Przygotowania do przyjęcia delegacji, akredytowanych, a później też widzów Eurowizji trwają i już teraz wiemy, że wiele konkursowych przyzwyczajeń idzie w niwecz z powodu pandemii i restrykcji. Dziennikarze będą co 48 godzin testowani na obecność covid-19 dość nową metodą oddechową, a jeśli ich wynik będzie pozytywny, nie będą mieli wstępu do Centrum Prasowego. Akredytowani nie powinni też kupować biletów na próby jurorskie czy live shows Eurowizji, gdyż zaburzy to ich obecność w Centrum Prasowym i cykl testów. Widzowie, aby wejść do Ahoy Areny, muszą mieć poświadczenie z negatywnym wynikiem testu na covid-19, a po evencie będą poprzez specjalną aplikację śledzeni, by po 5 dniach wykonać nowy test. W ten sposób Fieldlab sprawdzi poziom zachorowalności po udziale w koncercie masowym. Władze miasta Rotterdam poinformowały, że widzowie powyżej 70 roku życia nie będą mogli oglądać konkursu na żywo, nawet jeśli są już w pełni zaszczepieni. Już rok temu seniorzy mieli przyznane specjalne bezpłatne wejściówki w ramach akcji „Celebrate Together” i mieli je dostać także w tym roku. Niestety Fieldlab i ich zasady organizacji eventu nie pozwalają na udział osób starszych. W zamian za to, że seniorzy pozostaną w domach, władze Rotterdamu wyślą im specjalne paczki zawierające eurowizyjne gadżety i flagi. Także delegacje nie będą miały łatwego życia. Większość czasu w Holandii spędzą w hotelach, transportując się tylko między miejscem noclegowym a Areną. „Atrakcjami” będą jedna zorganizowana wycieczka czy udział w Ceremonii Otwarcia i spacer po turkusowym dywanie, na którym czekać mają na nich wyselekcjonowani dziennikarze. Spotkania z akredytowanymi w Centrum Prasowym będą ograniczone do minimum. Meet & Greet odbędzie się w formie internetowej, a na konferencje prasowe po półfinałach wstęp będą mieć tylko wybrane osoby akredytowane z krajów, które otrzymają awans. Reszta obejrzy te spotkania na ekranach w Centrum Prasowym.

Eurowizja: Kto już był w polskim jury?

Chociaż próby już za chwilę, niektórzy dopiero teraz opublikowali swoje eurowizyjne klipy. Poznaliśmy już teledysk do „Technicolour” Montaigne z Australii 🇦🇺. Wokalistka jest z klipu niezwykle zadowolona, uważa, że zrobiono go dokładnie tak, jak chciała. Równie spóźniony z teledyskiem jest TIX z Norwegii 🇳🇴. Klip do „Fallen Angel” uznano jednak za wzruszający i inspirujący, a wokalista zapunktował nim wśród wielu fanów Eurowizji. Poznaliśmy też kolejnych komentatorów. Dla Czech Eurowizję relacjonować będą Jan Maxian i Albert Cerny 🇨🇿 (ESC 2019), w Niemczech 🇩🇪 będzie to legendarny Peter Urban, a w Rosji Yuri Aksyuta i Yana Churikova 🇷🇺. Punkty jurorskie z Izraela 🇮🇱 przedstawić ma Lucy Ayoub (współprowadząca ESC 2019), a z Portugalii Elisa 🇵🇹, niedoszła reprezentantka kraju z 2020 roku. Głosy z Londynu zaprezentuje aktorka i celebrytka Amanda Holden 🇬🇧. W Polsce konkurs komentować będą dla widzów TVP1 i TVP Polonia Marek Sierocki oraz Aleksander Sikora 🇵🇱, natomiast nie wiemy jeszcze kto poda punkty. Najpewniej za parę dni poznamy też pełną listę wszystkich jurorów z Eurowizji 2021 i dowiemy się, kto tym razem zasiądzie w polskiej komisji. Kto oceniał piosenki do tej pory?

  • 2019: Anna Wyszkoni (KE 2004), Maciej Durczak, Dominika Gawęda, Paweł Rurak-Sokal (ESC 2004), Rafał Brzozowski (ESC 2021)
  • 2018: Dorota Szpetkowska, Michał Szpak (ESC 2016), Natalia Szroeder (KE 2016), Sławek Uniatowski (PdE 2006), Michał Grott
  • 2017: Grzegorz Urban, Magda Steczkowska, Piotr Iwicki, Marek Dutkiewicz, Magdalena Tul (ESC 2011)
  • 2016: Jakub Raczyński, Jacek Kęcik, Marcin Kusy, Monika Kuszyńska (ESC 2015), Artur Zieliński (OGAE Polska)
  • 2015: Krzysztof Szewczyk, Maria Szabłowska, Donatan (ESC 2014), Tomasz Żąda, Natalia Szroeder
  • 2014: Paweł Sztompke, Dorota Szpetkowska, Krzysztof Kasowski, Magdalena Tul, Mieczysław Szcześniak (ESC 1999)

Ciekawostką jest, że zarówno w 2019 jak i 2016 roku w jury znalazły się pary małżeńskie (Wyszkoni-Durczak, Kuszyńska-Raczyński) lub duety związane ze sobą zawodowo (Gawęda-Rurak Sokal). Do tej pory zawsze w komisji był chociaż jeden były reprezentant Polski. Czy w tym roku będzie podobnie? Zobaczymy niebawem!

Źródło: Facebook, Instagram, Twitter, YouTube, Tik Tok, Eurovision.tv, Eurovoix, Wikipedia, fot.: Blas Cantó (Spain 2021) — STEVEN BERNHARD

%d blogerów lubi to: