Eurowizja 2021: Nasz Faworyt – Głosuj w pierwszym półfinale! • „Rena rama ding dong” naszym guilty pleasure sezonu

Do poniedziałku, do godziny 22:00 głosować można w I półfinale plebiscytu „Nasz Faworyt” i decydować o tym, które utwory wejdą do finału! Wyniki głosowania poprzez formularz zostaną dołączone do punktów oddanych w piątek wieczorem w trakcie wspólnego oglądania wszystkich 16 piosenek. Pełne rezultaty półfinału ogłoszone będą we wtorek o 21:00 na Facebooku, a w piątek 16 kwietnia machina ruszy na nowo, tym razem z drugim półfinałem. W pierwszym półfinale startuje 16 państw, w tym dwa skandynawskie, trzy państwa b. Jugosławii oraz cztery kraje b. ZSRR. Dziewięć piosenek wykonanych jest w całości po angielsku, a przy czterech kolejnych pojawiają się pojedyncze słowa w innych językach (hiszpański dla Cypru 🇨🇾, hebrajski dla Izraela 🇮🇱, azerski dla Azerbejdżanu 🇦🇿 i francuski dla Malty 🇲🇹). Oficjalnie dwie piosenki są dwujęzyczne – „Tick-Tock” 🇭🇷 po angielsku i chorwacku oraz „Russian Woman” 🇷🇺 po rosyjsku i angielsku. Tylko jeden utwór zaśpiewany będzie w całości w języku narodowym – „Shum” z Ukrainy 🇺🇦. O awans walczy 10 solistek, trzech solistów i trzy zespoły. W stawce mamy jedyne dwa eurowizyjne kraje, które mają jeszcze 100% skuteczności w awansowaniu (Ukraina 🇺🇦 i Australia 🇦🇺). Szwecja 🇸🇪, Rosja 🇷🇺 i Azerbejdżan 🇦🇿 mają na koncie po jednej wpadce, Rumunia 🇷🇴 dwie, Norwegia trzy 🇳🇴. Najczęściej w finale brakowało Macedonii 🇲🇰 i Belgii 🇧🇪 (po 10 eliminacji w półfinałach) oraz Słowenii 🇸🇮 i Irlandii 🇮🇪 (po 8 razy zaliczyły porażkę w półfinale). Aktualnie najdłużej na ponowny awans do finału czekają Rumunia, Chorwacja i Belgia, które ostatni raz w sobotnim koncercie uczestniczyły w 2017 roku. Pierwszy półfinał odbędzie się 18 maja o 21:00, a transmisję w Polsce przeprowadzi TVP1. Trwają prace nad wyborem nowego komentatora, który zastąpi Artura Orzecha w tej roli.

Eurowizja 2021: Nasz Faworyt. Głosuj tutaj!

Eurowizja 2021: Kto wygra konkurs?

Estoński portal Eurovisioon.ee jak co roku przygotowuje zestawienie różnych ankiet eurowizyjnych dostępnych w sieci, by sprawdzić które kraje radzą sobie w nich najlepiej. Pod uwagę (jak na razie) wzięto m.in. ankiety z ESCstats.com, Eurovision-Bonsoirparis.com czy My Eurovision Scoreboard. Aktualnie prowadzi Szwajcaria 🇨🇭, drugie miejsce ma Francja 🇫🇷, a trzecie Litwa 🇱🇹. W czołowej piątce także San Marino 🇸🇲 i Malta 🇲🇹. Polska 🇵🇱 zajmuje 32. miejsce, pomiędzy Holandią 🇳🇱 i Hiszpanią 🇪🇸. Na ostatnich miejscach Portugalia 🇵🇹, Gruzja 🇬🇪 i Macedonia 🇲🇰. W notowaniach bukmacherskich wielkich zmian nie ma. Od 21 marca Malta 🇲🇹 okupuje pierwsze miejsce, natomiast Francja 🇫🇷, która niemal od połowy zeszłego miesiąca utrzymywała się na trzeciej pozycji, od paru dni jest druga, spychając Szwajcarię 🇨🇭, dla której trzecia lokata jest najniższą od momentu publikacji utworu. Polska 🇵🇱 radzi sobie słabo. Najlepszy wynik w notowaniach mieliśmy miesiąc temu, czyli 11 marca – 18. miejsce. Teraz jesteśmy na 33. pozycji, co jest naszą najniższą od początku typowań. Wciąż znajdujemy się też na 11. miejscu notowań bukmacherskich co do krajów, które mają awansować. Aktualnie daje nam się 46% szans na awans, jednak do Austrii 🇦🇹 (która jest 10.) wciąż nam daleko – różnica to 8%. Szwajcarii, która wygrywa aktualnie zestawienie, daje się 90%, a najsłabszej Gruzji tylko 23%. Zazwyczaj w typowaniach bukmacherskich dochodzi do sporych zmian ze względu na organizowane preparties, gdzie zazwyczaj niektórych mniej istotni wykonawcy nagle zaczynają być zauważani, a faworyci tracą poparcie z powodu słabego wokalu czy braku charyzmy na scenie. W tym roku tego nie ma, więc większe rotacje w tabeli widoczne będą dopiero po 8 maja, gdy zaczną się próby techniczne w Rotterdamie.

Croitor Awards: Nasze guilty pleasure!

Na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego trwa druga edycja plebiscytu „Croitor Awards”, w ramach którego internauci wybierają zwycięzców w różnych kategoriach na podstawie wcześniej ustalonych przez nim nominacji. W piątym głosowaniu wybieraliśmy najlepsze guilty pleasure sezonu selekcyjnego. 45% głosów zdobył utwór „Rena rama ding dong” wykonywany przez Evę Rydberg i Ewę Roos w drugim półfinale (3. miejsce) i w dogrywce (eliminacja) Melodifestivalen 2021 🇸🇪. 22,9% głosów zebrało „I love you” Teflon Brothers z Finlandii 🇫🇮 (2. miejsce w selekcjach). Na trzecim także utwór z selekcji w Szwecji – „Still young” Charlotte Perrelli 🇸🇪. Zwyciężczyni ESC 1999 zebrała teraz 14,5% głosów, a za wspomniany utwór w tym roku wywalczyła 8. miejsce w finale MF. Pozostałe miejsca zdobyli grupa Redel i „Tartu” 🇪🇪 z 7,5% głosów (9. miejsce w finale Eesti Laul) oraz dwie piosenki z Sanremo 🇮🇹 – „Il farmacista” Maxa Gazze (6%) oraz „Quando trovo te” Francesco Rengi (4,1%). Panowie zajęli odpowiednio 17. i 22. miejsce w finale Sanremo. Od poniedziałku kolejne głosowania w ramach Croitor Awards na Facebooku! Wyniki Croitor Awards 2021 śledzić można TUTAJ.

TYLKO DO KOŃCA DNIA! Weź udział w konkursie i wygraj t-shirt z podobizną Roxen z Rumunii! Szczegóły TUTAJ.

Źródło: Wikipedia, Eurovisioon.ee, Eurovision Odds, Facebook, fot.: Mittmedia

%d blogerów lubi to: