Trwa głosowanie w Hiszpanii! Znamy datę finału • Kto jest faworytem w Melodifestivalen? • Eurowizja: Reprezentanci się przygotowują, TVP nadal negocjuje

Od wczoraj trwa internetowe i sms-owe głosowanie na dwie piosenki hiszpańskie, które skończy się 20 lutego podczas finału „Destino Eurovision” 🇪🇸. Blas Canto wykona wtedy utwory „Memoria” i „Voy a quedarme” na żywo, a dodatkowo podczas gali zaśpiewa z zaproszonymi gośćmi, m.in. byłymi reprezentantkami Hiszpanii z 2012 i 2015 roku – Pastorą Soler i Edurne. Gości będzie oczywiście więcej, wszyscy mają zaprezenować się w duetach z Blasem. Program poprowadzą Tony Aguilar i Julia Varela. Na razie nie wiadomo o której dokładnie ruszy finał i ile potrwa. Szanse obu piosenek konkursowych też są bardzo wyrównane, jednak panuje przekonanie, że nie są to utwory na zwycięstwo w Eurowizji, ani nawet na zajęcie wysokiego miejsca. Wielu fanów jest zdania, że utwory są słabsze od ubiegłorocznego „Universo”. Hiszpania ostatni raz w top10 znalazła się w 2014 roku za sprawą Ruth Lorenzo, natomiast w top5 ostatni raz była w 1995 roku dzięki Anabel Conde. Od wprowadzenia formatu półfinału/półfinałów ten kraj aż dziesięć razy zajmował miejsca poza czołową dwudziestką, a w 2017 był ostatni przez fałszowanie Manela Navarro. Od 2015 roku reprezentanci Hiszpanii ani razu nie zajęli miejsca w top20 finału Eurowizji.

Finlandia, Dania i Chorwacja przed finałami

Telewizja fińska 🇫🇮 ogłosiła kolejność startową selekcji UMK. Stawkę otworzą Teflon Brothers z Pandorą, a zamknie Ilta. Ubiegłoroczny zwycięzca – Aksel – zaśpiewa jako drugi, a uznawany za faworyta zespół Blind Channel będzie przedostatni. W tym roku YLE zdecydowało się na zmianę formatu głosowania – na wyniki znacznie większy wpływ będą mieli widzowie niż jurorzy – stosunek głosów to 75/25. W Danii 🇩🇰 w ogóle zrezygnowano w tym roku z jurorów, a zwycięzcę wybiorą jedynie telewidzowie. Organizatorzy twierdzą, że skoro wybieramy „naszą piosenkę” na Eurowizję to naturalne jest pełne przekazanie decyzyjności w ręce publiczności. Chociaż zawsze celem było wybranie „ich piosenki” wcześniej jurorzy mieli taki sam wpływ na rezultaty jak widzowie. W 2019 roku to właśnie ich wsparcie pozwoliło wygrać Leonorze, gdyż widzowie woleli duet Julie & Niny z Grenlandii. W 2018 udało się reprezentanta wybrać wspólnie – w obu głosowaniach superfinału triumfował Rasmussen. W Chorwacji 🇭🇷 trwają już próby do sobotniego finału co oznacza, że od tego momentu nie ma już szans na zmiany w stawce, chociaż HRT miało listę rezerwową na wypadek, gdyby ktoś z finału zachorował i nie mógł wystąpić. Faworytką bukmacherów nadal jest Nina Kraljić, która zwiększa przewagę nad Mią Negovetić i Albiną. W ankiecie HRT Albina ma jednak 35,9% głosów, a Nina 32,1%. Trzecie miejsce (11,1%) ma formacja Cambi.

🇸🇪 Melodifestivalen: Dotter pewna awansu

Opublikowano już fragmenty utworów sobotniego półfinału Melodifestivalen. Bardzo dobrze oceniony utwór „Little Tot” Dotter sprawił, że wokalistka ma teraz u bukmacherów aż 80% szans na awans. Drugie miejsce ma Anton Ewald (fot.) z 41% szans. 28% szans daje się duetowi Wahl ft. Sami, których „90-talet” będzie tysięczną piosenką Melodifestivalen. Najmniej na finał liczyć mogą Eva & Ewa (6%). W drugim półfinale nie zabraknie wykonawców, którzy po raz kolejny startują w selekcjach. Dla Antona i Dotter będzie to trzecie podejście. Anton dwukrotnie był w finale (2013-2014), a jego największym osiągnięciem jest 4. miejsce. Dotter swój debiut w 2018 miała mniej udany – nie wyszła z grupy. Powrót w 2020 zakończył się jednak 2. miejscem w finale, a „Bulletproof” wygrało później Rejected Song Contest na najlepszą odrzuconą piosenkę sezonu. Eva Rydberg, która w tym roku śpiewa z Ewą Roos, samodzielnie uczestniczyła w MF tylko raz – w 1977 roku. Zajęła wtedy 7. lokatę. II półfinał poprowadzą Christer Bjorkman, Anis Don Demina oraz Oscar Zia. Wszyscy startowali kiedyś w Melodifestivalen. Fragmenty piosenek półfinałowych z soboty znajdziecie TUTAJ.

Eurowizja: W lutym poznamy 9 nowych piosenek

W momencie gdy TVP 🇵🇱 nadal prowadzi negocjacje z artystami inni nadawcy są już daleko bardziej zaawansowani w przygotowaniach do Eurowizji. Samanta Tina z Łotwy 🇱🇻 nagrywa właśnie klip do swojego utworu, a Macedończyk Vasil 🇲🇰 pracował nad fragmentem eurowizyjnej pocztówki. Z kolei na Cyprze 🇨🇾 ustalono, że stylistką Eleny Tsagrinou będzie Celia Kritharioti. To ta projektantka mody będzie odpowiedzialna za wizerunek sceniczny reprezentantki zarówno podczas konkursu jak i w klipie do „El Diablo”, który premierę będzie mieć 24 lutego. Dziś wieczorem poznamy natomiast fragment piosenki czeskiej Benny’ego Cristo 🇨🇿. Całość ma zostać opublikowana 16 lutego, czyli już całkiem niedługo. W tym miesiącu poznamy utwory eurowizyjne wybrane w ramach preselekcji – z Chorwacji 🇭🇷, Finlandii 🇫🇮, Norwegii 🇳🇴 i Hiszpanii 🇪🇸 oraz szereg piosenek wskazanych wewnętrznie: z Czech 🇨🇿, San Marino 🇸🇲, Cypru 🇨🇾, Niemiec 🇩🇪, Słowenii 🇸🇮 i być może Macedonii 🇲🇰. Liczymy na to, że w lutym dowiemy się czy Armenia 🇦🇲 wystartuje w Eurowizji, czy Serbowie 🇷🇸 zorganizują preselekcje oraz czy cokolwiek nowego zadzieje się w kwestii reprezentana Polski. Na razie opieramy się bowiem na nieoficjalnych doniesieniach.

Poznaj nowe polskie piosenki i zagłosuj w 18. edycji HOLFESTIVALEN! Szczegóły znajdziesz TUTAJ.

Źródło: Eurovision-Spain.com, Eurovoix, HRT, SVT, Eurovision World, fot.: @the_anton_official

%d blogerów lubi to: