Victoria zaprezentuje propozycje na Eurowizję • Znamy tytuł utworu Macedonii • Green Room zastąpi publiczność? • Dziś oglądanie Eurowizji 2017!

Victoria (fot.), reprezentantka Bułgarii 🇧🇬, ogłosiła tytuły sześciu piosenek, które są rozważane w kontekście Eurowizji 2021. Jedną z nich jest „Ugly Cry”, które już znamy, bo zostało wydane jako singiel. Piosenka nie znajdzie się jednak na trackliście EP-ki „A little dramatic”, na której umieszczono pięć innych utworów. Premiera pierwszego z nich, tj. „Imaginary Friend” odbędzie się 14 lutego, a kolejne („Dive into unknown”, „Phantom Pain”, „The Funeral Song” i „Growing up is getting old”) zaplanowano na kolejne dni. Piosenki dostępne będą TUTAJ oraz na oficjalnym kanale YouTube piosenkarki. Po publikacji wszystkich utworów uruchomiona będzie specjalna platforma online, poprzez którą słuchacze będą mogli zostawić komentarz dotyczący poszczególnych propozycji. Na podstawie tych opinii jak i reakcji zaproszonych do komisji osób wybrany będzie utwór, z którym Victoria pojedzie do Rotterdamu. Już teraz Bułgarka jest jedną z faworytek Eurowizji 2021, co ma związek z bardzo dobrze przyjętym utworem „Tears getting sober” z zeszłego roku oraz bardzo dobrej strategii stacji BNT wobec konkursu. Dzięki ciekawym zabiegom promocyjnym i marketingowym oraz otwarciu platformy feedbackowej Bułgaria zyskała miano jednego z najbardziej profesjonalnie przygotowujacych się do Eurowizji krajów.

Eurowizja: Co nowego w Macedonii, Estonii i Norwegii?

Vasil 🇲🇰 ogłosił dziś tytuł swojej nowej eurowizyjnej piosenki. Na podstawie zgłoszeń nadsyłanych do MRT w styczniu komisja wybrała utwór pt. „Here I Stand” („HIS”). Na razie żadnych dodatkowych informacji nie poznaliśmy, nie wiemy też kiedy odbędzie się premiera kompozycji. Tymczasem w Estonii 🇪🇪 trwają prace przed „Eesti Laul” w dobie pandemii. Wiemy już, że półfinały i finał odbędą się bez udziału publiczności, a jedynymi widzami będą członkowie jury. Sami uczestnicy w trakcie preselekcji przebywać będą w specjalnym Green Roomie, przy zachowaniu dystansu społecznego. Wiadomo też, że ewentualne zachorowanie lub kwarantanna nie wpłyną na stawkę. W przypadku, gdy ktoś nie będzie mógł fizycznie pojawić się na scenie, zamiast występu widzowie i jurorzy zobaczą teledysk – sam utwór nadal będzie mógł brać udział w głosowaniu. W Norwegii 🇳🇴 premierę miał utwór „Eyes Wide Open” Reina Alexandra, tym samym znamy już wszystkie piosenki z Melodi Grand Prix 2021. Rein Alexander swój utwór wykona w V półfinale jako gość specjalny.

Eurowizja: Green Room zastąpi publiczność

W związku z brakiem „pełnej” publiczności W Ahoy Arena w czasie Eurowizji 2021 dojdzie do lekkich zmian w projekcie sceny i nie tylko. Sietse Bakker ogłosił, że płyta obiektu, na której planowano umieścić ok. 2 tys. fanów z biletami na miejsca stojące, przekształcona będzie w Green Room, dzięki temu artyści będą mieli swoje siedziska w sporym oddaleniu od siebie i przy zachowaniu obostrzeń. Organizatorzy przygotowują też scenariusze na wypadek, gdyby publiczność w ogóle nie pojawiła się w Ahoy Arena. Wtedy Green Room najpewniej zostanie jeszcze bardziej „rozciągnięty”, tak by zapełnić część pustych trybun. Nadal nie wiadomo którym scenariuszem ostatecznie kierować się będą Holendrzy, jednak liczą, że uda się wpuścić na teren Areny jakąś część widzów. Głównym priorytetem jest na ten moment zapewnienie bezpieczeństwa delegacjom i upewnienie się, że wszyscy reprezentanci dadzą radę wystąpić na eurowizyjnej scenie. O tym, jak faktycznie wyglądać będzie Eurowizja 2021 dowiemy się dopiero w połowie kwietnia.

Wspólne oglądanie o 21:00: Eurowizja 2017

Dziś o 21:00 piąty odcinek serii „Wspólne Oglądanie” poświęconej półfinałom Eurowizji 2004-2020. Dziś razem śledzić będziemy pierwszy półfinał Eurowizji 2017 z Kijowa 🇺🇦. Show zorganizowano 9 maja 2007 roku na terenie International Exhibition Centre lewobrzeżnej części stolicy Ukrainy. Prowadzącymi byli Oleksandr Skichko, Volodymyr Ostapchuk i Timur Miroshnychenko, producentem wykonawczym Pavlo Grystak, a reżyserami Troels Lund z Danii 🇩🇰, Alexander Kolb 🇩🇪 i Ladislaus Kiraly 🇩🇪, który tę funkcję pełnił też w Dusseldorfie. W Eurowizji 2017 wystartowały 42 kraje, a w pierwszy półfinale było ich 18 w tym powracająca (po tradycyjnym ominięciu konkursu organizowanego w Szwecji) Portugalia 🇵🇹 reprezentowana przez Salvadora Sobrala. Polska 🇵🇱 wysłała weterankę preselekcji narodowych – Kasię Moś, której „Flashlight” uznane było za najwolniejszą piosenkę konkursu. Wystąpili też kontrowersyjny Slavko Kalezić z Czarnogóry 🇲🇪, popularna Greczynka Demy 🇬🇷, często startująca w selekcjach łotewskich grupa Triana Park 🇱🇻 oraz powracający do rywalizacji Omar Naber ze Słowenii 🇸🇮 (2005) i SunStroke Project z Epic Sax Guy z Mołdawii 🇲🇩 (2010). Było też paru uczestników różnych talent-shows: Lindita z Albanii 🇦🇱, Artsvik z Armenii 🇦🇲 czy Blanche z Belgii 🇧🇪. Tylko jedna piosenka wykonana została w języku innym niż angielski – było to „Amar Pelos Dois” z Portugalii. Faworytami rundy były Szwecja 🇸🇪, Armenia 🇦🇲, Portugalia 🇵🇹, Azerbejdżan 🇦🇿 i Mołdawia 🇲🇩, a Polska 🇵🇱 była pierwsza pod kreską. Najsłabiej oceniano szanse Czech 🇨🇿.

Eurowizja 2017: Ciekawostki o półfinale

W pierwszym półfinale prawo głosu miały też Włochy 🇮🇹, Hiszpania 🇪🇸 i Wielka Brytania 🇬🇧. Co ciekawe, trzech uczestników z pierwszej rundy znalazło się w top Barbara Dex Award (Czarnogóra 🇲🇪, Łotwa 🇱🇻, Czechy 🇨🇿). Konkurs transmitowany był nie tylko w krajach startujących, ale też w Kazachstanie 🇰🇿, Kosowie 🇽🇰 i w Chinach 🇨🇳. Eurowizja 2017 związana była z kontrowersjami nie tylko kręcącymi się wokół polityki, przetasowań w telewizji ukraińskiej i kwestii finansowych, ale też z samym zwycięzcą półfinału – Salvadorem 🇵🇹, który na konferencji prasowej po transmisji wystąpił w bluzie z napisem „S.O.S. Refugees”. Ze względu na przekaz polityczny Europejska Unia Nadawców zakazała mu noszenia tego stroju gdziekolwiek w ramach konkursu. Po zwycięstwie w finale Portugalczyk odniósł się do bana twierdząc, że jego przesłanie nie było polityczne a dotyczyło człowieczeństwa. Sama mowa wokalisty po zwycięstwie Eurowizji, w której wspomniał, że „muzyka to nie są fajerwerki” i skrytykował piosenki produkowane jak fast foody, także wywołała oburzenie, np. u Robina Bengtssona ze Szwecji 🇸🇪. W ramach Opening Act półfinału wystąpił popularny wokalista Monatik 🇺🇦 śpiewając przebój „Spinning”. W Interval Act pojawiła się Jamala z utworami „1944” i „Zamanyly”. Pokazano też pierwszą część filmu z Verką Serduchką. Co ciekawe, pierwotnie półfinał miał się odbyć 16 maja, jednak na prośbę organizatora UA:PBC przeniesiono cały konkurs tydzień wcześniej by uniknąć kolizji z Dniem Pamięci o Deportacji Tatarów Krymskich, który na Ukrainie obchodzony jest 18 maja. Tym samym jednak Eurowizja zderzyła się z Ligą Mistrzów UEFA. Retransmisja dwugodzinnego półfinału (z komentarzem telewizji TVP) rusza dziś o 21:00 na Watch2Gether, a po wszystkich piosenkach dostępne będzie specjalne głosowanie fanów.

Źródło: BNT, MRT, Eurovoix, MGP, Wikipedia, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: