Znamy finalistów w Danii • Wybierz utwór Hiszpanii na Eurowizję • Eurowizja Junior ponownie z Irlandią • Media bez wyboru: wielki protest w Polsce

Telewizja duńska 🇩🇰 ogłosiła dziś listę ośmiu finalistów Dansk Melodi Grand Prix 2021, jednocześnie publikując też piosenki. Tym samym odkryto ostatnie karty tegorocznego sezonu selekcyjnego. O wyjazd do Rotterdamu powalczy Jean Michel, uczestnik piątej edycji „X Factor”. Po dotarciu do piątego tygodnia odcinków na żywo Jean, śpiewający w duecie z Nicoline Simone wycofał się z rywalizacji ze względów prywatnych. W DMGP zaśpiewa „Beautiful” napisane m.in. przez członka nieistniejącej już formacji Lighthouse X (ESC 2016) Johannesa Nymarka, wokalistkę Clarę Sofie i mieszkającego w Londynie producenta Andreasa S. Jensena. Pojawi się też 60-letni Michael Trempenau znany jako Mike Tramp. Rockowy wokalista i kompozytor zaśpiewa „Everything is alright”, które sam stworzył. Będzie również 35-letni Thomas Buttenschon, duński wokalista urodzony w Zambii. O Eurowizję powalczy razem z producentem i kompozytorem Chief 1. Piosenkę „Abracadabra” zaśpiewa 33-letnia Claudia Campagnol, wokalistka jazzowo-soulowa, której nieobca jest też muzyka R&B. W stawce DMGP mamy także młodziutką Emmę Nicoline z utworem po duńsku napisanym m.in. przez Patricię Namakulę Mbabazi, znaną z nieaktywnej już grupy Alien Beat Club. Mamy także duet Fyr of Flamme czy Nannę Olivię, dla której utwór skomponowała m.in. Anna David, popularna za sprawą przeboju „Fuck Dig”. Piosenkę dla popowych bliźniąt The Cosmic Twins (Chrisa i Alexa Andreev, fot.) napisała z kolei Lise Cabble, twórczyni ponad dziesięciu piosenek na DMGP w tym „Only Teardrops”, które wygrało Eurowizję 2013. Wszystkie piosenki dostępne są do odsłuchu TUTAJ.

Można już głosować na piosenkę z Hiszpanii

Ruszyło głosowanie na dwie hiszpańskie 🇪🇸 piosenki Blasa Canto. Telewizja RTVE zaprezentowała utwory „Memoria” i „Voy a quedarme” oraz uruchomiła głosowanie SMS i internetowe. W Internecie piosenki dostępne są do odsłuchu TUTAJ, a na tej samej stronie można też oddać swój głos. Na razie nie wiadomo do kiedy potrwa głosowanie, bo nie znamy jeszcze terminu finału selekcji „Destino Eurovision”. Wiemy, że w trakcie finału Blas wykona oba utwory na żywo i zaprezentuje występy przygotowane przez Marvina Dietmanna, z którym będzie też współpracował przy prezentacji scenicznej w Rotterdamie. W tym roku o wynikach finału decydują tylko widzowie i internauci, bez udziału jurorów. Show pokazane będzie na kanale TVE 1. Tymczasem w marcu odbędzie się premiera piosenki reprezentanta Austrii 🇦🇹 – Vincenta Bueno. W wywiadzie dla „Heute” wokalista poinformował, że utwór różni się od tego, co wcześniej nagrywał. Nie będzie to typowy „Bueno style”. Co ciekawe, piosenka nagrywana była w Zurychu. Jeden z jurorów selekcji ukraińskich 🇺🇦, Yaroslav Lodygin zapowiedział, że nadawca dał grupie Go_A pełną wolność w kwestii revampu piosenki „Shum”. Na pewno eurowizyjna wersja będzie krótsza niż ten wariant, który teraz znamy. Nie wiadomo na razie jak zespół poradzi sobie z refrenem, który jest skopiowany z utworu tradycyjnego. Wśród fanów nadal dyskutuje się o tym, czy tego rodzaju inspiracja jest złamaniem regulaminu konkursu. Ukrainiec podkreśla, że planem minimum jest wejście kraju do finału ESC 2021, ale oczywiście wszyscy wierzą w zwycięstwo.

🇮🇪 Eurowizja Junior: Powrót Irlandii

Telewizja irlandzka wraca do Eurowizji Junior w 2021 roku. Stacja TG4 zapowiedziała już organizację preselekcji i rusza z poszukiwaniem kandydatów w wieku od 9 do 14 lat. Zgłoszenia przyjmowane będą do 19 marca. Istnieją plany powrotu do tradycyjnych selekcji narodowych w studiu, jednak wszystko zależeć będzie od sytuacji pandemicznej. Irlandia to piąty kraj, który wstępnie potwierdza udział w JESC 2021 organizowanym we Francji 🇫🇷. O Grand Prix planują powalczyć też Holandia 🇳🇱, Rosja 🇷🇺 i Hiszpania 🇪🇸. Jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie by spekulować ile państw ostatecznie weźmie udział dziewiętnastej edycji konkursu, ale można się spodziewać, że będzie ich więcej niż w listopadzie w Warszawie. Przypomnę, że ze względu na niepewną sytuację i problemy z podróżowaniem z konkursu w 2020 wycofało się aż osiem państw, chociaż dopiero po fakcie poinformowano, że Eurowizja dla Dzieci przeprowadzona będzie zdalnie. Poza Irlandią zrezygnowały też Albania 🇦🇱, Armenia 🇦🇲, Australia 🇦🇺, Włochy 🇮🇹, Macedonia 🇲🇰, Portugalia 🇵🇹 i Walia 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿. Telewizje z Australii i Walii informowały wcześniej, że chętnie wrócą do konkursu, gdy już sytuacja wróci do normy. Format organizacji JESC 2021 nie jest jeszcze znany, bo do listopada pozostało ponad pół roku, a poziom obostrzeń i restrykcji zmienia się dynamicznie. W najgorszym wypadku Francuzi przeprowadzą konkurs zdalnie, tak jak zrobili to Polacy w ubiegłym roku.

🇵🇱 Czy TVP powinna być w EBU?

Dziś w Polsce odbywa się protest „Media bez wyboru” w ramach którego zdecydowana większość stacji telewizyjnych, radiowych czy ogólnotematycznych portali internetowych zawiesiła swoje programy, audycje czy treści zastępując je komunikatem o liście otwartym do władz i liderów ugrupowań politycznych w sprawie wprowadzenia podatku obciążającego media. Autorzy listu otwartego podkreślają, że wprowadzenie podatku może osłabić lub nawet doprowadzić do likwidacji części mediów działających w Polsce, a także ograniczy możliwość finansowania jakościowych i lokalnych treści i pogłębi nierówne traktowanie podmiotów działających na polskim rynku medialnym. „W sytuacji, gdy media państwowe otrzymują co roku z kieszeni każdego Polaka 2 mld złotych, media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł” – czytamy. Telewizja Polska nie wzięła oczywiście udziału w proteście. Polski nadawca publiczny, który od lat uznawany jest za upolityczniony to jedyne medium telewizyjne należące do Europejskiej Unii Nadawców, co daje TVP prawo udziału np. w Konkursie Piosenki Eurowizji. Aktywnym członkiem EBU polski nadawca został 1 stycznia 1993 roku. Pozwalało to na debiut Polski już rok wcześniej niż faktycznie do tego doszło, jednak po latach redaktorzy Eurowizja.org ustalili, że zarząd TVP nie był wtedy gotowy na udział w konkursie. Zważywszy na to, że polscy fani często nie są zadowoleni z działań polskiej telewizji co do Eurowizji, pojawiają się pytania dlaczego TVN czy Polsat nie mają prawa przejęcia praw do startu w konkursie. Odpowiedź jest dość prosta – Europejska Unia Nadawców skupia jedynie publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne. Członkami mogą być tylko stacje, których produkcje są przygotowywane, finansowane i kontrolowane ze środków publicznych dla ogółu społeczeństwa. Według założeń EBU tego typu telewizje są ustanowione przez prawo, mają być jednak bezstronne, niezależne i działać na rzecz całego społeczeństwa. Wraz z Polską do EBU w 1993 dołączyły też Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Łotwa, Litwa, Mołdawia, Macedonia, Rumunia, Rosja, Słowenia, Słowacja, Węgry i Ukraina. Tak duże otwarcie się na kraje Europy Środkowo-Wschodniej było efektem połączenia się Międzynarodowej Organizacji Radia i Telewizji (OIRT) czyli tzw. Interwizji z Europejską Unią Nadawców.

Poznaj nowe polskie piosenki i zagłosuj w 18. edycji HOLFESTIVALEN! Szczegóły znajdziesz TUTAJ.

Źródło: DR, RTVE, Heute, Eurovoix, Wikipedia, fot.: @thecosmictwinsofficial

%d blogerów lubi to: