Melodi Grand Prix: Co wiemy, o kim się spekuluje? • Od soboty ruszają preselekcje w Norwegii i na Litwie

To ostatni taki weekend bez preselekcji z tegorocznego sezonu. Od przyszłej soboty, aż do 13 marca będziemy mogli śledzić finały narodowe lub różne inne rundy lokalnych konkursów na reprezentanta. W poniedziałek (jutro) telewizja norweska opublikuje nazwiska pierwszych uczestników Melodi Grand Prix 2021 🇳🇴 i ich utwory. Pierwszy półfinał preselekcji już 16 stycznia o 19:55! Jak to będzie działać? Podobnie jak w 2020, nadawca organizuje rozbudowany format konkursu, a dzięki temu, że łącznie startuje w nim aż 26 uczestników, MGP 2021 jest największą edycją w historii. Spośród tych 26 uczestników sześciu z nich zostało automatycznie zakwalifikowanych do finału, głównie ze względu na swoją pozycję w norweskim show biznesie i rozpoznawalne nazwisko. Pozostała dwudziestka podzielona będzie na półfinały, po cztery osoby w każdej grupie. Odbędą się tam specjalne duele, a każdy półfinał wyłoni jednego finalistę. Łącznie w finale znajdzie się 12 kandydatów – sześciu wcześniej zakwalifikowanych, pięciu z półfinałów oraz jeden laureat „dzikiej karty” przyznanej podczas specjalnej dogrywki. Piosenki z danego półfinału zawsze publikowane będą w poniedziałek przed rundą. W każdym półfinale (licząc też dogrywkę) wystąpi także jeden z automatycznych finalistów, prezentując swój utwór, który oficjalnie wyda w piątek poprzedzający transmisję danego odcinka selekcji. Rok temu selekcje MGP wygrała Ulrikke Brandstorp, jedna z automatycznych finalistek. W końcowym duelu pokonała Kristin Husoy, która do finału dostała się przez półfinały. Co ciekawe, Ulrikke była jedyną wcześniej umieszczoną w finale uczestniczką, która przeszła do Gold Final. Jej konkurentkami były w tej rundzie wokalistki awansujące do finału z półfinałów.

🇳🇴 MGP 2021: Kto może reprezentować Norwegię?

Prezentacja zakwalifikowanych do finału MGP 2021 uczestników nastąpić ma 11 stycznia o 12:15, a na razie ciężko jest znaleźć w sieci konkretne spekulacje. Portal escNorge dotarł do opinii, że niektórzy kandydaci dostarczą widzom sporo rozrywki i generalnie ma to być wspaniała edycja preselekcji. Pojawiają się też głosy, że MGP 2021 przyciągnęło duże nazwiska z powodu covid-19 i braku możliwości koncertowania. Project Manager Stig Karlsen uważa, że wśród 26 piosenek są cztery, które naprawdę mocno się wyróżniają i mogą wygrać preselekcje. ESCnorge zauważa, że najczęściej osoby z taką pozycją i z taką rolą nie są tak konkretne i starają się być sprawiedliwe dla wszystkich. Tym razem tak nie ma. Wśród osób, które miały już dostęp do utworów pojawia się opinia, że jedna piosenka ponoć miażdży pozostałych i jest stworzona by wygrywać. „Myślę, że może to zrobić, jeśli Norwegowie na nią zagłosują” – dodaje źródło. A jakie nazwiska mogą wchodzić w grę? Typuje się wokalistę rockowego Jorna Lande, śpiewającą norweski pop Ane Fin (Ane Finstad), znanego z musicali Kevina Haugan, Rebmoe, Ingeborg Walther czy przedstawiciela muzyki ludowej Bendika Qvama. Co ciekawe, mówi się nawet o powrocie formacji Wig Wam (ESC 2005), która na początku stycznia wydaje nowy album. Plotki dotyczą też Alexandry Rotan, która już kilka razy próbowała sił w MGP, a udało jej się dopiero w ramach formacji KEiiNO (ESC 2019). Ponoć od kilku lat nadawca norweski próbuje zaangażować w selekcje Marion Ravn czy finalistę „Idola” z 2005 – Bjorna Olava Edvardsena. W stawce piosenek ma się znaleźć miejsce dla przedstawicieli sceny hip-hopowej, rockowej, eksperymentalnej i pop.

🇵🇹 Festival da Cancao: Kiedy poznamy kandydatów?

Telewizja portugalska ma 20 stycznia przedstawić nazwiska wykonawców, którzy pojawią się w Festival da Cancao 2021. Zapewne poznamy też wtedy wszystkie utwory. Przypomnę, że w stawce konkursu jest 20 piosenek, z czego 18 napisanych zostało przez zaproszonych do selekcji kompozytorów, a dwie wybrano spośród zgłoszeń, których w tym roku było rekordowo dużo. Portugalia na początku roku pożegnała Carlosa do Carmo, reprezentanta kraju z 1976 roku z piosenką „Flor de verde pinho”. Jego utwór zdobył 12. miejsce. Słynnego piosenkarza uhonorowano w portugalskim parlamencie, wspominał go m.in. przewodniczący Zgromadzenia Republiki Eduardo Ferro Rodrigues, uczczono też pamięć Carlosa minutą ciszy. Ważną zasługą zmarłego wokalisty była promocja fado. „Wyzwolił ją ze swoich granic i uczynił uniwersalną” – mówił Rodrigues przypominając, że Carlos do Carmo aktywnie działał na rzecz wpisania muzyki fado na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Urodzony pod koniec 1939 roku wokalista zmarł 1 stycznia 2021 w lizbońskim szpitalu gdzie trafił z powodu tętniaka. Dzień 4 stycznia ogłoszony został w Portugalii dniem żałoby narodowej.

🇱🇹 Pabandom is naujo: O czym śpiewa Gabriele?

Selekcje litewskie ruszają już 16 stycznia, a powoli w Internecie pojawiają się kolejne konkursowe utwory. W drugim ćwierćfinale wystąpi Gabrielė Goštautaitė, która w swoim klipie „Freedom” przedstawiła miłość dwóch kobiet. „Jestem wdzięczna za kwarantannę, która wszystko zatrzymała i pozwoliła mi pomyśleć, co tak naprawdę chcę tworzyć” – mówi wokalistka w rozmowie z LRT. Utwór „Freedom” traktuje o wolności wewnętrznej, słuchaniu swoich pragnień i płynięciu pod prąd. „Aby jeszcze wyraźniej pokazać ideę utworu, Gabriele i jej ekipa nagrali letni teledysk. Pokazuje tam nie tylko wolność bycia sobą, życia chwilą ale też wolność kochania – w tym klipie to miłość dwóch dziewcząt, a także miłość do natury, wody, piasku, wiatru, wakacji i jogi” – czytamy na stronie nadawcy. W rolę kochanki Gabriele w klipie wcieliła się jej instruktorka jogi. Co ciekawe, teledysk nominowano też do udziału w konkursie klipów LRT KlipVid i internauci będą mogli na niego głosować już od 18 stycznia. Klip do swojej preselekcyjnej piosenki „Discoteque” przygotowują też The Roop. Reżyserem będzie 30-letni Saulius Baradinskas, który wcześniej na tym polu współpracował m.in. z Monique czy z grupą Antikvariniai Kašpirovskio dantys.

Poznaj 11 nowych polskich piosenek i weź udział w głosowaniu HOLFESTIVALEN! Szczegóły znajdziesz TUTAJ.

Źródło: ESCnorge, Wikipedia, ESCportugal, LRT, ESCbubble, fot.: @keiinomusic

%d blogerów lubi to: