Przygotowania do Eurowizji 2021 w Europie! Kiedy supersoboty i premiery piosenek? Do kiedy utwory muszą być ogłoszone?

Telewizja azerska Ictimai 🇦🇿 ruszyła z przyjmowaniem zgłoszeń utworów dla reprezentantki kraju – Efendi. Twórcy piosenek swoje propozycje wysyłać mogą do 19 stycznia na adres song@eurovision.az. Spośród wszystkich zgłoszeń specjalna komisja wyłoni najlepszą kompozycję, z którą Efendi pojedzie do Rotterdamu. Azerbejdżan to pierwszy kraj kaukaski, który oficjalnie rusza z przygotowaniami do Eurowizji 2021. Gruzja 🇬🇪, która wysyła zwycięzcę „Idola” Tornike, najpewniej będzie miała utwór wybrany całkowicie wewnętrznie bez konkursu dla kompozytorów. Spore są szanse na to, że sam Kipiani przygotuje eurowizyjną propozycję. Nadal nie wiemy co będzie z Armenią 🇦🇲. Telewizja ARMTV nie przekazała żadnych informacji i nie wiadomo, czy planowane są tam selekcje narodowe, czy może do Holandii automatycznie wybrano Athenę (zwyciężczynię selekcji 2020), a może zupełnie kogoś innego. Trzy kraje kaukaskie ostatnio słabiej radzą sobie na Eurowizji. Po tym, jak w 2018 po raz pierwszy w historii żaden z nich nie awansował do finału, rok później w finale pojawił się tylko Azerbejdżan z Chingizem. Piosenka „Truth” zajęła tam ostatecznie 8. miejsce, co dla Azerów nie było sukcesem, ale przypomnieć warto, że po raz pierwszy od 2013 roku znaleźli się w top10, co w latach 2008-2013 było normą. Armenia ostatni raz miejsce w top10 zdobyła w 2016 za sprawą Ivety Mukuchyan. W 2017 wypadła znacznie słabiej, a w latach 2018-2019 nie dane jej było wystartować w finale. Chociaż Gruzini trzykrotnie wygrali Eurowizję Junior, nie potrafią się do końca odnaleźć w dorosłym konkursie. Najwyższe miejsce to 9. w finale, zdobyte ostatni raz w 2011 roku. Od 2017 konsekwentnie nie awansują. Jak na ten gorący i skonfliktowany region przystało, Armenia i Gruzja mają na swoim koncie jedną pauzę z powodów politycznych. Azerbejdżan z kolei jako jedyny z tych państw organizował już Eurowizję.

Sezon selekcyjny: Dwie supersoboty!

Sezon selekcyjny w tym roku nie jest imponujący, ale już od 16 stycznia każdą sobotę do 13 marca włącznie będziemy mieć zajętą śledzeniem różnych etapów konkursów lokalnych. Na razie mamy dwie „super soboty” – 20 lutego odbędą się dwa finały (Finlandia 🇫🇮 i Norwegia 🇳🇴) oraz półfinały w Szwecji 🇸🇪, Estonii 🇪🇪 i Portugalii 🇵🇹. 6 marca natomiast reprezentantów wybiorą Estończycy 🇪🇪, Włosi 🇮🇹, Portugalczycy 🇵🇹 i Duńczycy 🇩🇰, a w Szwecji 🇸🇪 odbędzie się runda dogrywkowa. Wielu dat jeszcze nie znamy, nie wiemy kiedy odbędą się finały narodowe we Francji 🇫🇷 (datę poznamy jutro!), Hiszpanii 🇪🇸 i Serbii 🇷🇸. Na styczeń planowane są premiery piosenek z Irlandii 🇮🇪 i Łotwy 🇱🇻 oraz więcej informacji dotyczących Wielkiej Brytanii 🇬🇧. W lutym komunikat przygotować ma TVP 🇵🇱, z kolei na marzec na pewno przygotowane będą premiery utworów z Bułgarii 🇧🇬, Cypru 🇨🇾, Grecji 🇬🇷, Austrii 🇦🇹 i Islandii 🇮🇸. Piosenka Dadi’ego Freyra ma być, jak mówi, logiczną kontynuacją „Think About Things”. W szybkim tempie, z elementami tańca i popu. Z kolei w Grecji komisja zdecydowała, że Stefania wykona piosenkę „Last Dance” skomponowaną przez Dimitrisa Kontopoulosa, ARCADE i Sharon Vaughn, doświadczonych eurowizyjnych twórców. Nagranie ostatecznej wersji odbędzie się w Atenach 10 stycznia. Tekst utworu ma dotyczyć trudności, jakie młodzi ludzie napotkali w 2020 z powodu braku ważnych dla nich wydarzeń. Przesłaniem piosenki ma być jednak nadzieja na to, że 2020 to nie jest ich „ostatni taniec”.

Eurowizja 2021: Do kiedy piosenki muszą być wybrane?

Poza Armenią 🇦🇲, Polską 🇵🇱 i Macedonią 🇲🇰 nie znamy też jeszcze wielu szczegółów z innych państw, a przede wszystkim dat premier. Skoro Azerbejdżan 🇦🇿 dopiero teraz zabrał się na szukanie utworu, to pewnie premiery należy oczekiwać w marcu. Podobnie ma być z Czechami 🇨🇿 i Maltą 🇲🇹. W niektórych krajach są jeszcze możliwe preselekcje utworu dla wcześniej wybranego reprezentanta. Mówi się o tym w Rumunii 🇷🇴 i na Ukrainie 🇺🇦. Nie mamy też na razie pewności co zrobi Białoruś – czy telewizja wyłoni reprezentanta wewnętrznie spośród zgłoszeń czy przeprowadzi finał publiczny. Czekamy też z niecierpliwością na wieści z Rosji 🇷🇺, gdzie nadawca zbierał oferty od różnych wykonawców i ma podjąć decyzję. Pewne jest, że swoją propozycję wysłali Little Big i po sukcesie „Uno” dość logiczne byłoby, żeby to oni pojechali do Rotterdamu. Czy przygotowali odpowiednio dobry utwór i czy nadawca rosyjski znów im zaufa? Czas pokaże! Zgodnie z harmonogramem, sezon selekcyjny i premier ma się zakończyć do 15 marca, bo wtedy odbędzie się spotkanie szefów delegacji. W tym roku będzie ono zapewne zorganizowane w formie zdalnej z powodu obostrzeń.

Źródło: Eurovoix, ESCbubble.com, ESCxtra, inf. własne, fot.: @littlebigband

%d blogerów lubi to: