Wspólne oglądanie półfinału Eurowizji 2016 dziś o 20:00! • Znamy nowe szczegóły selekcji litewskich • Szczepienia obowiązkowe dla uczestników ESC 2021?

Telewizja litewska 🇱🇹 potwierdziła, że w preselekcjach „Pabandom is naujo” weźmie udział ostatecznie 21 wykonawców, bo dwie wokalistki wcześniej wycofały się z gry. Opublikowano już podział półfinałowy i tytuły piosenek, a niektórzy kandydaci pokazali już nawet swoje utwory. 16 stycznia, w pierwszym ćwierćfinale wystąpią m.in. Martyna Jezepcikaite z piosenką „Fuck you very much”, Voldemars Petersons z „I never fall of you again” oraz Twosome z „I love my bear”. Ten ostatni kandydat swoją piosenkę wykonał już wcześniej podczas ubiegłorocznej edycji „X Factor”. W drugiej grupie powalczą artyści śpiewający piosenki po litewsku: Evita Cololo („Be Paslapciu”, Rapolas Meskauskas („Degam„) czy UnoBand („Eisiu”), a także Sunday Afternoon (ESC 2014) z „Open”, Gabrielius Vagelis z „My Guy” czy Polak Norbertas z „Man in need”. Co ciekawe, według podziału przygotowanego przez LRT w pierwszej grupie startuje 11 uczestników, a w drugiej tylko dziewięciu. W finale natomiast jest już grupa The Roop z piosenką „Discoteque” i chociaż jeszcze utworu nie znamy, trio już jest największym faworytem konkursu. Pierwszy ćwierćfinał nagrywany będzie za tydzień w Wilnie, a jego emisję zapowiedziano na 16 stycznia na 20:00 czasu polskiego.

Eurowizja 2021: Uczestnicy będą zaszczepieni?

Już 13 stycznia dowiemy się kto startuje w fińskich selekcjach UMK 🇫🇮, a już teraz nadawca YLE zapowiada, że finał odbędzie się bez udziału publiczności. O tym, kto będzie nowym reprezentantem Finlandii dowiemy się 20 lutego, a zwycięzcę preselekcji wybiorą widzowie oraz jury międzynarodowe. Tymczasem już w przyszłym miesiącu dowiemy się w jakiej formie odbędzie się sama Eurowizja i czy widzowie będą mogli śledzić konkurs na żywo w Rotterdam Ahoy 🇳🇱. Szanse na to są niewielkie, bo covid-19 na razie nie ustępuje, a proces szczepień dopiero niedawno się zaczął. Według holenderskiego De Telegraaf EBU oczekuje, że uczestnicy Eurowizji 2021, jeśli przyjadą do Holandii, będą zaszczepieni, jednak nie nakłada takiego obowiązku. Sietse Bakker ma nadzieję, że uda się to jak największej liczbie uczestników, chociaż jak wiemy, w różnych krajach proces przeprowadza się na różne sposoby. W Polsce 🇵🇱 dopiero 15 stycznia ruszą zgłoszenia do szczepień, ale z pewnością TVP znajdzie sposób, by szczepionkę nowemu reprezentantowi kraju przekazać wcześniej. Przypomnę, że nowością w tej pandemicznej Eurowizji jest obowiązek nagrania występu każdego uczestnika w danym kraju, by materiał mógł być użyty na wypadek, gdyby artysta nie mógł pojawić się w Rotterdamie. Na ten moment nie przekazano ścisłych wytycznych co do warunków technicznych nagrań. Telewizja słoweńska 🇸🇮 swój występ planuje nagrać na scenie preselekcyjnej.

Wspólne Oglądanie: Dziś półfinał Eurowizji z Michałem Szpakiem

Dziś o 20:00 rusza drugi sezon projektu „Wspólne oglądanie” na Dzienniku Eurowizyjnym i w tym roku skupimy się na półfinałach z lat 2004-2020. Do końca 2020 czytelnicy mogli głosować na to, które wydarzenia chcą oglądać w pierwszej kolejności i dziś o 20:00 zobaczymy drugi półfinał Eurowizji 2016 ze Sztokholmu, który dostał najwięcej głosów w ankiecie. Drugi półfinał odbył się 12 maja 2016 roku w Globen 🇸🇪, prowadzącymi byli Petra Mede i Mans Zelmerlow, a reżyserami Daniel Jelinek, Robin Hofwander oraz Sven Stojanović. O finał walczyło 18 reprezentantów, w tym Polak Michał Szpak 🇵🇱 z „Color of your life”, czy Poli Genova śpiewająca dla powracającej po dłuższej przerwie Bułgarii 🇧🇬. Po roku pauzy do konkursu wróciła też Ukraina 🇺🇦, wystawiająca Jamalę i kontrowersyjny utwór o zabarwieniu politycznym śpiewany po angielsku i krymsko-tatarsku. Wystąpili też Sanja Vucic (która reprezentować będzie Serbię 🇷🇸 także w 2021 jako trio Hurricane), Kaliopi 🇲🇰 i Donny Montell 🇱🇹 (powrót po 2012) czy znany z grupy Westlife Nicky Byrne 🇮🇪. Nie obyło się bez kontrowersji – Ivan z Białorusi planował wystąpić nago, a Agnete 🇳🇴 miała ogromne problemy z pokonaniem problemów zdrowotnych i nie było pewne, czy w ogóle zdoła wystąpić. Po raz pierwszy w półfinale uczestniczyła Australia 🇦🇺, wystawiająca wokalistkę o koreańskich korzeniach – Dami Im (fot.) 🇰🇷. Według bukmacherów faworytami do wygrania półfinału były Ukraina z Australią, trzecie miejsce zajmowała Serbia. Polska znajdowała się na 9. lokacie pomiędzy Litwą a Norwegią, a pod kreską była Gruzja 🇬🇪. Najmniejsze szanse na awans dawano kanadyjskiej piosenkarce Rykka ze Szwajcarii 🇨🇭.

🇸🇪 Eurowizja 2016: Ciekawostki o półfinale

W drugim półfinale głosowały nie tylko kraje uczestniczące, ale też Niemcy 🇩🇪, Włochy 🇮🇹 i Wielka Brytania 🇬🇧 z Big5. Pierwotnie półfinał miał mieć 19 uczestników, a z pozycji 12. wystąpić powinna Rumunia 🇷🇴 i jej reprezentant Ovidiu Anton z piosenką „Moment of Silence”. 22 kwietnia Europejska Unia Nadawców ogłosiła jednak, że z powodu długu telewizji rumuńskiej (ok. 14,5 mln euro) i braku możliwości ustalenia harmonogramu spłat, kraj został zdyskwalifikowany. Wiadomość ta wywołała sporo negatywnych reakcji wśród fanów, a w Centrum Prasowym Lidia Isaac z Mołdawii 🇲🇩 wraz z dziennikarzami zaśpiewała piosenkę Ovidiu jako wyraz wsparcia dla wokalisty, który stracił swoją szansę na występ. Podczas Opening Act półfinału wystąpili Petra i Mans śpiewając specjalny utwór „That’s Eurovision” skomponowany przez Mathesona Bayley 🇬🇧. Ten angielski pianista i kompozytor grał na wiolonczeli podczas występu Virginie Pouchain (Francja 2006 🇫🇷), napisał też słowa do piosenki z Interval Act 2013 „Swedish Smorgasbord”. Przy piosence z Openingu 2016 pracował z Edwardem af Sillenem i Danielem Rehn. Edward to szwedzki scenarzysta pochodzący z Brazylii 🇧🇷. Przy Eurowizji pracował już wielokrotnie, stworzył m.in. legendarne „Love, Love, Peace, Peace”. W ramach Interval Act zobaczyliśmy pokaz robotów „Man vs Machine” Fredrika Rydmana, członka Bounce Streetdance Company i jurora w skandynawskiej wersji „So you think you can dance”. Rydman przygotował także choreografię otwarcia Eurowizji 2013, pracował też przy występie Mansa Zelmerlowa do „Heroes” z 2015. Retransmisja dwugodzinnego półfinału odbędzie się dziś o 20:00 za pośrednictwem Watch2Gether TUTAJ, a po wszystkich piosenkach na grupie Dziennika Eurowizyjnego (w komentarzach) dostępne będzie specjalne głosowanie fanów!

GŁOSOWANIE FANÓW DOSTĘPNE BĘDZIE TUTAJ

Źródło: ESCbubble.com, LRT, Wikipedia, fot.: Eurovision.tv

%d blogerów lubi to: