Eurowizja Junior 2020: Jak przebiegać będzie finał? Relacja z próby generalnej!

Dziś od 10:00 do 12:30 próba generalna Eurowizji Junior 2020, która dostępna jest dla dziennikarzy i Centrum Prasowe może śledzić ją na dużych ekranach. Poznamy dziś pełen przebieg show oraz dowiemy się, jak dokładnie wyglądają wszystkie występy konkursowe i specjalne, a także jak w roli prowadzących radzą sobie Ida, Małgorzata i Rafał. Dowiemy się też co jeszcze TVP dla nas przygotowała! Dziennik Eurowizyjny będzie relacjonować przebieg próby na bieżąco w tym artykule – aby ułatwić jego śledzenie i odświeżanie, tekst podzielony zostanie na części, które będą sukcesywnie uzupełniane tekstem z relacjami oraz nagraniami video. Aby sprawdzić czy dodane zostały nowe elementy, należy odświeżyć artykuł!

[RELACJA: Odświeżaj, by sprawdzić czy są nowe aktualizacje]

Eurowizja Junior: OPENING ACT

Zaczynamy od widoku Warszawy i Viki Gabor wstającej z łóżka, myjącej zęby, wychodzącej na ulicę. Piosenkarka widzi billboard „Share the joy” i wspomina konkurs. Następnie przenosimy się do Krakowa, gdzie widzimy tancerzy. Wielka kula pojawia się na rynku w Krakowie i przenosi nas do studia TVP. W tle słychać „Move the world”.

Viki Gabor „Superhero”

Zwyciężczyni Eurowizji Junior 2019 śpiewa na scenie w towarzystwie tancerzy. Na tej próbie nie ma jeszcze stroju scenicznego, ale wiemy, że wystąpi w białym kostiumie ze srebrnymi elementami, co będzie nawiązaniem do jej wyglądu z Gliwic. Wokalistka śpiewa nieco inaczej niż rok temu, można powiedzieć, że bawi się „Superhero” i zaskakuje nieco inną interpretacją. Wypada świetnie!

Parada flag

Here are the superheroes” – mówi ze sceny Viki Gabor witając widzów JESC 2020. Parada Flag w tym roku w innej formie. Tancerze Agustina Egurroli tańczą ze świecącymi kulami, które układają się we flagi. Na ekranie widzieć będziemy też video-pozdrowienia od każdego uczestnika w lokalnym języku, podobnie jak na Ceremonii Otwarcia. Każdy materiał opatrzony jest napisami w języku angielskim. „Pozdrawiam bardzo serdecznie wszystkim uczestników Eurowizji Junior 2020 w Warszawie, w Polsce” – mówi Alicja Tracz w trakcie Parady Flag. Niektórzy uczestnicy występują w strojach scenicznych, na tle loga Eurowizji, inni pojawili się na tle swoich miast. Kraje prezentowane są alfabetycznie – od Białorusi po Ukrainę.

Eurowizja Junior: PROWADZĄCY

Scena prezentuje się okazale, chociaż widać, że jest postawiona w studiu. Dzięki obecności publiki, słychać głośne brawa i aplauz. Viki Gabor przedstawia prowadzących: Idę, Małgorzatę i Rafała, którzy wychodzą z tunelu. Rafał Brzozowski bardzo dobrze radzi sobie z językiem angielskim i jako pierwszy wita widzów. Dziś prowadzący nie występują jeszcze w strojach scenicznych. „Witamy uczestników z całego świata i Kazachstanu” – powiedzieli przez pomyłkę. Rafał i Małgorzata tłumaczą zasady głosowania. Przypominają o stronie jesc.tv gdzie można głosować. „To bardzo proste, wejdźcie i głosujcie” – dodaje Ida. Widzimy też zestawienie 12 ekranów z transmisjami z krajowych Green Roomów.

🇩🇪 NIEMCY

W pocztówkach widzimy Susan na tle Bramy Brandenburskiej, a później już polskie widoki – tama na Solinie i tancerze Agustina Egurroli. Pojawia się też Susan dająca kwiaty lekarce i hashtag #doctor. Susan występuje na scenie samotnie w czarno-szarym stroju. W tle cienie drzew i ludzi. Przed sceną także świecące instalacje imitujące drzewa. Wbrew wcześniejszym spekulacjom wokalistka śpiewa na żywo. Elegancki występ w ciepłych barwach. Może ciut za spokojny na otwarcie, ale Niemcy taką pozycję startową wylosowały. Po występie widzimy Susan w swoim Green Roomie. Słychać też aplauz.

🇰🇿 KAZACHSTAN

Pocztówka Kazachstanu realizowana jest w Ogrodach pod Zamkiem Królewskim w Warszawie. Widzimy też Karakat dającą prezent inżynierowi. Wokalistka występuje w długiej białej sukni na której wyświetlają się lekkie wzory. Wokół niej ostre skały, zarówno na wizualizacjach jak i na scenie. W trakcie prezentacji część skał się rozpada, pojawiają się galaktyczne widoki oraz cienie dziecka z ojcem, co jest nawiązaniem do zmarłego ojca reprezentantki Kazachstanu. W końcowej części utworu Karakat wyrastają skrzydła, wizualizacje stają się dynamiczne, a jej wokal przejmujący i pełen emocji. Widzimy też gwiazdę nad Karakat. Wokalistka jest widocznie poruszona, na jej piersi pojawia się świecące w ognistych barwach serce, a ona sama roni łzę.

🇳🇱 HOLANDIA

Pocztówka Holandii to Kielce, a Unity swój prezent przekazują kierowcy tramwaju w Rotterdamie. Występ Holandii zakłócony przez problemy techniczne EBU – zbyt późno pokazano Green Room w którym siedziała Karakat. Po krótkiej przerwie udało się nawiązać połączenie, natomiast teraz widzimy Małgorzatę, która…dziękuje Unity za występ, którego nie widzieliśmy. Rafał rozmawia teraz w wirtualnym Green Roomie z Susan. Wszystkie reprezentacje ćwiczą łączenia na żywo. Ida rozmawia z reprezentantkami Holandii. Łączenie wypadło lepiej niż z Niemcami. Widać, że trzeba tu jeszcze trochę dopracować szczegóły.

🇷🇸 SERBIA

Serbska pocztówka realizowana jest w Łodzi, przy Manufakturze. Petar prezent przekazuje pielęgniarce. Belki z podpisami wyglądają podobnie jak rok temu, widzimy twarz reprezentanta oraz informacje o utworze. Później w prawym dolnym rogu mamy nazwę kraju i flagę w kuli. Serb zaczyna występ przy fortepianie, później wstaje by śpiewać ze środka sceny. W tle dość intensywne wizualizacje, niestety niezbyt ładne i chyba nie do końca pasujące do piosenki. Wokalnie bez zarzutu, ale utwór może mieć problemy by się obronić.

BIAŁORUŚ

Pocztówka Białorusi pokazuje Gdańsk i Stare Miasto oraz Motławę. Tancerze tańczą na Długim Targu. Piękne kolory, chociaż trochę chyba podrasowane. Arina spotyka się z nauczycielką, dając jej kwiaty. W przypadku Białorusi pojawiły się kontrowersje, gdyż wielu fanów uważa, że w oficjalnym recapie wokalistka nie śpiewa na żywo. Realizatorzy zdają sobie sprawę z tym podejrzeń, na razie jeszcze nie skomentowali zarzutów. W występie Białorusi poza Ariną pojawia się smutna dziewczynka trzymająca kulę ziemską. W ten sposób nawiązuje do trudnej sytuacji na świecie. Nadal ma się wrażenie, że Arina nie śpiewa na żywo.

🇵🇱 POLSKA

Pocztówka Ali Tracz w Białowieży – widzimy żubry, las oraz tancerzy w niebieskich strojach. Wokalistka spotka się z listonoszem. Występ do „I’ll be standing” zrealizowany będzie przy użyciu tylko jednej kamery. Ala na początku śpiewa obok baletnicy i tenisistki. Bardzo często widzimy ujęcia tylko na wizualizacje, w których też pojawiają się dzieci. Na scenie bardzo dużo się dzieje, dzieci przebierają się w kolejne stroje, sama Ala także zmienia kolor sukienki. Realizacja ujęć jedną kamerą zaburza nieco dynamikę występu. To ciekawy eksperyment ze strony polskiej delegacji – ciekawe, jak zostanie oceniony? Finałowa część występu to taniec wszystkich dzieci, Alicji oraz dzieci z wizualizacji. Silne zamknięcie występu.

🇬🇪 GRUZJA

Przed kolejną piosenką Ida dziękuje Ali Tracz za występ, a Rafał łączy się z Green Roomem Serbii. Petar mówi, że bardzo podoba mu się jego występ. Następnie Ida łączy się z Maltą, która jeszcze nie wystąpiła. Chanel ma mówić o tym, jak czuje się przed prezentacją jej występu. Małgorzata zapowiada Maltę, Rosję i Gruzję. Pocztówka Sandry realizowana w Mosznej, na zamku. Gruzinka prezent daje osobie pracującej w aptece. Sandra ma piękny strój sceniczny pełen kwiatów. Na scenie występują też cztery tancerki w wiankach i maskach. Na wizualizacjach widzimy cienie – sylwetki ludzi, a później dmuchawce i motyle. Im utwór nabiera dramaturgii, tym wizualizacje pokazują szybciej poruszające się kwiaty. Na koniec widzimy kulę ziemską. Bardzo dynamicznie i efektownie! Gruzja może wypaść znacznie lepiej niż się tego spodziewamy.

🇲🇹 MALTA

Chanel i pocztówka z Mazur. Piękne, jesienne widoki pełne słońca. Świetna jest też muzyka z pocztówek – Gromee wykonał dobrą robotę! Maltanka przekaże balony rzeźnikowi. Występ Malty zwraca uwagę pięknymi animacjami, chociaż sama prezentacja zdaje się być trochę za smutna i zbyt ciemna. Wokalistka nadrabia jednak uśmiechem i mocnym wokalem. Miło się tego słucha, a jeszcze lepiej patrzy na młodziutką i malutką Chanel. Pod koniec występu wokalistce wyrastają skrzydła.

🇷🇺 ROSJA

Katowice pojawią się w pocztówce Rosji. To miejsce, które fani na pewno kojarzą z ubiegłorocznej Eurowizji. Sofia przekaże ramkę z grafiką „Move the world” strażakowi. Wokaliska w błękitnym stroju wykorzystuje wirualną rzeczywistość by wzbogacić występ. Widzimy przed sceną chmury, a na wizualizacjach barwne elementy, np. diabelski młyn, strerowiec, akwedukt czy drzewa. Kolorowo i bajecznie. Jest też balon i żar-ptica, którą można kojarzyć z loga ESC 2009 w Moskwie. Na koniec fajerwerki.

🇪🇸 HISZPANIA

Małgorzata dziękuje Rosjance za występ i przypomina o głosowaniu. Rafał rozmawiać będzie z Ukraińcem, który jeszcze nie zaśpiewał. W Green Roomie zazwyczaj znajduje się kanapa, kula z loga „Move the world” oraz logo konkursu. Oleksandr siedzi w Green Roomie z jedną kobietą. Kolejne łączenie to Ida rozmawiająca z Valentiną. „Bonjour Valentina” – krzyczy Ida. Widzimy jednak starszego pana oraz sprzątaczkę. Przy zapowiedziach kolejnych krajów widzimy wirtualną scenę znaną z Ceremonii Otwarcia. Hiszpańska pocztówka powstała w Szczecinie. Solea ma bukiet kwiatów dla policjantki. Młodziutka wokalistka ma laserowe skrzydła w wizualizacjach, następnie dołączają do niej tancerze w czarnych maskach i utwór nabiera typowego rytmu. Zdaje się jednak, że Hiszpania nieco trafi ze statusu faworyta – występ może być uznany za zbyt ciemny i mało energetyczny chociaż sporo się tu dzieje. Ciekawie wyglądają neonowe wizualizacje. Tancerze trzymają deskorolki, z którymi chwilę tańczą.

🇺🇦 UKRAINA

Pocztówka ukraińska we Wrocławiu, niedaleko Hali Ludowej. Oleksandr daje prezent pani naukowiec. Ukrainiec współpracuje z wizualizacjami, trzymając świecącą kulę. Widać jednak, że nieco męczy się ze zbyt wysokimi dźwiękami, które z powodu mutacji nie brzmią już tak dobrze jak w wersji studyjnej. Jeden refren śpiewa już w niższej tonacji, w której czuje się chyba pewniej. Niestety ostatnia część piosenki wypada blado przez problemy z głosem. Całość nadrabia jednak wizualizacjami.

🇫🇷 FRANCJA

Podkarpacie na francuskiej pocztówce. Tancerze występują w lesie nad potokiem. Valentina przekazuje balonik przystojnemu piekarzowi. Valentina ma Wieżę w Pizie, moskiewską cerkiew i warszawski Zamek w wizualizacjach. Są tam też inne znane budowle z uczestniczących państw. Widzimy też drogowskaz z napisem „Poland”. Wokalistka ma w scenie wmontowaną bieżnię, po której chodzi. Bardzo kolorowo, tęczowo, są też lody, jednorożce, lizaki i cukierki. Pod koniec na ekranach wyrasta Wieża Eiffla i logo Eurowizji Junior na słupie reklamowym. Wieża zaczyna się gibać na lewo i prawo. Świetne, chociaż mocno przesłodzone tło.

INTERVAL ACT

Duncan Laurence ft. Roksana Węgiel & Viki Gabor „Arcade”

Po wszystkich występach Ida mówi, że chciałaby dostać płytę z tymi piosenkami, więc Rafał udając św. Mikołaja przekazuje jej płytę. Rozpoczęło się odliczanie do głosowania. Głosowanie internetowe otwarto, pokazany jest recap wszystkich występów. Warto w tym miejscu pochwalić bardzo efektowne, chociaż stosunkowo proste grafiki z flagami. Po skrócie prowadzący zapowiadają występ Duncana Laurence’a, który zaśpiewa z Viki Gabor i Roksaną Węgiel. Wspólny występ dedykowany jest wszystkim, którzy ciężko pracowali by zorganizować Eurowizję. W specjalnym nagraniu Duncan podkreśla, że „Arcade” wykona w „bardzo specjalnej wersji” ze zwyciężczyniami JESC. Występ zrealizowany jest dzięki hologramom, które wyglądają bardzo przekonująco. Roxie i Viki wokalnie prezentują się wyśmienicie – pięknie też wyglądają! To będzie prawdziwa uczta dla ucha!

Alicja Szemplińska „Empires”

Po występie eurowizyjnego trio widzimy ostatni skrót występów. Rafał i Małgorzata tłumaczą teraz zamysł pocztówek, a my widzimy pokaz taneczny. Młodzi tancerze w kombinezonach wykonują skomplikowane choreografię do nowoczesnej muzyki – jest to hołd dla wszystkich zawodów, które pokazano w pocztówkach. „Posłuchajmy teraz jednego z najpotężniejszych wokali w Polsce” – tak Rafał i Małgosia zapowiadają „Empires” Alicji Szemplińskiej. Podkreślono, że wokalistka w końcu ma szansę zaśpiewać na eurowizyjnej scenie. Ida Nowakowska dołącza do Alicji i tańczy wokół niej! Występ elegancki, w ciemnej oprawie. Pełen emocji! Trzeba przyznać, że TVP postarała się w kwestii Intervali – są naprawdę piękne.

COMMON SONG

Głosowanie zostało zakończone. Najpierw zebrane będą głosy jurorów z 12 krajów. Zanim to nastąpi pora na wspólny występ uczestników do „Move the world”. Także zrealizowany dzięki nowoczesnej technologii co pozwoliło zebrać finalistów na jednej scenie. To piękne pokazanie, że pomimo trudnej sytuacji w jakiej znalazł się świat, technologia i praca wielu osób pozwala nam wciąż przeżywać Eurowizję razem.

WYNIKI

Rafał Brzozowski rozmawia teraz z EBU Supervisorem Martinem Osterdahlem. Później wspomina, że Gert Kark był już w Polsce rok temu. Potwierdzono, że głosy jurorskie są gotowe do zaprezentowania. W „fake głosowaniu” Niemcy dają 12 punktów Kazachstanowi. Punkty słownie przekazywane są tak jak rok temu – tylko 12 punktów. Dodatkowo najpierw widzimy 12 punktów, a dopiero później pozostałe noty, przez co trudniej jest śledzić wyniki. Wygląda na to, że zamiast wydłużyć prezentację wyników zdecydowano się na jej skrócenie. W „fake votingu” 12 punktów z Białorusi dostała Polska – widzimy dzięki temu Green Room Ali Tracz, gdzie wokalistka siedzi z tancerzami. Marianna Józefina przekazała polskie 12 punktów Hiszpance. Po połowie głosowania prowadzi Serbia.

Tablica punktowa jest błękitna, z brązowymi elementami – podobnie jak rok temu. Punkty z Rosji znów przekaże znana nam już świnka. Melani Garcia przypomina nam jak głośna była w Gliwicach – teraz 12 punktów dała Ukrainie. Głosowanie jurorów doprowadziło do remisu – Serbia i Francja mają po 67 punktów. Polska jest trzecia z 62 puntami. Oczywiście głosowanie jest zmyślone.

Przed punktami internautów na scenę wchodzi Viki, chociaż potknęła się o element sceny. Wokalistka pozdrowiła wszystkich uczestników i pokazuje trofeum konkursu. Punkty internautów przekazuje Ida, podobnie jak rok temu. W online votingu Polska dostała 57 punktów co nie da jej wygranej. Zmyślone głosowanie „na niby” doprowadziło do pojedynku Ukrainy i Serbii. Ostatecznie wygrała Ukraina, Serbia była trzecia, a Polska czwarta. Widzimy radość w Green Roomie Ukrainy. Tradycyjnie butelka wody pełni rolę trofeum na próbach. Prowadzący żegnają się z widzami, a my jednocześnie widzimy ukraiński Green Room. Na koniec powtórka występu zwycięzcy.

Eurowizja Junior: Jak głosować?

Cały czas trwa głosowanie internetowe w I turze. Instrukcja jest praktycznie taka sama jak co roku, warto jednak przedstawić ją w punktach. Jak głosować w Eurowizji Junior 2020:

  1. Do 29 listopada 16:59 głosowanie internetowe dostępne będzie na stronie JESC.tv/Vote
  2. Po kliknięciu odtworzy się skrót wszystkich występów (zobaczymy po raz pierwszy fragmenty występów w ujęciu telewizyjnym).
  3. Po zakończeniu skrótu klikamy „Vote now” i zobaczymy pola z dwunastoma reprezentantami
  4. Aby zagłosować należy wybrać 3 różne kraje (nie więcej i nie mniej), przejść weryfikację autentyczności i kliknąć „VOTE”.
  5. Głosować można tylko raz z jednego urządzenia.
  6. Głosowanie dostępne jest z każdego zakątka świata, bez względu na to, czy kraj, w którym się znajdujemy uczestniczy w konkursie.
  7. Strona dostępna jest w polskiej wersji językowej.

Druga tura głosowania ruszy 29 listopada w trakcie finału i potrwa 15 minut – zasady będą takie same, ale nie trzeba będzie oglądać skrótu występów. Głosy internautów zsumowane z I i II tury stanowić będą 50% wyniku Eurowizji Junior 2020. Druga połowa to rankingi jurorskie z 12 krajów.

Źródło: Relacja Dziennika Eurowizyjnego, zdj. M. Błazewicz 2020

%d blogerów lubi to: