Eurowizja Junior: Występy specjalne, Głosowanie i nowa forma prezentacji punktów jurorskich • Czy Alicja Szemplińska reprezentuje Polskę w 2021?

Viki Gabor pojawiła się dziś w Centrum Prasowym i udzielała wielu wywiadów dla polskich jak i zagranicznych mediów. Mówiła m.in. o tym, jak bardzo podoba jej się pomysł wspólnego występu z Duncanem i Roksaną Węgiel. Podkreśliła też, że między nią a zwyciężczynią JESC 2018 nie ma żadnej rywalizacji. Ma nadzieję, że sytuacja pandemiczna wkrótce ustanie, by mogła znów koncertować, bo jest to coś, co kocha najbardziej. Zachęca też wszystkich do oglądania Eurowizji Junior 2020 i głosowania na swoich faworytów. Viki wielokrotnie pojawi się w trakcie finału – otworzy show śpiewając „Superhero”, przedstawi prowadzących, zaprezentuje trofeum, a także zaśpiewa „Arcade” w eurowizyjnym trio zwycięzców. Ich wspólny występ będzie jednym z najpiękniejszych momentów Eurowizji Junior 2020. Na scenie w Studio 5 pojawi się też Alicja Szemplińska, która miała reprezentować Polskę podczas ESC 2020 w Rotterdamie. Teraz będzie miała okazję w końcu zaśpiewać na konkursowej scenie. Wykona „Empires”, a Ida Nowakowska (jedna z prowadzących) będzie tańczyć na scenie w rytm utworu. Podczas wywiadu dla TVP Info błędnie podpisano Alicję jako „reprezentantkę Polski na Eurowizji 2021” – zostało to później zdementowane, gdyż na razie nie wiadomo czy wokalistka pojawi się w stawce przyszłorocznego konkursu.

Eurowizja Junior: Nadawcy zachęcają do głosowania

Telewizja Kazachstanu Khabar TV 🇰🇿 intensywnie zachęca swoich widzów do głosowania i wspierania Karakat wierząc, że z pomocą publiczności piosenka „Forever” będzie mogła osiągnąć bardzo dobry wynik podczas niedzielnego finału. Rzecznik Khabar TV uważa, że to z winy Kazachów Yerzhan Maksim nie wygrał JESC 2019 chociaż jurorzy umieścili go na pierwszym miejscu. „Po prostu nie było wystarczająco dużo głosów. To wstyd” – dodał, twierdząc, że często tak się dzieje bo ekscytujemy się talentem młodych ludzi, ale zawodzimy ich, gdy potrzebują naszego wsparcia. Poza Kazachstanem także inne media krajowe z państw uczestniczących zachęcają swoich widzów do głosowania – intensywnie robią to nadawcy z Malty 🇲🇹, Hiszpanii 🇪🇸, Serbii 🇷🇸 czy Białorusi . Telewizja Polska 🇵🇱 również bardzo skupia się na promocji, częściej reklamując możliwość głosowania na Alicję Tracz niż samo oglądanie Eurowizji Junior w niedzielę. Spoty promocyjne i zachęcające Polaków do wspierania Ali regularnie pojawiają się na wielu kanałach TVP, w internecie na wielu stronach znajdziemy specjalne bannery reklamowe, a specjalne filmy sponsorowane „wyskakują” też na TikToku. Spodziewać się można, że Alicja Tracz może osiągnąć równie dobry wynik w online votingu jak Roksana Węgiel czy Viki Gabor. Małgorzata Tomaszewska, jedna z prowadzących JESC 2020 twierdzi, że wszystko rozstrzygnie się poprzez głosowanie jurorskie, które może być trudne do przewidzenia.

Eurowizja Junior: Wyjątkowa forma prezentacji punktów

Próba generalna JESC 2020 pokazała nową formułę podawania punktów jurorskich. Zrezygnowano z pomysłu przekazywania ustnie także not 8 i 10 punktów i odwrócono kolejność. Prowadzący pytają prezenterów o 12 punktów, a dopiero po tym, gdy najwyższa nota zostanie przekazana, na tablicy pojawiają się pozostałe punkty. Ma to związek z małą liczbą startujących krajów i problemem w utrzymaniu napięcia podczas głosowania. Przy 12 krajach przed notą 12 punktów zostaną tylko 2 kraje bez głosów – jeden silny, drugi najsłabszy, więc byłoby to zbyt przewidywalne. Przypominam, że dziś podczas próby jurorskiej o godzinie 17:00 jurorzy będą oglądać konkurs i ocenią wszystkie piosenki. Nie znamy na razie nazwisk jurorów – wiemy, że w komisji będą 3 osoby dorosłe i 2 nieletnie. Rok temu w jury była m.in. zwyciężczyni „The Voice Kids” – AniKa Dąbrowska. Warto dodać, że w każdym kraju przygotowany będzie specjalny Green Room, gdzie zasiądą reprezentanci kraju, podawacze punktów oraz osoby z ekipy. Wspólnie śledzić będą jutrzejszy finał na żywo i łączyć z prowadzącymi. Będą też na żywo reagować na 12 punktów od jury, a jedna z ekip będzie mogła cieszyć się „na żywo” z wygranej. Alicja Tracz w swoim Green Roomie zasiądzie z tancerzami i Marianną Józefiną, która poda punkty.

Eurowizja Junior: Jak głosować?

Cały czas trwa głosowanie internetowe w I turze. Instrukcja jest praktycznie taka sama jak co roku, warto jednak przedstawić ją w punktach. Jak głosować w Eurowizji Junior 2020:

  1. Do 29 listopada 16:59 głosowanie internetowe dostępne będzie na stronie JESC.tv/Vote
  2. Po kliknięciu odtworzy się skrót wszystkich występów (zobaczymy po raz pierwszy fragmenty występów w ujęciu telewizyjnym).
  3. Po zakończeniu skrótu klikamy „Vote now” i zobaczymy pola z dwunastoma reprezentantami
  4. Aby zagłosować należy wybrać 3 różne kraje (nie więcej i nie mniej), przejść weryfikację autentyczności i kliknąć „VOTE”.
  5. Głosować można tylko raz z jednego urządzenia.
  6. Głosowanie dostępne jest z każdego zakątka świata, bez względu na to, czy kraj, w którym się znajdujemy uczestniczy w konkursie.
  7. Strona dostępna jest w polskiej wersji językowej.

Druga tura głosowania ruszy 29 listopada w trakcie finału i potrwa 15 minut – zasady będą takie same, ale nie trzeba będzie oglądać skrótu występów. Głosy internautów zsumowane z I i II tury stanowić będą 50% wyniku Eurowizji Junior 2020. Druga połowa to rankingi jurorskie z 12 krajów.

Źródło: Relacja z Centrum Prasowego, inf. własne, fot.: M. Błażewicz

%d blogerów lubi to: