Eurowizja 2021: Co nowego w Albanii? • 41 państw wystartuje w Rotterdamie • W Kazachstanie nagrywają występ na Eurowizję Junior • Kulisy wyboru reprezentanta Serbii

Najpewniej w drugiej połowie tygodnia telewizja albańska RTSH 🇦🇱 przedstawi listę uczestników 59. edycji Festivali i Kenges, najważniejszego festiwalu muzyki w kraju, który od 2003 roku traktowany jest też jako preselekcje do Eurowizji. Festiwal tradycyjnie odbywa się w grudniu, dzięki temu Albania jest zazwyczaj pierwszym krajem wybierającym reprezentanta i piosenkę na kolejny konkurs. W tym roku temat organizacji FiK jest dla RTSH problematyczny z powodu pandemii covid-19. Na razie nie wiadomo kiedy dokładnie się odbędzie i w jakim formacje. Z nieoficjalnych informacji wynika, że pod uwagę brane są różne opcje, m.in. w kwestii lokalizacji – pod uwagę brany jest Pałac Kongresu w stolicy, studio RTSH niedaleko słynnej piramidy-mauzoleum dyktatora Envera Hoxhy czy nawet nowy Air Albania Stadium. Oczywiście osobnym tematem jest, czy dopuścić publiczność do śledzenia festiwalu na żywo. W weekend w Internecie pojawiła się lista uczestników, która jednak szybko uznana została za nieprawdziwą, bo znalazły się tam nazwiska m.in. Tiri’ego Gjoci czy Miruda, którzy w rozmowie z Dziennikiem Eurowizyjnym potwierdzili, że nie wezmą udziału w konkursie, bo nie zgłosili do RTSH swojej piosenki. Wsród potencjalnych kandydatów wymienia się natomiast Inis Neziri i Besę Kokedhimę, które z marszu mogą być uznane za faworytki, ze względu na sporą popularność w kraju i dotychczasowe osiągnięcia, także na muzycznej arenie międzynarodowej. Mówi się, że do FiK wrócić mogą m.in. weteran selekcji Bojken Lako, a także Kamela Islamaj, Dilan Reka czy Renis Gjoka. Z nowym wykonawców pojawić mogą się Erik Lloshi czy Aigert Sala. Mało prawdopodobne jest, by w FiK 59 uczestniczyły bohaterki poprzedniej edycji – zwyciężczyni Arilena Ara czy faworytka fanów Elvana Gjata.

Eurowizja 2021: Co z Wielką Brytanią i Białorusią?

Spośród państw, które nie potwierdziły jeszcze udziału w Eurowizji 2021 pozostały już tylko Białoruś i Wielka Brytania, jednak mało prawdopodobne jest, by te kraje wycofały się z udziału w konkursie. Portal Wiwibloggs tłumaczy, że nadawca brytyjski BBC 🇬🇧 jest teraz zajęty promowaniem nowej edycji „Tańca z Gwiazdami”, która ruszyła z opóźnieniem, w związku z tym pewnie strategia eurowizyjna również zacznie być wdrażana później. Na razie nie wiemy, czy BBC zdecyduje się na wewnętrzny wybór Jamesa Newmana, chociaż piosenkarz pracuje już nad potencjalnymi utworami. W przypadku Białorusi wiemy jeszcze mniej – pewne jest tylko, że z powodu konfliktu z BTRC duet Val nie będzie reprezentował tej reżimowej telewizji w 2021 roku. Telewizja białoruska uczestniczy jednak w Eurowizji Junior, więc zapewne pojawi się też na Eurowizji 2021. Być może wróci do wyboru wewnętrznego, by nie organizować preselekcji, do których pewnie mało kto by się teraz zgłosił. Wybory wewnętrzne były stosowane w tym kraju na początku dekady, później regularnie organizowano preselekcje, często zresztą krytykowane za manipulacje wynikami tak by wygrał „poprawny” kandydat. Zdarzały się jednak wyjątki, jak np. w 2017 roku gdy triumfowała formacja Navi, pierwszy reprezentant Białorusi śpiewający w języku białoruskim na dorosłej Eurowizji.

[UPDATE] EBU potwierdziło udział 41 państw w Eurowizji 2021 – jest to dokładnie takie samo grono co w przypadku Eurowizji 2020. Tym samym Białoruś i Wielka Brytania potwierdzają udział w konkursie.

🇰🇿 Eurowizja Junior 2020: Kazachstan nagrywa występ

W Kazachstanie trwają już prace przy nagraniu eurowizyjnego występu Karakat Bashanovej (fot.) do ballady „Forever”. Z opublikowanych w sieci materiałów zakulisowych widzimy wokalistkę na podeście w długiej sukni, co od razu kojarzy się z występem Estonii 2018. Widzimy też scenę ustawioną w studiu Khabar Agency. Elementem sceny jest kula symbolizująca logo „Move the world”. Chociaż Kazachstan nie jest w tym roku traktowany jako faworyt, Karakat ma nadzieję na jak najlepszy wynik i (przede wszystkim) dotarcie do serc słuchaczy. Utwór „Forever” poświęciła ojcu, który zmarł parę dni przed finałem preselekcji w Kazachstanie. Jak tłumaczy, klip, w którym pojawiają się żołnierze, strażacy czy kosmonauci ma symbolizować ludzi codziennie ryzykujących swoje życie dla innych ludzi. „Video dedykowane jest wszystkim ojcom, którzy wykonują niebezpieczne zawody. Chcę przez ten klip powiedzieć, że my jako dzieci zawsze czekamy na swoich ojców w domu, mamy nadzieje, że wszystko z nimi dobrze i tęsknimy za nimi – wierzymy, że ojcowie słyszą nasze myśli. To także moja historia i chcę się z nią podzielić” – powiedziała Karakat w rozmowie z serwisem informacyjnym Khabar. Swój występ eurowizyjny nagrała już reprezentantka Hiszpanii, wkrótce odbędą się prace nad prezentacjami scenicznymi innych państw, w tym Polski. Zgodnie z zaleceniami EBU wszystkie nagrania powinny być gotowe do końca października.

🇷🇸 Eurowizja Junior 2020: Prezydent życzy powodzenia

W wywiadzie dla porannego programu serbskiej stacji RTS Petar Anicic, reprezentant kraju na JESC przyznał, że gdy tylko poznał Eurowizję Junior, format bardzo mu się spodobał i zaczął regularnie śledzić konkurs. W tym roku postanowił zgłosić się do preselekcji. Konkurs został rozpisany, a komisja przesłuchała wszystkie nadesłane utwory, ostatecznie wybierając trzy, które trafiły do finałowego rozpatrzenia. Wykonawców zaproszono do RTS by na żywo zaśpiewali swoje piosenki. Na podstawie castingu zdecydowano, że wygrała ballada „Otkucaj”. Co ciekawe, utwór posiada dwie odrębne wersje językowe – serbską i angielską, ale na potrzeby Eurowizji Junior postanowiono przygotować wersję dwujęzyczną. Na razie nie wiemy w jaki sposób RTS planuje zrealizować występ eurowizyjny. Być może Serbia znalazła się w gronie krajów, które swoje delegacje wyślą do Warszawy na nagrania. Powodzenia Petrowi życzył niedawno sam prezydent Serbii – Aleksandar Vucic. Petar uznał to za wielki powód do dumy i pochwalił się życzeniami na swoim Instagramie. Niestety Serbia ma w tym roku minimalne szanse na sukces, a ballada „Otkucaj/Heartbeat” nie ma zbyt wielu zwolenników. Petar najczęściej stawiany jest w gronie reprezentantów, którzy mogą mieć problemy z wejściem do top10 finału. Ostatnie miejsce na JESC Serbia zajęła w 2016 roku, a w 2018 była przedostatnia. Ostatni wielki sukces to 3. miejsce z 2010 roku.

źródło: Eurovision Kosovo, RTSH, Wiwibloggs, ESCxtra, Khabar TV, RTS, inf. własne; fot: @karakat_almas

%d blogerów lubi to: