HISTORIA EUROWIZJI JUNIOR: PRESELEKCJE W 2004. Kto wygrał przez przypadek i które gwiazdy Eurowizji startowały w finałach narodowych?

W trakcie finału JESC 2004 w norweskim Lillehammer 🇳🇴 prowadzący Stian i Nadia jedli popcorn z wielkiej miski, a każde ziarenko miało symbolizować osobę, która startowała w lokalnych selekcjach europejskich i walczyła o możliwość reprezentowania swojego kraju. Taka scena miała nawiązywać do zasady o konieczności przeprowadzenia otwartego konkursu na reprezentanta w każdym kraju uczestniczącym w Eurowizji Junior. Dziś prześledzimy najciekawsze finały narodowe z tego okresu.

🇪🇸 Hiszpania: Blas Canto przegrał z Marią Isabel

Sukces na Eurowizji Junior 2003 oraz spora popularność selekcji „EuroJunior” to powody, dla których nadawca hiszpański kontynuował format. Do finałów selekcji zakwalifikowano tym razem aż 16 wykonawców, w tym jedną osobę pochodzącą z Włoch 🇮🇹. Podobnie jak ostatnio ekipa pracowała w jednym ośrodku nad swoimi utworami konkursowymi, a także miała do dyspozycji sztab ekspertów w różnych dziedzinach. Następnie zdecydowano kto wystąpi podczas gal finałowych solo, kto w duecie, a kto w zespołach. Maria Isabel zaśpiewała jako solistka dwa utwory – „Mira nino” oraz „Antes muerta que sencilla” – z tą drugą piosenką wygrała i reprezentowała Hiszpanię w Norwegii, zdobywając tam Grand Prix. Jej rywalem w hiszpańskich selekcjach był m.in. Blas Canto (ESC 2020-2021), który również zaśpiewał samodzielnie – „Lucia” oraz „Sentir”. Dwa utwory zaprezentowała też Mirela, późniejsza weteranka selekcji do dorosłej Eurowizji. Oto występ Marii Isabel z selekcji:

🇲🇹 Malta: Sporo znanych nazwisk w finale

Selekcje na Malcie nazywały się „Junior Song For Europe”, a ich finał odbył się 24 września. Spośród 16 finalistów zwycięzcę wybierali jurorzy oraz widzowie w stosunku głosów 60:40. Faworytem komisji był Dario Bezzina z piosenką „Eviva I-Muzika” zaśpiewaną częściowo po maltańsku. Zdobył 96 punktów. W televotingu był na 4. miejscu z 56 punktami, co łącznie dało mu 152 punkty i 2. miejsce. Tylko jednym punktem przegrał z formacją Young Talent Team, która była zwycięzcą televotingu za co dostała 80 punktów. Od jury formacja otrzymała 73 punkty. Piosenka „Power of a song” dostała dwie dwudziestki (najwyższe noty) od jury, ale dwóch innych członków komisji dało jej mniej niż po 5 punktów. Na miejscu trzecim znalazła się Christabelle Borg, która w 2018 roku reprezentowała Maltę w dorosłej Eurowizji. Na Juniora jechać chciała z „One Way Journey”. W finale startowało jeszcze paru wykonawców, których nazwiska kojarzymy z dorosłych selekcji, m.in. Klinsmann Coleiro, Domenique Azzopardi czy Brooke Borg. Ostatnie miejsce w maltańskim finale 2004 zajęła Jessika Muscat, późniejsza reprezentantka San Marino 🇸🇲 na Eurowizji 2018 z utworem „Who we are”. Piosenka na JESC 2004 „Precious Time” zgarnęła tylko 39 punktów w selekcjach – w rankingu jury gorzej wypadła tylko Brooke Borg, a w televotingu Jessika miała trzecie miejsce od końca.

🇳🇱 Holandia: Duet wygrał selekcje przez pomyłkę

Dość ciekawie wyglądała droga na Eurowizję Junior reprezentantek Holandii – duetu Klaartje & Nicky. Selekcje holenderskie składały się z półfinałów i finału, a zdaniem głosujących piosenka dziewcząt pt. „Hij is een kei” nie powinna awansować. Spośród czterech piosenek w rundzie półfinałowej do finału dostały się dwie, ale problemu nadawcy publicznemu narobiła prowadząca Angela Goorhuizen, która przez pomyłkę ogłosiła Klaartje i Nicky finalistkami konkursu, niezgodnie z protokołem wyników. Po tym, jak wykryto błąd, duet dostał „dziką kartę” i mógł ostatecznie wystartować w finale, gdzie… wygrał, tym razem już zasłużenie. Oto ich występ z finału:

🇳🇴 Norwegia: Wyrównana walka w Oslo

Do selekcji norweskich zgłoszono 450 piosenek, o 200 mniej niż w 2003 roku. Jurorzy wybrali 10 finalistów, którzy zaśpiewali przed pięciotysięczną publicznością w Oslo Spektrum 12 czerwca. Selekcje prowadzili Stian i Nadia, którzy później byli gospodarzami JESC 2004. Podobnie jak poprzednio odbyły się dwie rundy, a do superfinału awansowało czworo kandydatów. Tym razem walka była zacięta. @lek i jego utwór „En stjerne skal jeg bli” wygrał tylko niektóre głosowania regionalne – łącznie zebrał 24765 i wygrał pokonując grupę Summerboys różnicą 584 głosów. Co ciekawe, w skład formacji Sheep Boys (wyeliminowanej w I rundzie) wszedł Markus Henriksen, który później został znanym piłkarzem. Z powodu problemu z gardłem @lek słabo wypadł na Eurowizji Junior, ale występ selekcyjny był poprawny wokalnie.

Eurowizja Junior 2004: Selekcje na Cyprze, Łotwie i w Chorwacji

Swoje selekcje publiczne w formie finału telewizyjnego pierwszy raz przeprowadził nadawca cypryjski 🇨🇾. Finał zorganizowano 7 września, a zwycięzcę wskazywali jurorzy i widzowie w stosunku głosów 50/50. Zwyciężył Marios Tofi, szybko nazwany cypryjskim Ricky’m Martinem. Drugie miejsce miał Louis Panagiotis. W Chorwacji 🇭🇷 selekcje „Dječja Pjesma Eurovizije 2004” transmitowano 25 września i znów decydowali tylko widzowie. Przysłano 100 piosenek, a komisja wskazała najlepszą dwunastkę. W finale wygrała Nika Turković z utworem „Hej mali”, a druga była formacja Party Kiss & Double F. Na Łotwie 🇱🇻 konkurs rozegrano dopiero 2 października w Ventspils. Prowadzącymi byli Ruta Reinika i Lauris Reiniks z formacji F.L.Y. (ESC 2003). Decydowali widzowie, a zwycięzca – Mārtiņš Tālbergs zgarnął 6317 głosów za utwór „Balts vai melns”. Druga była Evita Gržibovska. Ponownie w konkursie startowali znani już z 2003 Sabine Beezina i Miks Dukurs, a 3. miejsce zdobył Ralfs Eilands, który reprezentował Łotwę w 2013 na Eurowizji w ramach grupy PeR.

🇬🇧 Wielka Brytania: Zwycięstwo jednym punktem

Zacięta walka rozegrała się w Wielkiej Brytanii. Finał selekcji odbył się tam 4 września, a wśród prowadzących był m.in. popularny prezenter i magik Stephen Mulhern. Konkurs transmitowany był na ITV2, a o wygraną walczyło ośmiu finalistów. Regionalne głosowanie widzów dało zwycięstwo ostatniej w kolejności Cory Spedding, która dostała 48 punktów, tylko o jeden więcej niż Andrew Merry. Na trzecim miejscu znalazł się Nathan Sykes, lepiej znany jako najmłodszy członek formacji The Wanted, która wylansowała m.in. hity „Glad you came” czy „Chasing the sun”.

Eurowizja Junior 2004: Jak wybierano w Danii i Szwecji?

Duńczycy 🇩🇰 25 września zorganizowali Melodi Grand Prix z udziałem 10 uczestników. Konkurs odbył się w DR Studio 3 w Kopenhadze, a gospodarzami byli Christine Milton i Mads Lindemann. W pierwszej rundzie widzowie wybrali 5 superfinalistów, a później odbyła się nowa runda głosowania, tym razem podzielona na regiony. Niemal komplet punktów zgarnęła grupa Cool Kids (tylko Zelandia i Wyspy Duńskie nie dały 12 punktów). Chociaż Cool Kids i ich hip-hopowe „Pigen er min” nie wygrało Eurowizji Junior, miało nawet swój fanklub w Polsce. W Szwecji 🇸🇪 odbyło się „Lilla Melodifestivalen” do którego nadesłano 1400 zgłoszeń. Finał rozegrano 9 października, a jednym z prowadzących był Magnus Carlsson, znany z zespołów Barbados i Alcazar. Gościem specjalnym była Lena Philipsson (ESC 2004). Znów nie było zgodności między jurorami a widzami. Komisja postawiła na ReLi i „Nar jag aker moped” dając 40 punktów, jednak widzowie dorzucili tylko 20 (5. miejsce) i ostatecznie ta piosenka na 5. miejscu skończyła Faworytem widzów był duet Limelights, który miał u jury piąte miejsce. Dziewczęta łącznie zdobyły 82 punkty i wygrały z balladą „Varfor jag?”. Drugie miejsce miał Erik Nielsen. Podobnie jak reprezentant Norwegii, Szwedki też dopadły problemy z głosem, dlatego warto przypomnieć sobie wystę z selekcji, który był wokalnie lepszy niż ten z JESC:

Eurowizja Junior 2004: TVP nie dała widzom decydować

Selekcje narodowe odbyły się też w Grecji 🇬🇷, Macedonii 🇲🇰, Białorusi 🇧🇾, Belgii 🇧🇪 czy Rumunii 🇷🇴. Do konkursu w debiutującej Francji 🇫🇷 zgłosiło się 7 tys. dzieci, a tysiąc przeszło do kolejnego etapu eliminacji. Ostatecznie w finale znalazło się 11 osób – dzieci śpiewały tam covery. Thomas Pontier wykonał „Un Autre Monde”. Finał odbył się 20 września, a zwycięzca miał za zadanie nie tylko reprezentować Francję ale przygotować samodzielnie utwór na konkurs. W Polsce TVP 🇵🇱 preselekcje przeprowadziła 19 września. Konkurs poprowadzili Michał Juszczakiewicz (znany z „Od Przedszkola do Opola”) oraz Zuzanna Madejska. Co ciekawe, tym razem widzowie nie mieli prawa głosu, a konkurs pokazano w formie retransmisji 26 września o 15:30 w TVP1. Decydowali jurorzy, którzy wybrali formację KWADro złożoną z Dominiki Rydz (startowała w selekcjach 2003), Weroniki Bochat (ESC 2010), Anny Klamczyńskiej i Kamili Piątkowskiej. KWADro o wyjazd do Lillehammer rywalizowało m.in. z powracającymi do selekcji Kasperem Zborowskim-Weychmanem, Agatą Korwin czy Agatą Stodolną. Pojawiła się też formacja Fart, której nazwa na pewno wywołałaby śmiech w Wielkiej Brytanii.

Źródło: Wikipedia, RTVE, TVM, AVROTROS, NRK, CyBC, LTV, HRT, ITV, DR, SVT, TVP, Archiwum Eurowizji, France 3, inf. własne, fot.: JuniorEurovision.tv

%d blogerów lubi to: