Znamy wyniki sobotnich preselekcji, a przed nami kolejny odcinek „X Factor” na Malcie! Kto kandyduje z Islandii i Białorusi? Nowe nazwiska w „Szansie na Sukces”!

To nie był zbyt udany wieczór preselekcyjny, a wyniki nie zachwyciły fanów Eurowizji. W Norwegii 🇳🇴 wygrał Rein Alexander z „One Last Time”, który w finałowym duelu pokonał duet Kima i Marii, a wcześniej wyeliminował faworytkę fanów – Annę Jaeger. W Słowenii 🇸🇮 eliminacje „EMA Fresh” wygrały formacja Parvani Violet z „Cupid” oraz Saška z „Še kar lovim tvoj nasmeh”. Tym samym nie zakwalifikowali się Astrid in Avantgarden czy duet Younite. Na Litwie 🇱🇹 tym razem większe rozbieżności w głosowaniu widzów i jury. Wygrała Monique z „Make me human”, która zdobyła 12 punktów od jury i 10 od widzów (851 głosów). Na drugim miejscu Kristina Jure, która niespodziewanie wygrała televoting (1071 głosów) i zdobyła 6 punktów od komisji. Miejsce trzecie zajęła Ruta Loop (10 od jury i 7 od widzów). Do półfinału awansowali też operowa wokalistka Viktorija Miskunaite, kontrowersyjny Alen Chicco i … Germanas Skoris, który nie znalazł się w czołowej szóstce ani u widzów ani u jury, jednak z powodu różnic w rankingu inni wypadli od niego gorzej. Pod kreską był Soliaris (6. miejsce u jury, ale niskie u widzów), z kolei formacja Twosome zajęła 8. miejsce, chociaż widzowie chcieli ją w finale – jurorzy przyznali 0 punktów. Ostatnia w ogólnym rankingu była Indraya.

Przed nami drugi odcinek „Live Show” w ramach „X Factor 2” na Malcie 🇲🇹. Dziesięciu uczestników zaśpiewa kolejne covery, tym razem wybrane według klucza „Guilty Pleasures”. Spośród finalistów widzowie od razu wskażą jednego, który odpadnie z programu, a dwóch kolejnych z najniższym poparciem trafi do rundy „Sing-Off”, gdzie o ich losach zadecyduje jury. Faworytem nadal jest Destiny Chukunyere, zwyciężczyni Eurowizji Junior 2015, ale w mediach często mówi się też o Jasmine Abela, której występ do „Crazy in love” ma najwięcej odtworzeń spośród wszystkich coverów z zeszłego tygodnia. Jasmine obejrzano 35 tys. razy, Justine Shorfid 27 tys. razy, a Destiny 26 tys. Sporą popularnością cieszy się też występ duetu Yazmin & James. A kto odpadnie? W ostatnim odcinku zagrożona była Celine Agius, jednak gracze „Bet & Win 3” (gra preselekcyjna polegająca na typowaniu wyników) nie są pewni jej dalszego losu. 51,5% uważa, że wokalistka odpadnie, 48,5% twierdzi, że uda jej się przejść dalej. „X Factor” do obejrzenia w niedzielę od 21:00 na TVM i w Internecie TUTAJ.

Z szumnie zapowiadanej prezentacji uczestników preselekcji Islandii 🇮🇸 niewiele wyszło, bo w sobotę po południu wyciekła najpierw lista kandydatów, a potem także ich piosenki wraz z wersjami karaoke. Taka sytuacja Islandczyków spotyka już nie po raz pierwszy. Co ciekawe, w tym roku jest tylko jeden powracający były reprezentant wyspy – Matthias Matthiasson (jako Matti Matt) który wszedł w skład formacji Sjonni Friends na potrzeby ESC 2011. W stawce są też młodziutka Brynja Mary, Daði Freyr (2. miejsce w preselekcjach 2017 z piosenką „Is this love?”), rockowa formacja DIMMA, Elísabet Ormslev (6. miejsce w 2016 roku), zwyciężczyni 2. edycji islandzkiego „Idola” – Hildur Vala Einarsdottir, Iva, duet Ísold & Helga, Kid Isak i Nína. Selekcje ruszają 8 lutego – składać się będą z dwóch półfinałów i finału, podzielonego na rundę główną i superfinał.

Bądź na bieżąco i nie przegap preselekcji! Pełen terminarz TUTAJ.

Stawka „Szansy na Sukces” 🇵🇱 nabiera rumieńców. Po tym, jak podano, że do półfinałów zakwalifikowali się Emilia z Daj to Głośniej, Adrian Makar, Saszan, Weronika Curyło i Basia Giewont, pojawiły się też potwierdzenia ze strony Kasi Dereń (fot.), Nicka Sincklera, Stashki czy Patryka Skoczyńskiego. Ta pierwsza ma spore doświadczenie z talent-shows („Bitwa na Głosy” i „The Voice”) oraz z Eurowizją. Reprezentowała nasz kraj jako chórzystka Lukasa Meijera w 2018 roku w Lizbonie. Nick, amerykański piosenkarz od 2007 roku mieszkający w Polsce, także znany jest polskim widzom z różnego rodzaju widowisk muzycznych. W preselekcjach pojawił się w 2017 roku jako wsparcie wokalne dla Lanberry. Stashka z kolei ma na koncie zwycięstwo w Baltic Song Conest. W niedzielę o 11:00 ruszają prace nagraniowe przy I odcinku „Szansy na Sukces” (repertuar ABBY) z udziałem publiczności. Najpewniej w mediach społecznościowych pojawią się wtedy kolejne doniesienia, a także oficjalne zdjęcia ze Studia 5 siedziby TVP. Giełda nazwisk nadal gorąca – mówi się o udziale zwyciężczyni „The Voice 10” Alicji Szemplińskiej, którą wielu fanów od dłuższego czasu widziałoby na Eurowizji. Spodziewany jest też udział m.in. Sargisa Davtyana czy nawet Patrycji Kazadi. Ile  z tych doniesień się potwierdzi? Dowiemy się niedługo.

Pełna lista uczestników „Szansy na Sukces – Eurowizja 2020” aktualizowana jest na specjalnej podstronie Dziennika Eurowizyjnego – TUTAJ.

95 zgłoszeń otrzymała telewizja białoruska 🇧🇾 przed preselekcjami narodowymi 2020. Wśród kandydatów mają się znajdować zarówno znani jak i mniej znani wykonawcy, a także tacy, którzy już reprezentowali Białoruś na Eurowizji. Według ATN i portali eurowizyjnych do selekcji zgłosili się m.in. Alexey Gross, Vitaly Voronko, zespoły Aura i Napoli, Janet czy Alen Hit. Przed nami  teraz casting, który zaplanowano na 27 stycznia w Mińsku. W odróżnieniu od wcześniejszych edycji, tym razem BTRC nie dopuszcza wszystkich zgłoszonych do przesłuchań, a najpierw zrobi wstępną selekcję na podstawie propozycji muzycznych nadesłanych do stacji. Lista zakwalifikowanych do castingu ma się pojawić 22 stycznia. Po przesłuchaniach komisja ogłosi stawkę finałową – ma się w niej znaleźć dwunastu najlepszych.

Źródło: NRK, LRT, RTV SLO, TVM, Wikipedia, RUV, Wiwibloggs, Instagram, Eurovoix, ATN, inf. własne, fot.: Kasia Dereń na czerwonym dywanie w Lizbonie (M. Błażewicz, 2018)

%d blogerów lubi to: