Ostatni dzień 2019 roku z finałem gruzińskiego „Idola” oraz koncertami sylwestrowymi! Gdzie wystąpią Viki Gabor, Edyta Górniak czy Mikolas Josef? Sprawdź już teraz!

Dziś ostatni dzień roku 2019, a od jutra Eurowizja 2020 będzie już tą „tegoroczną”. Jeszcze dziś do stawki konkursu dołączy reprezentant Gruzji 🇬🇪, który wybrany zostanie w ramach kolejnej edycji lokalnego „Idola”. Show było emitowane od 26 października, a dziś pokazany będzie ostatni, dziesiąty, odcinek – na żywo ze studia w Tbilisi. O zwycięstwo i bilet do Rotterdamu walczą Tornike Kipiani, Barbara Samakharadze, Tamar Kakalashvili i Mariam Gogiberidze, a oceniać ich będą jurorzy. W skład komisji weszli tym razem Tinatin Berdzenishvili (dyrektor generalna stacji GPB), David Evgenidze (kompozytor i juror programu „Ranina”, preselekcji gruzińskich do JESC), Natia Todua (zwyciężczyni 7. edycji niemieckiego „The Voice” i finalistka preselekcji niemieckich do ESC 2018) oraz David Aladashvili (prowadzący drugiej edycji „Ranina”). O tym, kto wygra zadecydują widzowie, którzy w tym roku są dość konsekwentni w swoich wyborach. Pięć ostatnich „Live Shows” (z sześciu zorganizowanych) wygrał Tornike Kipiani, który jest niemal pewniakiem do wygranej. Drugie miejsce (od czterech tygodni) zajmuje Barbara Samkharadze. Tamar i Mariam zapewne powalczą o najniższe miejsce na podium, chociaż większe szanse daje się Tamar, która wygrała pierwszy odcinek, a łącznie czterokrotnie weszła do top3. Mariam osiągnęła swój najwyższy wynik (3. miejsce) w dwóch odcinkach, jednak też dwukrotnie była zagrożona eliminacją. W odróżnieniu od poprzedniej edycji, tym razem uczestnicy śpiewać będą covery, a nie piosenki przygotowane na Eurowizję. Tym samym Gruzja wyłoni dziś tylko reprezentanta, a utwór do Rotterdamu wskazany będzie wewnętrznie w 2020 roku. Finał „საქართველოს ვარსკვლავი” transmitowany będzie poprzez GBP od 21:00 czasu lokalnego (18:00 czasu polskiego) i potrwa dwie godziny. Transmisja dostępna będzie na stronie internetowej GPB TUTAJ oraz poprzez profil na Facebooku

Główne polskie telewizje 🇵🇱 transmitować będą dziś swoje koncerty sylwestrowe organizowane w Warszawie (TVN), Zakopanem (TVP) i Chorzowie (Polsat). Stawka każdego widowiska zawierać będzie gorące eurowizyjne nazwiska, dlatego zapewne warto przełączać kanały w trakcie oczekiwania na północ, by wyłapać jak najwięcej występów naszych gwiazd. W TVP podczas „Sylwestra z Dwójką” wystąpią m.in. Viki Gabor (JESC 2019), Roksana Węgiel (JESC 2018), Gromee (ESC 2018), Thomas Anders (preselekcje niemieckie 2006), a siostry Szlachta o północy wykonają przebój ABBY (ESC 1974). W TVN zobaczymy natomiast Blue Cafe (ESC 2004), Edytę Górniak (ESC 1994), Aleksandrę Gintrowską (KE 2016), Natalię Szroeder (KE 2016) i Sławka Uniatowskiego (PdE 2006). Swoimi występami polsatowski koncert uświetnią DJ Bobo (ESC 2007), Mikolas Josef (ESC 2018), Cleo (ESC 2014), Michał Szpak (ESC 2016), Future Folk (KE 2018) oraz Michał Wiśniewski (ESC 2003 i 2006). Podczas trzech koncertów zaśpiewają również wykonawcy często typowani do udziału w Eurowizji 2020, m.in. Sławomir (Polsat), Sylwia Grzeszczak (TVN), Ania Karwan (TVN) czy Zenek Martyniuk (TVP).

Sylwester Marzeń z Dwójką 2019 rusza o 19:55 na TVP2, TVP Polonia oraz TVP Wilno, a także (od 23:55) na TVP1.

Sylwestrowa Moc Przebojów 2019 rusza o 20:00 na Polsat, Polsat Super i Polsat 2

Warszawa Stolica Sylwestra rusza o 19:45 na TVN i Player.pl

Znamy już wszystkich finalistów drugiej edycji „X Factor” na Malcie 🇲🇹. Do trzech finalistek z kategorii „Girls” i trzech finalistów z grupy „Boys” dołączyli zwycięzcy kategorii „Groups” oraz „Overs”. Z grup awans otrzymali Bloodline, F.A.I.T.H. oraz duet Yazmin and James. Najlepsi w „Overs” okazali się Ed Abdilla, Celine Agius i Paul Anthony. Teraz przed 12 finalistami cztery tygodnie koncertów na żywo, które ruszą od 12 stycznia. Będą kolejno eliminowani głosami telewidzów, aż dotrwają do piątego tygodnia, czyli starcia finałowego. Oznacza to, że finał „X Factor 2” odbędzie się najpewniej 9 lutego. Tymczasem w Izraelu 🇮🇱 wybrano już 20 uczestników „HaKokhav Haba L’Eurovizion”. Wśród kandydatów są m.in. 36-letnia Dana Lapidot (ma już na koncie dwa albumy), Ella-Lee Lahav, Nicki Goldstein (finalista Kdam 2011 i 2013) czy Or Eddie. Wśród wstępnych faworytów wymienia się m.in. Ora Amrami-Bockmana czy Nathana Ktorzę, jednak przez uczestnikami jeszcze duele i wiele eliminacji. Pomimo sporego zamieszania, jakie wywołała dwukrotnie występując w tej edycji programu (i za każdym razem awansując by … zrezygnować) w stawce kandydatów nie ma kontrowersyjnej Shefity.

Telewizja albańska RTSH 🇦🇱 poinformowała, że utwory startujące w Festivali i Kenges nie zostały skasowane przez problem techniczny po stronie nadawcy, a z powodu zablokowania konta przez YouTube co było efektem licznych ataków i raportowania nagrań ze strony stowarzyszeń Suada i Albautor. Już wcześniej informowano, że przedstawiciele tych grup sprzeciwili się wprowadzeniu do FiK58 piosenek niealbańskich kompozytorów, zresztą ballada „Shaj”, która wygrała preselekcje także nie została skomponowana przez Albańczyków a Macedończyków. Nadawca RTSH zapowiada skierowanie całej sprawy na drogą sądową i wyciągnięcie surowych konsekwencji wobec wszystkich, którzy doprowadzili ostatecznie do usunięcia piosenek z sieci. Dzięki porozumieniu z YouTube i przedstawieniu odpowiednich dokumentów potwierdzających prawa autorskie do utworów, piosenki wróciły do sieci, jednak na kanale MTV Albania – TUTAJ.

Wszystkim czytelnikom Dziennika Eurowizyjnego i fanom Eurowizji życzę szampańskiej (i pełnej muzycznych akcentów) zabawy sylwestrowej oraz wielu sukcesów w 2020 roku!

Źródło: GPB, Wikipedia, TVP2, Polsat, TVN, TVM, Eurovoix, RTSH, fot.: @vikigaborofficial

%d blogerów lubi to: