Dziennik Eurowizyjny w 2019 roku! Pora na podsumowanie, statystyki i podziękowania :)

Zbliża się koniec roku 2019 więc pora na podsumowanie kolejnego roku działalności Dziennika Eurowizyjnego w Internecie. Strona w formie dziennika, serwująca codziennie najnowsze aktualności ze świata Eurowizji działa od 2004 roku, więc w 2020 obchodzić będzie 16. urodziny. Przechodziła liczne metamorfozy, zmieniała serwery i nazwy, ale nadal trwa i wciąż cieszy się sporą popularnością, za co serdecznie dziękuję wszystkim czytelnikom. W tym roku powstały 434 artykuły, a liczba wyświetleń wzrosła o 30% w porównaniu do zeszłego roku, z kolei o 50% podniosła się liczba odwiedzających. Sporo czytelników trafia na stronę poprzez kliknięcie artykułów wyświetlanych w specjalnych aplikacjach WordPress oraz przez Facebooka i z wyszukiwarek. Oczywiście zdecydowana większość odwiedzin to czytelnicy z Polski, ale w czołówce trzymają się też Wielka Brytania, Niemcy, Holandia, Stany Zjednoczone i Belgia. Najmniej wejść pochodzi z kontynentu afrykańskiego, jednak i tam trafiają się czytelnicy Dziennika – głównie z RPA i Egiptu. Nadal niewielkie zainteresowanie widać w krajach arabskich, chociaż np. wzrosła ilość odwiedzin z … Arabii Saudyjskiej. Czterokrotnie więcej wejść na stronę jest z Australii niż z Rosji.

Całe eurowizyjne życie czytelników skupia się na grupie facebookowej, która istnieje od 2011 roku i jest to najbardziej aktywna grupa eurowizyjna tego portalu społecznościowego w Polsce. Łącznie pojawiło się na niej 788 postów, a najwięcej (po 16) w dniach prób technicznych do Eurowizji Junior 2019 (21-22 listopada). Użytkownicy napisali w ciągu roku 245890 komentarzy i dokonali 523853 reakcji. Najwięcej, bo aż 7222 komentarze pojawiły się 9 lutego, w najgorętszym dniu sezonu preselekcyjnego, który rozpoczął się wcześnie rano finałem w Australii, później pokazywany był program talk-show z Sergey’em Lazarevem, a wieczorem odbył się szereg europejskich preselekcji, zawsze żywo komentowanych przez czytelników. Drugim najaktywniejszym dniem był 18 maja czyli finał Eurowizji 2019 – 6673 komentarzy. Na trzecim miejscu z 5600 komentarzami jest 24 listopada, finał Eurowizji Junior 2019. Wysoko w rankingu są też 13-14 maja czyli dzień prób generalnych i półfinału ESC 2019 z udziałem polskich reprezentantek, zespołu Tulia, który śmiało można uznać za tegoroczne objawienie w świecie fanów. Wokalistki pokochały Eurowizję, śledzą to co się w niej dzieje (także poza sezonem), oglądały na żywo JESC 2019 i zostały niezwykle ciepło przyjęte wśród polskich miłośników konkursu.

Aktualnie na grupie facebookowej mamy 1804 kobiety, z czego 15,6% w przedziale wiekowym 18-24 lata. Druga najpopularniejsza grupa wiekowa to 25-34 lata (11,2%). W przypadku mężczyzn jest ich 2588, w tym 22% w wieku 18-24 lata, a 21,5% w wieku 25-34 lata. Ponad 550 użytkowników mieszka w Warszawie, a topowymi miastami wśród „dziennikowców” są też Kraków, Poznań, Wrocław, Łódź, Gdańsk, Białystok, Lublin, Szczecin i Bydgoszcz. Najpopularniejszym miastem poza granicami Polski jest Londyn. Mamy też członków grupy z Niemiec, Holandii, Szwecji, Irlandii, Stanów Zjednoczonych, Norwegii czy Hiszpanii. Na grupie facebookowej znajdziecie nie tylko linki do najnowszych artykułów, ale też wiele zakulisowych informacji i ciekawostek, ankiety, konkursy, ekskluzywne zdjęcia i materiały video oraz relacje na żywo z konkursów Eurowizji, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci, a także z innych wydarzeń, jak np. preselekcje narodowe. Grupa facebookowa dostępna jest TUTAJ– jeśli jeszcze Was tam nie ma, to serdecznie zapraszam!

Rozwija się też Instagram Dziennika Eurowizyjnego, na którym znajdziecie zdjęcia związane z danymi artykułami na stronie, a także InstaStories pełne ankiet, ciekawostek czy prezentacji uczestników plebiscytów takich jak Wymarzony Reprezentant czy Holfestivalen. Najwięcej obserwatorów profilu pochodzi z Warszawy, a wielu jest też z Krakowa, Poznania, Łodzi i Lublina. 38% śledzących Instagram Dziennika Eurowizyjnego to osoby w wieku 18-24 lata, 28% 13-17 lat, a 22% 25-34 lata, czyli jest to grono młodsze niż na Facebooku. Jest tutaj więcej kobiet niż mężczyzn – panie stanowią 57% obserwujących. Najpopularniejsze posty w tym roku to zdjęcie Viki Gabor z jednego z wywiadów podczas JESC 2019 w Gliwicach, a także Duncana Laurence z Natalią Kowalczyk, która przeprowadziła dla Dziennika Eurowizyjnego wywiad ze zwycięzcą Eurowizji. Dziennik jest też obecny na YouTube i Twitterze, ale w mniejszym stopniu.

Co nas czeka w przyszłym roku? Kolejny gorący sezon preselekcyjny, który zaczął się z impetem za sprawą dość kontrowersyjnych wyników w Albanii. Po sezonie pora na przygotowania do Eurowizji 2020 w Rotterdamie, następnie cykl historyczny związany ze zwycięzcą konkursu, a dalej tematy związane z organizacją Eurowizji Junior 2020, która być może odbędzie się w Polsce. Nie zabraknie znanych i lubianych plebiscytów takich jak „Rejected Song Contest” (dla najlepszych piosenek odrzuconych w preselekcjach), „Nasz Faworyt”, „Eurovision Internet Song Contest” (gra internetowo-muzyczna dla fanów) czy „Wymarzony Reprezentant Polski 2021”. Kontynuowana będzie też gra „Bet & Win” oraz muzyczny plebiscyt „Holfestivalen„. Dziennik Eurowizyjny planuje relacjonować na żywo preselekcje Chorwacji „Dora 2020”, Eurowizję 2020 w Rotterdamie oraz (być może) Eurowizję Junior 2020. Atrakcji nie zabraknie, zresztą przy tak pokaźnym i aktywnym gronie czytelników nie można się nudzić, a atmosfera eurowizyjna panuje przez okrągły rok! Serdecznie dziękuję za kolejny rok spędzony z Dziennikiem i mam nadzieję, że w 2020 też Was tutaj nie zabraknie!

Jeśli podoba Ci się to co robię i chętnie odwiedzasz Dziennik Eurowizyjny na stronie lub poprzez media społecznościowe, wesprzyj rozwój strony i profili poprzez Patronite.pl, zdobywając jednocześnie dodatkowe przywileje lub nagrody! Serdecznie dziękuję za wszelką pomoc i zaangażowanie 🙂 

%d blogerów lubi to: