Z Eurowizji Junior na dorosły konkurs? Grecja postawi na Stefanię? Albańska jurorka o kulisach głosowania w FiK! Czy TVP wybierze Sylwię Grzeszczak? MAC 2020: Głosowanie na eurowizyjne gwiazdy!

Greckie media eurowizyjne podają, że telewizja ERT 🇬🇷 dokonała już wyboru reprezentanta kraju i padło na 17-letnią Stefanię Liberakakis, wokalistkę, którą fani Eurowizji kojarzą z udziału w JESC 2016 na Malcie. Stefania weszła w skład trio Kisses i reprezentowała Holandię z utworem „Kisses & Dancin'” – dziewczęta zajęły 8. miejsce ze 174 punktami. Co ciekawe, jako jedyne dostały punkty od wszystkich dorosłych komisji jurorskich (nie udało się to nawet triumfującej Gruzji, która nie dostała punktów z Macedonii). Polskie jury dało im 3 punkty, co było najniższą notą. W głosowaniu jury dziecięcego Holandia nie dostała od Polski żadnych punktów. Stefanie urodziła się 17 grudnia 2002 roku i wychowywała się w grecko-holenderskiej rodzinie, stąd zna biegle te dwa języki. Przed Eurowizją Junior startowała w „The Voice Kids”, uczestniczyła też w chórze „Kinderen voor Kinderen”. Będzie pierwszą przedstawicielką diaspory greckiej reprezentującą Grecję na Eurowizji od 2005 roku, gdy konkurs w Kijowie wygrała Helena Paparizou, na stałe mieszkająca w Szwecji. Zgodnie z informacjami, jakie podaje OGAE Greece, Stefania ma zaśpiewać w Rotterdamie utwór przygotowany przez Dimitrisa Kontopoulosa do choreografii Fokasa Evangelinosa. Panowie wchodzą w skład tzw. „Dream Team” założonego przez Filipa Kirkorova – mają na swoim koncie już wiele eurowizyjnych sukcesów i pracę z wieloma europejskimi delegacjami. Razem pracowali m.in. przy „This is our night” Sakisa Rouvasa czy „This is Love” Demy.

Nadal czekamy na jakiekolwiek informacje na temat wyboru reprezentanta Polski 🇵🇱 na Eurowizję 2020 i na ten moment pozostają nam tylko przypuszczenia, spekulacje oraz doszukiwanie się drugiego dna w wypowiedziach polskich wokalistów. Wielu fanów ma nadzieję, że konkursem zainteresuje się Sylwia Grzeszczak, która w temacie eurowizyjnym pojawia się od lat, chociaż najczęściej mówi tylko to, że kiedyś chciała startować ale nie odpowiadał jej udział w polskich preselekcjach. „To jest bardzo duże wyzwanie i bardzo duża odpowiedzialność. Wszyscy Polacy kibicują i bardzo się cieszę, że wygraliśmy dwukrotnie Eurowizję dziecięcą. Na tą dorosłą na pewno musi się zgłosić osoba odważna. Musi mieć numer, którym będzie mogła zawojować świat i to jest podstawa. Z numerem, który jest kiepski raczej się tam nie idzie, bo po co? Na pewno musi to być bardzo dobrze przygotowane” – powiedziała na początku grudnia w rozmowie z JastrzabPost. Dodała też, że temat przemyśli, a „jeśli siedzi cicho, to znaczy, że coś kombinuje„. Powrotem na Eurowizję nie jest natomiast zainteresowana Justyna Steczkowska, chociaż w wywiadzie dla Viva! chwali konkurs mówiąc, że można na nim znaleźć wiele wartościowych utworów. Sama jednak nie planuje w nim uczestniczyć, gdyż czuje się już artystką, która nikomu nie musi nic udowadniać i walczyć o to, by się komuś spodobać.

Jedna z jurorek albańskich Festivali i Kenges 58 🇦🇱, Rita Petro, była ostatnio gościem programu porannego „Wake Up”. W rozmowie na temat kontrowersji po wynikach preselekcji i podejrzeń, że głosowanie było ustawione pod zwycięstwo Arileny Ary, poetka powiedziała, że żadnej manipulacji nie było, a komisja oddawała swoje głosy w sposób sprawiedliwy i bez wpływu osób z zewnątrz. Zapewniła, że przedstawiciele RTSH nie komunikowali się z członkami jury przed czy w trakcie festiwalu i nie było żadnej presji w sprawie oddawania punktów na konkretne piosenki. Rozmowy między jurorami także były bardzo kurtuazyjne, mówiono m.in. o całym show, radości ze słuchania dobrych utworów. Nie było mowy o osobistych preferencjach, nie padały żadne konkretne nazwiska wykonawców, nawet wtedy, gdy komisja zebrała się w osobnym pomieszczeniu by oficjalnie oddać głosy. Ma jednak za złe jurorom zagranicznym, że zagłosowało w dość podobny sposób co doprowadziło do rozłamu między nimi, a albańską częścią komisji i poddało w wątpliwość głosy Rity oraz Mikaeli. Przypomnę, że trzech jurorów międzynarodowych miało Elvanę Gjatę na 1. miejscu, z kolei Albanki oceniły ją niżej. „Czas by to przeanalizować, zbadać i ustanowić inny skład jury w przyszłym roku” – stwierdziła.

Pod koniec stycznia w Belgradzie odbędzie się II edycja Music Awards Ceremony, czyli pan-jugosłowiańskiej gali wręczenia nagród muzycznych. Inicjatywa powstała w tym roku i spotkała się z ciepłym odzewem widzów oraz branży muzycznej we wszystkich krajach b. Jugosławii. Ma jednoczyć wszystkich artystów z sześciu państw i promować ich muzykę w regionie, a także pokazać, że wspólnie można przygotować widowisko na światowym poziomie. Tegoroczna gala trwała ponad 4 godziny, pełna była spektakularnych występów oraz niespodzianek przy wręczaniu nagród. Statuetki zdobyli m.in. Tony Cetinski 🇭🇷 (Najlepszy piosenkarz roku), Marija Šerifović 🇷🇸 (Najlepsza piosenkarka roku), Željko Joksimović 🇷🇸 (Najlepszy utwór pop wg głosowania publiczności) i Nevena Božović 🇷🇸 (Najlepszy elektro/alternatywny pop wg głosowania radiowców). Aktualnie trwa głosowanie internautów przed ustaleniem nominacji i wyróżnień MAC 2020. Swoje głosy oddawać można w wielu kategoriach i w każdej z nich wybrać można po 10 faworytów. Oczywiście gwiazd Eurowizji wśród nominowanych nie brakuje! W kategorii „Najlepszy żeński utwór pop” znaleźć można piosenki m.in. Doris Dragović 🇭🇷, Eleny Risteskiej 🇲🇰, Evy Boto 🇸🇮, Franki Batelić 🇭🇷, Jeleny Tomašević 🇷🇸, Kaliopi 🇲🇰, Neveny Božović 🇷🇸, Niki Turković 🇭🇷, Niny Badrić 🇭🇷, Rebeki Dremelj 🇸🇮, Severiny 🇭🇷, Tamary Todevskiej 🇲🇰, Tijany Dapčević 🇲🇰 i Vanny 🇭🇷. W „męskiej kategorii” są Boris Novković 🇭🇷, Gjoko Taneski 🇲🇰, Jacques Houdek 🇭🇷, Knez 🇲🇪, Sergej Ćetković 🇲🇪, Vlado Janevski 🇲🇰, Vlatko Lozanoski 🇲🇰 oraz Željko Joksimović 🇷🇸. W „grupach” nominowani są Eye Cue 🇲🇰, Highway  🇲🇪 i Magazin 🇭🇷, w „pop rock” Vukašin Brajić 🇧🇦, w „alternatywie” Andrea Demirović 🇲🇪, Lea Sirk 🇸🇮, Rambo Amadeus 🇲🇪, Sara Jo 🇷🇸 i duet Zalagasper 🇸🇮, a w „pop folk” Danijel Alibabić 🇲🇪. Grupę Who See 🇲🇪 znajdziemy w kategorii „Rap/Hip-Hop”, Jala Brata 🇧🇦 i Milana Stankovicia 🇷🇸 w „Trap”, grupę D Mol 🇲🇪 w „Nowych wykonawcach”, a duet Next Time  🇲🇰 w „World Music”. Hari Mata Hari 🇧🇦, Goran Bregović 🇷🇸, Slobodan Trkulja 🇷🇸, Tijana Bogićević 🇷🇸 i Zdravko Čolic 🇷🇸 typowani są do nagrody za najlepszy koncert, a Danijela Martinović 🇭🇷 i Marko Škugor 🇭🇷za najlepszą współpracę popową. Listy nominowanych to prawdziwa kopalnia nowych utworów z regionu b. Jugosławii, dlatego wszystkich fanów zapraszam do słuchania i głosowania na swoich ulubieńców. Mnogość eurowizyjnych nazwisk wśród nominowanych świadczy o tym, że kraje b. Jugosławii na konkurs wystawiają faktycznie najbardziej znanych i lubianych wykonawców, którzy do tej pory odnoszą spore sukcesy na lokalnym rynku muzycznym.

Źródło: OGAE Greece, Wikipedia, Wiwibloggs, JastrzabPost, Viva!, Wake Up, RTSH, MAC 2020, fot. : @stefania_

%d blogerów lubi to: