Foureira wraca do korzeni! „Fuego” w Festivali i Kenges. Kto w finale EMA Freš? Kto chce reprezentować Izrael w Rotterdamie?

Im bliżej Festivali i Kenges 🇦🇱, tym więcej nowych informacji pojawia się na temat tegorocznej, 58. edycji! Piosenki, które premierowo mamy usłyszeć już 9 grudnia, oceniane będą podczas samego festiwalu przez jury, a tym razem ma być to komisja międzynarodowa złożona z przedstawicieli trzech krajów, w tym Grecji. Wieści te nie są jeszcze potwierdzone, ale jeśli faktycznie lokalne jury wymienione zostanie na zagraniczne to wyniki głosowania mogą nas zaskoczyć. Poza częścią konkursową ważne w Festivali i Kenges są też występy specjalne i zaproszone gwiazdy. W tym roku widzowie nie będą mieli na co narzekać. Podczas Interval Act poszczególnych części festiwalu wystąpią Eleni Foureira, Mahmood oraz Giusy Ferreri. Reprezentantka Cypru z Eurowizji 2018 urodziła się w albańskim mieście Fier i chociaż karierę robi głównie w Grecji, nie zapomina o swoich korzeniach. Z pewnością zostanie w Tiranie powitana owacjami! Mahmood i Giusy Ferreri to artyści z Włoch, a jak dobrze wiemy, Albańczycy kochają włoską kulturę, zresztą Festivali i Kenges jest wzorowane na Sanremo, a telewizja RTSH często transmitowała ten legendarny festiwal na żywo. Podczas Festivali i Kenges wielokrotnie występowały już gwiazdy Eurowizji, np. Ruslana (ESC 2004) czy turecka formacja Manga (ESC 2010).

Stawka finału „EMA Fresh” 🇸🇮 wyłoniona. Po serii skomplikowanych eliminacji spośród 18 kandydatów wyłoniono…aż dziesięciu, którzy trafili do ostatecznej rundy i będą walczyć o względy internautów i jurorów, by dostać się do tego głównego, lutowego finału preselekcji słoweńskich. Wybrane piosenki są teraz na nowo nagrywane, by internauci mogli się z nimi zapoznać w pełni. Na razie nie ma informacji kiedy odbędzie się finał „EMA Fresh” i kiedy ruszy ostatnie głosowanie internetowe. Uczestnikami ostatniej rundy są Špela Jezovšek czyli Stella (znana z…rumuńskiego „X-Factora”), duet Younite złożony z Izy Leskovšek i Jakoba Zlatinška, Klara Klasinc czyli Klarity, zespół Parvani Violet z wokalistką Veroniką Steiner na czele, Saša Matajič czyli Saška, projekt Marmoris złożony z Marica Skoka i Andraža Kosa, 20-letnia Pia Nina, wokalistka Alfirev, Lana Hrvatin oraz grupa Astrid in Avantgarden z wokalistką Astrid Kljun. Fragmenty ich piosenek znajdziecie TUTAJ.

W Izraelu 🇮🇱 od połowy listopada trwa nowa edycja HaKokhav HaBa L’Eurovizion, w ramach której wybrany zostanie nowy reprezentant kraju na Eurowizję. Talent-show prowadzą Assi Azar (znany ze współprowadzenia ESC 2019 w Tel Awiwie) i Rotem Sela, a w jury są m.in. Shiri Maimon (ESC 2005) i Liraz Russo oraz Ben El Tavori z popularnego duetu Static & Ben El Tavori. W najnowszej edycji zabrakło Harela Skaata (ESC 2010). Wielu kandydatów zostało już ocenionych przez srogą komisję. Wśród tych, którzy przeszli dalej mamy m.in. Orada Shragai, współtwórcę „Home” (piosenki Izraela na Eurowizję 2019), a także Moran Aharoni (zwyciężczynię „X Factor 3”), córkę Avi Toledano (ESC 1982) – Lihi czy finalistę preselekcji 2013 – Nicki Goldsteina. Bardzo słaby wynik uzyskał Judah Gavra, izraelski wokalista i trener personalny, który aktualnie mieszka w Ameryce, a na Eurowizję próbował dostać się już nie tylko poprzez Izrael, ale też San Marino. Aktualnie startuje w albańskim festiwalu „Kenga Magjike”, jednak w „HaKokhav HaBa L’Eurovizion” poszło mu fatalnie – zdobył tylko 33% poparcia, żaden z jurorów nie chciał go w dalszej rundzie, w związku z tym przystojny wokalista został wyeliminowany. Jego występ znajdziecie TUTAJ.

Źródło: Eurovision Albania, Euro Shqip, RTV SLO, Mako, Wikipedia, fot.: @foureira

%d blogerów lubi to: