Sergey Lazarev znów na Eurowizji? Zmiany kadrowe we Francji! Ile zgłoszeń przyjęto do słoweńskich selekcji EMA? Kto jest typowany do wygrania Festivali i Kenges?

Francuskiego chaosu ciąg dalszy 🇫🇷. Najpierw lokalne media podały, że telewizja publiczna w tym kraju rezygnuje z organizacji preselekcji narodowych „Destination Eurovision”, a później próbowano się z tego tłumaczyć i podano, że nic jeszcze nie jest pewne, bo finał publiczny (w mniejszej skali) nadal jest jedną z opcji. Dziś rano Steven Clerima poinformował, że rezygnuje z roli szefa delegacji francuskiej na Eurowizji. Obowiązki pełnił dość krótko, bo tylko dwa lata (wcześniej pracował w ekipie jako asystent szefa delegacji), a dodatkowo funkcję sprawował też podczas dwóch Eurowizji Junior – w Mińsku i Gliwicach. Zastąpi go Alexandra Redde-Amiel, szefowa Działu Rozrywki. To już kolejne takie odejście za kulisami Eurowizji. Wcześniej z pracy dla nadawców publicznych zrezygnowali Jan Bors (Czechy 🇨🇿) i Nicola Caligiore (Włochy 🇮🇹), a zmiana na stanowisku szefa delegacji nastąpiła też w Niemczech 🇩🇪. Aktualną szefową polskiej delegacji jest Marta Piekarska 🇵🇱, która tę funkcję pełniła też podczas Eurowizji 2019 oraz Eurowizji Junior 2018.

Eliminacje EMA Fresh 🇸🇮 mają się ku końcowi, a wkrótce poznamy 10 szczęśliwców, którzy zakwalifikowali się do finału i powalczą o 2 miejsca w stawce „tradycyjnych” preselekcji EMA. Chociaż odzew w sprawie internetowych eliminacji dla młodych wykonawców był dość duży, to przy głównej części preselekcji frekwencja nie była wysoka. RTV SLO otrzymała jedynie 61 zgłoszeń od tych doświadczonych artystów. Teraz specjalna komisja (trzyosobowa) wyłoni finałową stawkę, a nazwiska kandydatów mamy poznać nie później niż 20 grudnia. Sam finał preselekcji w Słowenii ma się odbyć pod koniec lutego, ale dokładna data nie jest jeszcze znana. Nie wiemy też ilu łącznie wykonawców wystartuje w finale EMA 2020, gdyż wszystko zależy od jakości zgłoszeń. Nadawca RTV SLO ma także prawo samodzielnie zapraszać wykonawców lub kompozytorów do udziału w finale. Spadek zainteresowania Eurowizją w Słowenii jest dość widoczny, chociaż dwie ostatnie reprezentacje zdołały zakwalifikować się do finału. Rok temu do konkursu zgłoszono 103 utwory, a rekordem był rok 2008 gdy nadawca otrzymał aż 162 propozycje muzyczne. Dobry był też rok 2015 – aplikacji było 145.

Być może już 9 grudnia telewizja RTSH 🇦🇱 opublikuje utwory, które wezmą udział w Festivali i Kenges. Uczestnicy preselekcji ćwiczą już z orkiestrą, gdyż zgodnie z tradycją każdy festiwalowy numer będzie mieć odpowiednią muzyczną (i graną na żywo!) oprawę. Jak co roku FiK wywołuje sporo kontrowersji i plotek. Ostatnią, odnośnie planowanej zmiany terminu, nadawca RTSH już zdementował, potwierdzając, że Festivali i Kenges odbędzie się pod koniec grudnia, zgodnie z planem. Wielu lokalnych fanów Eurowizji twierdzi jednak, że wyniki będą w tym roku dość przewidywalne. Jedni stawiają na Elvanę Gjatę, a inni na Arilenę Arę, której zwycięstwo zapewnić ma ponoć  reżyserka show, Vera Grabocka. Czy faktycznie tak będzie? Przekonamy się 22 grudnia. Tymczasem jutro finał Kënga Magjike, równie istotnego co FiK festiwalu muzycznego w Albanii, organizowanego przez TV Klan. Po raz pierwszy w historii o wynikach zadecydują też telewidzowie, którzy będą mieć do rozdania 300 punktów. 150 punktów przekażą najlepszym piosenkom jurorzy, a każdy z uczestników ma prawo przydzielić 30 punktów ulubionemu rywalowi. O wygraną walczą m.in. Eneda Tarifa (ESC 2016) i Tamara Todevska (ESC 2019), a w jury zasiada m.in. Jonida Maliqi (ESC 2019). Na razie nie ma planów wprowadzenia televotingu także podczas Festivali i Kenges. Poniżej występ Aldo Bardhi’ego, wokalisty, który startuje w tym roku w obydwu festiwalach.

Sergey Lazarev 🇷🇺 nie wyklucza powrotu na Eurowizję w przyszłości, ale zdecydowanie odmawia udziału w przyszłorocznym konkursie – tak wynika z jego ostatniej wypowiedzi dla portalu dni.ru. „Wciąż mogę Was zaskoczyć i wciąż mam coś do pokazania. Mam wiele zdolności, w tym muzyczne, których być może jeszcze nie pokazałem podczas konkursów w 2016 i 2019 roku” – dodał popularny wokalista, który niedawno wydał nowy album „Eto ya” oraz przygotowuje się do wielkiej serii koncertów zaplanowanej na 2021 rok. Lazarev twierdzi, że w 2020 roku na Eurowizję z Rosji powinien jechać ktoś nowy i „świeży”, jednak nie chciał podać żadnego konkretnego nazwiska. Nadawca rosyjski ma w marcu ogłosić decyzję o tym, kto będzie reprezentował Rosję w Rotterdamie. Wśród plotek przewijają się nazwiska Alexandra Panayotova, Olgi Buzovej czy 29-letniej Zivert, której singiel „Life” Sergey Lazarev bardzo ceni.

Poznaj najnowsze polskie piosenki i weź udział w głosowaniu czwartej edycji HOLFESTIVALEN! Decyduj o zwycięzcy – szczegóły TUTAJ.

Źródło: ESCbubble.com, Twitter, Evrovizija.si, Bulevardi Online, Lajmi.net, Euro Shqip, Dni.ru, fot. @lazarevsergey (Sergey Lazarev i Polina Gagarina – byli reprezentanci Rosji)

%d blogerów lubi to: