Francja anuluje preselekcje, Estonia publikuje piosenki, a Włosi plotkują! Reakcje w Kazachstanie po Eurowizji Junior 2019. Czy zwycięzca „The Voice 10” pojedzie do Rotterdamu?

Francuskie preselekcje „Destination Eurovision” po dwóch latach istnienia znikają z ramówki, a telewizja France 2 🇫🇷 reprezentanta do Rotterdamu wybierze wewnętrznie – poinformowała Alexandra Redde-Amiel, dyrektor ds. rozrywki. „Chcemy mieć większą kontrolę nad procesem wyboru” – tłumaczyła, wymieniając też inne powody rezygnacji z bardzo lubianych przez fanów selekcji. Niestety, pomimo wysokiej jakości utworów i świetnie zorganizowanego show, „Destination Eurovision” nie cieszyło się aż tak wysoką oglądalnością i nie dawało świetnych wyników na samej Eurowizji. W latach 2018-2019 finał wygrywały piosenki z istotnym przekazem, jednak został on dość średnio oceniony na ESC. Madame Monsieur za „Mercy” mieli 13. miejsce, a Bilal Hassani za „Roi” 16. miejsce. Trzy preselekcyjne wieczory w 2019 roku oglądało średnio 1,9 mln widzów (10,4% udziału), znacznie mniej niż sam finał Eurowizji (4,8 mln i 30,2% udziału). „Zmieniając metodę selekcji mamy nadzieję zbliżyć się do podium w 2020 roku” – zapowiada Redde-Amiel, a dziennik „Le Parisien” sugeruje, że może chodzić o zajęcie miejsca w top5, co ostatni raz udało się osiągnąć w 2002 roku, chociaż w 2016 Amir był bardzo blisko (zajął 6. miejsce). Nadawca francuski będzie teraz zbierać propozycje muzyczne od zaproszonych do konkursu lokalnych jak i zagranicznych kompozytorów, a specjalna komisja wyłoni najlepszego kandydata. Oficjalna prezentacja reprezentanta i piosenki nastąpi w marcu podczas specjalnego show telewizyjnego.

Sezon preselekcyjny 2020 można uznać za otwarty, gdyż pierwszy kraj publikuje już swoje piosenki do konkursu! Poznaliśmy 24 utwory z półfinałów „Eesti Laul 2020” 🇪🇪. Wszystkie dostępne są na stronie nadawcy TUTAJ. W pierwszym półfinale usłyszymy m.in. Laurę (ESC 2005 i ESC 2017), Rasmusa Randvee, Stefana czy grupę Kruuv. W drugiej rundzie zmierzą się m.in. German & Violina, Inger, Traffic, Uku Suviste czy Viinerid, czyli „śpiewające parówki”. Kolejność startowa w półfinałach ogłoszona zostanie za miesiąc. Warto wspomnieć, że współautorką piosenki „Without a reason” dla grupy Little Mess jest Tanja Mihhailova-Saar, reprezentantka Estonii z Eurowizji 2014. Z kolei Andrei Zevakin, twórca „Hold me close” z finału Eesti Laul 2019, stoi za piosenką „I’m sorry. I messed up” Uudo Seppa. Jednym z auorów „Uks kord veel” dla grupy Traffic jest Victor Crone (ESC 2019), a drugim…Stig Rasta (ESC 2015). Sharon Vaugh, jedna z twórczyń „Scream” Sergeya Lazareva, stoi teraz za kompozycją „What love is” Uku Suviste. Karl-Ander Reismann, młody estoński kompozytor i producent ma w stawce aż cztery współtworzone przez siebie piosenki – dla Shiry, Rasmusa Randvee, Inger oraz Stefana. W 2019 roku przygotowywał trzy piosenki i wszystkie weszły do czołowej szóstki finału.

Plotki preselekcyjne to coś, co w sezonie jest zupełnie normalne. Media eurowizyjne i lokalne prześcigają się w doniesieniach o tym, kto pojawi się w stawce finałów narodowych. Nie inaczej jest we Włoszech 🇮🇹, gdzie przecież Sanremo co roku wywołuje ogromne emocje. Poza spekulacjami o gościnnym udziale Lady Gagi, media lokalne starają się też podać nazwiska osób, które powalczą o Grand Prix i tym samym mogą mieć szanse na udział w Eurowizji. Chociaż oficjalna prezentacja kandydatów dopiero 6 stycznia, już teraz mówi się o planowanym powrocie Al Bano z Rominą Power (ESC 1976 i 1985) czy innego eurowizyjnego duetu – Umberto Tozzi i Raf (ESC 1987). Prawdopodobny jest też udział weterana festiwalu – Marco Masiniego, a także Arisy czy nawet Francesca Gabbani’ego (ESC 2017) i syna Andrei Bocelli’ego – Matteo. Ponieważ za Sanremo 2020 ma stać koncepcja łączenia tradycji z nowoczesnością, spekuluje się o dorzuceniu do stawki nazwisk „młodych” i „alternatywnych” wykonawców takich jak Nina Zilli (ESC 2012), Elettra Lamborghini, Levante, Noemi, Alberto Urso czy Elodie. Czy te plotki i domysły się potwierdzą? Czas pokaże!

Podczas Eurowizji Junior 2019 doszło do niespodziewanego pojedynku między Polską a Kazachstanem 🇰🇿 i chociaż wielu widzów spodziewało się, że Yerzhan Maxim nie zdoła przebić Viki Gabor w głosowaniu online, emocje były do samego końca. Ostatecznie utalentowany Kazach wyjechał ze Śląska z drugim miejscem, ale w Ałma-Acie przywitano go jak zwycięzcę. „Oczywiście stresowałem się przed występem. Drugie miejsce nie jest złe i myślę, że wszyscy polubili mój występ. Ja niczego nie żałuję, wszystko mi się podobało. Niecierpliwie czekałem na wyniki, modliłem się, ale po tym gdy wyniki zostały opublikowane, niemal się popłakałem” – wspomina Yerzhan w rozmowie z Kazinform. Matka wokalisty, Gulmira Alibek, podziękowała wszystkim rodakom za ogromne wsparcie. „Dziękuję, że martwiliście się razem z nami. Jak sami widzieliście, Yerzhan dostawał wysokie noty, to dla nas bardzo miłe. Widzieliśmy w komentarzach, że ludzie także się cieszą, ale byli też tacy którzy przepraszali, że nie dali mu tak silnego wsparcia w głosowaniu online. Najważniejsze jest to, że Yerzhan wykonał utwór całym swoim sercem” – mówi, dodając, że ponieważ polskim widzom bardzo spodobał się utwór „Armanyńnan qalma” planowany jest w naszym kraju koncert reprezentanta Kazachstanu. Wiadomo, że Yerzhan wystąpi też podczas koncertu w Moskwie. Wokalista zdradził też, że podobnie jak w przypadku ESC 2019, uczestnicy Eurowizji Junior 2019 stworzyli sobie grupę czatową na Whatsapp, z której wciąż korzystają. Yerzhanowi drugiego miejsca pogratulował sam prezydent Kazachstanu – „To wielki sukces! Gratulacje dla Ciebie, dla rodziców, nauczycieli. Życzę Ci, byś kontynuował pasmo sukcesów” – napisał Kassym-Jomart Tokayev.

Dziesiątą edycję „The Voice of Poland” 🇵🇱 wygrała faworytka – Alicja Szemplińska z ekipy Tomsona i Barona. 17-letnia wokalistka poza coverami wykonała też wczoraj utwór „Prawie my„, który jest jej pierwszym singlem. „Wiele osób wróży zwyciężczyni „The Voice of Poland 10” zachęca 17-latkę do udziału w Eurowizji 2020, która w maju odbędzie się w Holandii.” – podaje Radio Zet. Czy faktycznie tak będzie? Raczej nie, bo jeszcze nigdy nie zdarzyło się, żeby zwycięzca dorosłej edycji „The Voice” został wewnętrznie wybrany na Eurowizję przez TVP. Spośród dziewięciu poprzednich triumfatorów programu jedynie Marta Gałuszewska ma faktyczne związki z konkursem – uczestniczyła w preselekcjach 2018, a także nagrała wokal do oryginalnej wersji utworu „Share the joy” – hymnu Eurowizji Junior. W finałowym odcinku talent-show nie zabrakło gości specjalnych – Mahmood z Włoch zaśpiewał „Soldi” i „Barrio”, a zwyciężczyni JESC 2019 – Viki Gabor – wykonała „Superhero” w towarzystwie zespołu tanecznego, który w choreografii wykorzystywał znaki języka migowego. Obydwa występy zostały bardzo ciepło przyjęte przez publiczność w studiu.

Źródło: Le Parisien, ETV, Wikipedia, Ilgiornale.it, informburo.kz, Sputniknews, Twitter, TVP, Universal Music, Radio Zet, inf. własne, fot.: JuniorEurovision.tv

 

%d blogerów lubi to: