Eurowizyjna sobota w TVP! Cypr oficjalnie ogłasza reprezentanta. Albańskie gwiazdy Eurowizji proszą o pomoc ofiarom tragicznego trzęsienia ziemi

Dziś eurowizyjna sobota w TVP 🇵🇱! O 14:30 na TVP1 specjalny reportaż dotyczący całego tygodnia przygotowań do Eurowizji Junior na Śląsku. Zobaczymy m.in. kulisy show, a dla TVP będzie to kolejna okazja by pochwalić się tym, jak dobrze zorganizowała konkurs w Polsce. Warto oglądać! 10 minut po zakończeniu reportażu chętni mogą przełączyć na TVP2 gdzie zacznie się skrót Eurowizji Junior 2019 – retransmisja w skróconej formie rozpocznie się o 15:15 i zakończy o 16:50. Przeżyjmy to jeszcze raz! Wieczorem, o 20:05 finał „The Voice of Poland 10” z udziałem gwiazd specjalnych – Viki Gabor (JESC 2019) i Mahmooda (ESC 2019). Oboje zaśpiewają swoje hity z Eurowizji. Finał dziesiątej edycji talent-show potrwa do 22:40 i będzie transmitowany na żywo przez TVP2. Wczoraj telewizja publiczna pokazała obszerną relację z prezentacji ramówki zimowej. Nie mogło tam zabraknąć zwyciężczyni Eurowizji Junior 2019 – Viki Gabor wystąpiła więc w ikonicznym holu budynku TVP w Warszawie. Wiadomo, że wokalistka będzie jedną z największych gwiazd tegorocznego Sylwestra w TVP. Polska telewizja zgłosi swoją aplikację o organizację Eurowizji Junior 2020, a w kuluarach mówi się o potencjalnych miastach-kandydatach: Krakowie, Warszawie, Łodzi, Szczecinie czy Gdańsku. Portal Wirtualnemedia.pl sugeruje, że nie bez szans jest scenariusz, w którym JESC 2020 znów trafi na Śląsk i do Areny Gliwice. Telewizja hiszpańska oficjalnie zdementowała plotki jakoby miała rywalizować z TVP o prawo do organizacji show. Mało prawdopodobne jest by jakiekolwiek inne państwo zdecydowało się wysłać aplikację.

Wczoraj wieczorem oficjalnie potwierdzono, że niemiecko-amerykański wokalista z greckimi korzeniami będzie reprezentował Cypr 🇨🇾 podczas Eurowizji 2020 w Rotterdamie. Sandro Nicolas, bo o nim mowa, był tematem plotek już jakiś czas temu, a teraz te doniesienia zostały ugruntowane. Na razie nie wiadomo jaki utwór Sandro wykona w Holandii, ale mówi się, że wybór ma być dokonany spośród trzech piosenek, tj. „My getaway”, „Falling to pieces” i „Never let you down”. Sandro Nicolas ma 23 lata, a w 2018 roku pod swoim prawdziwym imieniem i nazwiskiem Alessandro Rütten wystartował w ósmej edycji niemieckiego „The Voice”. Trafił do teamu Marka Forstera, jednak już w rundzie „Sing-Off” został wyeliminowany i zakończył przygodę z programem. W tym roku reprezentował Stany Zjednoczone podczas konkursu piosenki i talentu w ramach festiwalu „New Wave” w Soczi. Zajął 6. miejsce na 13 uczestników. Ze względu na to, że na stałe mieszka w Niemczech, nie jest zbyt znany na Cyprze. Celem telewizji CyBC ma być zaprezentowanie się na Eurowizji z bardzo dobrym utworem, który zostanie świetnie wykonany – oby się udało!

Pora na kolejne plotki! Ponoć Austrię 🇦🇹 może reprezentować mało znana w kraju Thea Devy. Według przedstawicieli I.B Music & Production to właśnie ona była jedną z trzech finalistek wewnętrznej selekcji artysty, a ona sama często korzystała z hashtagów eurowizyjnych na social mediach. Portal ESC Kompakt donosi, że Thea już wcześniej była brana pod uwagę w kwestii Eurowizji i reprezentanta Austrii. Wiemy, że nadawca ORF wyboru już dokonał, ale czy faktycznie padło na panią Devy? Czas pokaże. Tymczasem może się okazać, że piosenkę eurowizyjną dla Hiszpanii 🇪🇸 stworzy…Polak – Mikołaj Trybulec, który w 2019 współtworzył czeskie „Friend of a Friend”. Blas Canto i Mikołaj Trybulec spotkali się w Edynburgu podczas songwriting camp, a o tym, że razem pracowali świadczy zdjęcie wrzucone przez Mikołaja na Instagram. Reprezentant Hiszpanii chciałby do stycznia znaleźć idealny utwór na Eurowizję 2020.

Tragiczne wieści z Albanii 🇦🇱 cały czas do nas docierają. Trzęsienie ziemi o sile 6,4, jakie nawiedziło przede wszystkim miasto Durres, pochłonęło już 50 ofiar, a ok. 900 osób jest rannych. 27 listopada ogłoszono dniem żałoby narodowej w Albanii i Kosowie, a także albańskich miastach Macedonii, jednocześnie anulowano obchody Dnia Niepodległości planowane na 28 listopada w całym kraju i poza jego granicami. W całym państwie zbierane są pieniądze dla poszkodowanych, a w akcje pomagania ofiarom trzęsienia ziemi zaangażowały się albańskie gwiazdy muzyczne w tym te, które występowały na Eurowizji. „Dzielimy się bólem, przekazujemy sobie nawzajem serce, nadzieję, miłość i pomoc” – napisała na Instagramie Kejsi Tola (ESC 2009). „Miasta i wioski, bracia i siostry, dzieci, matki i ojcowie pozostawieni z niczym” – apeluje o pomoc Aurela Gace (ESC 2011). „To moment, w którym Albańczycy będą zjednoczeni – w tym wielkim bólu, który spadł na nasz kochany kraj” – twierdzi Jonida Maliqi (ESC 2019) wspierając akcję pomocy ofiarom z małej wioski Thumane gdzie zginęły aż 24 osoby. Wielu uczestników tegorocznego Festivali i Kenges także angażuje się w pomoc ofiarom i poszkodowanym oraz zachęca do zbierania pieniędzy na odbudowę domów. W związku z wciąż rosnącą liczbą ofiar oraz trwającymi nadal pracami ratunkowymi, telewizja RTSH, która relacjonuje wydarzenia z Durres, opóźni premierę piosenek startujących w preselekcjach narodowych. Pierwotnie miały one zostać opublikowane pod koniec listopada, jednak dla nadawcy publicznego niestosowne będzie zajmowanie się wydarzeniami rozrywkowymi w tym trudnym dla Albańczyków czasie. Pod względem ofiar śmiertelnych jest to najtragiczniejsze trzęsienie ziemi w Albanii od 1920 roku.

Źródło: TVP, Wirtualnemedia.pl, CyBC, Wikipedia, New Wave, Oikotimes, ESC Kompakt, Eurovision-Spain.com, TVN24, Instagram, Panorama.al, RTSH, inf. własne, fot.: @vikigaborofficial

%d blogerów lubi to: