Gliwice czekają na Eurowizję Junior! Co zwiedzać będą uczestnicy konkursu? Znamy skład drugiego półfinału Eesti Laul 2020

Przygotowania do Eurowizji Junior nie tylko w Gliwice Arenie 🇵🇱, ale też w samym mieście i w województwie śląskim. Podczas konferencji prasowej p.o. prezydenta Gliwic Janusza Moszyńskiego podano, że miasto będzie na czas JESC udekorowane za pomocą m.in. 150 flag z logiem konkursu. W związku z organizacją konkursu wcześniej niż zwykle ruszy też gliwicki jarmark bożonarodzeniowy na Rynku – otwarty zostanie już 22 listopada. Dodatkowo podano, że uczestnicy Eurowizji Junior zostali zaproszeni do zwiedzania Palmiarni, określanej jako „duma Gliwic”. Palmiarnia znajduje się na terenie parku im. Fryderyka Chopina i rośnie w niej ponad 5,6 tys. roślin, w tym te najstarsze, które liczą już ponad 150 lat. Delegacje JESC 2019 wezmą też udział w wycieczce do kopalni srebra nieopodal Tarnowskich Gór. Jest tam jedyna w Polsce podziemna trasa turystyczna, która umożliwia zwiedzanie dawnej kopalni kruszców srebrnonośnych. Na terenie kopalni znajduje się też multimedialna wystawa, a także sala kinowa. Obok stoi też Skansen Maszyn Parowych. W 2017 roku zabytkowa kopalnia srebra wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wycieczki odbywać się będą w dniach, kiedy dane reprezentacje nie będą miały swoich prób. Viki Gabor weźmie udział w wycieczkach, które odbędą się we wtorek i w czwartek.

W Gliwicach 🇵🇱 zebrali się już wolontariusze, którzy biorą udział w szkoleniach przed rozpoczęciem sezonu. Każda delegacja będzie miała dwóch opiekunów (tzw. hostów), ale wolontariusze obecni będą także na lotniskach, w mieście, przy i w Arenie, w Centrum Prasowym, Eurovision Bubble i wszędzie tam, gdzie będą potrzebni. Aktualnie ochotnicy poznają Gliwice Arenę oraz reguły, jakich będą musieli przestrzegać. Mają też okazję podpatrzeć próby statystów i tancerzy. Tymczasem organizatorzy Eurowizji 2020 🇳🇱 w Rotterdamie rozpoczynają szukanie wolontariuszy-hostów do pracy przy przyszłorocznym konkursie. Zgłoszenia od osób powyżej 18 roku życia przyjmowane są na e-mail delegationhosts@hbesc2020.nl, gdzie trzeba napisać m.in. trochę o sobie, o powodach dla których chce się zostać wolontariuszem, o językach obcych jakimi się włada itp. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 grudnia.

Telewizja estońska 🇪🇪podała dziś drugą część uczestników Eesti Laul 2020. O Eurowizję znów powalczy Synne Valtri (11. miejsce w finale 2019 roku), Inger (6. miejsce w 2019) i Anett Kulbin (8. miejsce w półfinale 2016). W odróżnieniu od I półfinału, w drugiej rundzie będzie mniej znanych fanom Eurowizji nazwisk. Wśród uczestników są też m.in. Egert Milder, 18-latka z „Idola” Merilin Malk, zespół Viinerid (po polsku „Parówka”) czy Revals.  Półfinały preselekcji odbędą się w dniach 13 i 15 lutego, a finał 29 lutego. Łącznie o wyjazd na ESC 2020 walczy 24 uczestników, jednak do finału Eesti Laul dostanie się jedynie połowa. W skład jury wybierającego piosenki do półfinałów znaleźli się m.in. Birgit (ESC 2013), Ines (ESC 2000) czy Daniel Levi. Premiera utworów ma się odbyć w grudniu.

Ostatnie chwile by zagłosować w plebiscycie „Nasz Faworyt 2019”! Formularz dostępny będzie tylko do 15 listopada! Aby zagłosować, wystarczy przyznać każdej piosence wybraną notę!

Źródło: niezalezna.pl, TVP, NOS, ETV, inf. własne

%d blogerów lubi to: