41 państw wystartuje w Eurowizji 2020! Kto pojawi się w Eesti Laul? Kolejne atrakcje eurowizyjne w TVP! Kiedy poznamy kolejność startową Eurowizji Junior?

Europejska Unia Nadawców zaprezentowała dziś oficjalną listę uczestników Eurowizji 2020, czym zwieńczono trwające od wczoraj spotkanie Grupy Referencyjnej w Rotterdamie. Ostatecznie 41 państw wystartuje w konkursie w przyszłym roku, a lista oficjalnie potwierdza udział Mołdawii 🇲🇩 oraz powrót Bułgarii 🇧🇬 i Ukrainy 🇺🇦. Niestety pewne jest już, że do Rotterdamu nie pojadą reprezentanci z Węgier 🇭🇺 i Czarnogóry 🇲🇪, tym samym informacje, jakie wcześniej przekazywano okazały się być smutną prawdą. 41 państw nie jest jednak złym wynikiem i będzie to trzecia największa Eurowizja pod względem frekwencji. Aktualny rekord wynosi 43 i ostatni raz tak duży konkurs odbył się w Lizbonie. Co ciekawe, taka frekwencja pojawia się na Eurowizji dopiero drugi raz – wcześniej 41 państw wystartowało w 2019 roku. Fani konkursu szybko odkryli dość ciekawą zależność. W 2007 roku wygrał kraj, który zwyciężył pierwszy raz (Serbia), a rok później padł rekord 43 państw. W 2009 roku jedno z państw wycofało się z powodu konfliktu z Rosją (Gruzja), a w 2010 roku zabrakło Węgier i Czarnogóry – wygrał wtedy kraj z Big5 (Niemcy). Teraz historia zdaje się powtarzać. W 2017 roku po raz pierwszy w historii wygrała Portugalia, rok później znów mieliśmy 43 kraje, a w 2019 roku z rywalizacji wycofała się skonfliktowana z Rosją Ukraina. Teraz w 2020 zabraknie Węgier i Czarnogóry. Czy to oznacza, że wygra kraj z Big 5?

Telewizja estońska 🇪🇪 opublikowała wykonawców oraz tytuły piosenek z pierwszego półfinału Eesti Laul 2020. Powracają Stefan (3. miejsce w 2019), Uku Suviste (2. miejsce w 2019 roku, na zdj.), Rasmus Randvee (3. miejsce w 2017 roku), grupa Traffic (3. miejsce w 2014 roku), zespół Kruuv (6. miejsce w półfinale 2015 roku) oraz Laura, dwukrotna półfinalistka Eurowizji. W 2005 roku wokalistka weszła w skład formacji Suntribe (20. miejsce w półfinale w Kijowie za „Let’s get loud”), a w 2017 roku wraz z Koitem Toome zajęła 14. miejsce w półfinale za „Veronę”. Poza tym Laura to weteranka preselekcji estońskich – w 2020 roku wykona piosenkę „Break me”. Poza wymienionymi wykonawcami o ESC w pierwszym półfinale preselekcji powalczą też m.in. 18-letni Jaagup Tuisk, wokalistka Mariliis Jogeva czy zespół Ziggy Wild, który w 2015 roku supportował Carlosa Santanę podczas jego koncertu w Dolinie Charlotty koło Ustki. Tymczasem telewizja serbska RTS 🇷🇸 poinformowała, że przedłuża etap zgłoszeniowy do Beoviziji 2020. Chociaż pierwotnie wszyscy chętni powinni zgłosić się do połowy listopada, będą mieć na to więcej czasu, bo aż do 9 grudnia. W ostatnich latach jest to dość częste zagranie Serbów, którzy liczą, że dodatkowy czas pozwoli im zebrać więcej dobrych zgłoszeń.

Finał norweskich preselekcji Melodi Grand Prix 2020 🇳🇴 nie odbędzie się w Oslo, co do tej pory było tradycją. Konkurs po 31 latach trafia poza stolicę – do Trondheim, do nowej areny Spektrum. Finał odbędzie się 15 lutego, a poprzedzony będzie pięcioma regionalnymi półfinałami. W finale wystartuje 10 wykonawców, 5 z nich zostało zaproszonych przez telewizję NRK, a pozostałą piątkę widzowie wybiorą w ramach rund półfinałowych. Eliminacje ruszą już 11 stycznia. W Słowenii 🇸🇮 trwają kolejne duele w ramach „EMA Fresh”. W poniedziałek Klarity pokonała Tilena Lotrica, a wczoraj Marko Skof przegrał z Petrą Ceglar. Dziś triumfowała grupa Parvani Violet, pokonując Sarę Petesic. Zwycięzcy dueli zmierzą się o dwa miejsca w finale „EMA Fresh”. W piątek o ich losie zadecydują internauci oraz jurorzy. Spośród trzech kandydatów dwóch trafi do finału, a trzeci dostanie drugą szansę w późniejszym etapie konkursu.

W Gliwice Arenie 🇵🇱 trwają kolejne próby statystów, dziś m.in. odbyła się techniczna próba do polskiego występu. Już w weekend na Śląsk dotrą delegacje uczestniczące w konkursie. W poniedziałek Ceremonia Otwarcia Eurowizji Junior, którą poprowadzi Mateusz Szymkowiak. Start o 16:00, a transmisja dostępna będzie na junioreurovision.tv oraz w TVP Info (jeżeli nie wydarzy się nic, co mogłoby zmienić ramówkę tego kanału informacyjnego). W trakcie ceremonii w Teatrze Śląskim odbędzie się też losowanie pozycji startowej dla reprezentantki Polski – Viki Gabor, a także wylosowane zostaną kraje, które otworzą i zamkną stawkę. Kolejność dla pozostałych krajów ustalą producenci i wyniki ich prac mamy poznać 18 listopada wieczorem. Tymczasem już od piątku 15 listopada codziennie materiały na temat przygotowań do JESC 2019 oglądać będzie można zarówno w „Pytanie na Śniadanie” jak i w programie „Lajk”. Dodatkowo w niedzielę o 12:05 w TVP3 (we wszystkich kanałach regionalnych) pokazany będzie godzinny program na żywo przygotowany przez TVP Katowice i poświęcony Eurowizji Junior. Gośćmi będą m.in. Roksana Węgiel, Viki Gabor, Olek Sikora i Mateusz Szymkowiak.

Czy wiesz, że … 62% głosujących w dzisiejszej ankiecie na grupie facebookowej Dziennika Eurowizyjnego uważa, że nie będzie czuć zawodu, jeśli Polska w tym roku nie wygra Eurowizji Junior. Niepocieszenie tym faktem deklaruje 17,9% głosujących, a 20,1% nie potrafiło jednoznacznie przewidzieć swojej reakcji. 

Telewizja gruzińska GBP 🇬🇪 potwierdziła już udział w Eurowizji Junior 2020 oraz organizację kolejnej edycji talent-show „Ranina”, który wyłoni reprezentanta kraju. Castingi do programu ruszą już 30 listopada. Wcześniej udział w JESC 2020 potwierdziła też Holandia 🇳🇱. Tymczasem EBU poinformowało, że szwedzki nadawca prywatny TV4 🇸🇪 przestaje być członkiem Unii. Telewizja uczestniczyła w Eurowizji Junior w latach 2006-2009 (zamiast nadawcy publicznego SVT) oraz w Eurovision Dance Contest. Dodatkowo organizowała też preselekcje narodowe do JESC m.in. w 2006 roku i była zainteresowana tytułem gospodarza Eurowizji Junior w 2008 i 2009 roku, jednak jej aplikacje przegrały z konkurencją. Z EBU żegna się też fińska telewizja MTV3 🇫🇮.

Bardzo wyrównana walka o tytuł „Naszego Faworyta 2019” trwa i każdy z Was ma jeszcze czas, by zmienić wyniki plebiscytu. Głosowanie trwa do 15 listopada, a wyniki będą prezentowane stopniowo od 16 listopada, wprost ze Śląska. Aby zagłosować, wystarczy wypełnić poniższy formularz, przyznając wybrane noty każdemu państwu.

Źródło: EBU, Facebook, Wikipedia, ETV, RTS, NRK, RTV SLO, TVP, Eurovoix, inf. własne, fot.: @ukusuviste

%d blogerów lubi to: