Eurowizja Junior 2019 coraz bliżej! Scena już gotowa, trwają pierwsze próby. 4Dreamers i „Śląsk” wystąpią w Katowicach. Sprawdź, co jeszcze szykuje dla widzów TVP

Scena w Arenie Gliwice już stoi i prezentuje się fenomenalnie. Dziś po raz pierwszy odwiedzili ją m.in. prowadzący Eurowizji Junior – Aleksander Sikora i Mateusz Szymkowiak. Na miejscu jest już też dyrektor artystyczny – Konrad Smuga, który stwierdził, że „jest nadzieja, że się uda„. W obiekcie trwają pierwsze próby techniczne, m.in. wizualizacji i dźwięku, z udziałem statystów i tancerzy ze studia Agustina Egguroli. Reprezentanci swoje próby rozpoczną we wtorek, bo w weekend zjadą na Śląsk. Póki co uczestnicy trenują w swoich krajach, ćwiczą choreografię, występ sceniczny, przymierzają stroje, ale też już teraz namawiają swoich fanów do udziału w głosowaniu online. Przypomnę, że wszyscy internauci będą mogli głosować już od przyszłego piątku – na stronie junioreurovision.tv opublikowane będą wtedy minutowe nagrania (obraz telewizyjny) z prób technicznych. Głosować będzie można na 3 do 5 państw, w tym także na swój własny. Spodziewać się można, że najsilniejszymi krajami w online-votingu mogą być Polska 🇵🇱, Hiszpania 🇪🇸 i Francja 🇫🇷, jednak może dojść do zaskoczeń, jeśli np. zaktywizują się fani Serbki Dariji Vracevic 🇷🇸. Wykonawczyni piosenki „Podigni glas” ma prawie 140 tys. followersów na Instagramie, ponad dwa razy więcej niż Viki Gabor.

Zanim jednak dojdzie do finału, 18 listopada w katowickim Teatrze Śląskim odbędzie się Ceremonia Otwarcia Eurowizji Junior 2019. Wiemy, że poza spacerem po czerwonym dywanie i rozmowami z prowadzącym, Mateuszem Szymkowiakiem, uczestnicy i goście będą mieli okazję zobaczyć występy młodocianej formacji 4Dreamers oraz nieco klasyki i tradycji. Na swoim Instagramie Mateusz Szymkowiak zdradził, że w Teatrze Śląskim wystąpi też Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, jedna z największych polskich grup folklorystycznych. Formacja założona została w 1953 roku, a aktualnie w jej skład wchodzi ponad 21 osób z orkiestry, 40 osób w chórze i 43 osoby w balecie. Grupa koncertowała w wielu krajach na świecie, m.in. w Australii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Jugosławii, Wielkiej Brytanii czy w ZSRR. Transmisja Ceremonii Otwarcia odbędzie się w poniedziałek 18 listopada za pośrednictwem JuniorEurovision.tv, a być może także i w TVP Info.

Mateusz Szymkowiak nie tylko będzie prowadził ceremonię, ale także to on jako pierwszy przeprowadzi wywiad ze zwycięzcą Eurowizji Junior. Rozmowa odbędzie się bezpośrednio po finale, wprost ze sceny w Arenie Gliwice i ma ją transmitować TVP1. Później zwycięzca przejdzie do Centrum Prasowego, gdzie na 19:00 zaplanowano konferencję prasową, prowadzoną przez Agatę Konarską. Dodatkowo Mateusz Szymkowiak zaprasza także na specjalne wejścia na żywo ze Śląska w sobotę i niedzielę 23-24 listopada w TVP1 i TVP2. Widzowie będą mieli okazję zajrzeć za kulisy konkursu, dowiedzieć się więcej o przygotowaniach, uczestnikach i o tym, co działo się przez cały tydzień na Śląsku. Telewizja Polska zapewne liczy na wysoką oglądalność konkursu, a tego typu „zajawki” mogą pomóc w zebraniu sporej widowni. Przypomnę, że transmisja dostępna będzie aż na trzech kanałach – TVP1, TV Polonia oraz TVP ABC. Finał odbędzie się przy pełnej widowni, gdyż bilety na show 24 listopada już dawno się wyprzedały.

Konkurs komentować będzie dla polskich widzów Artur Orzech. Nie wiadomo jeszcze kto poda głosy polskiego jury. Tymczasem telewizja gruzińska 🇬🇪 ogłosiła, że duetem komentujących w tym kraju będą Demetre Ergemlidze i reprezentantka Gruzji na JESC 2018 – Tamar Edilashvili. Demetre komentował już konkurs wcześniej, począwszy od 2016 roku. W Hiszpanii 🇪🇸 show komentować będą Tony Aguilar i Julia Varela, a finał transmitować będą kanał La1 oraz TVE Internacional. We Francji 🇫🇷 JESC 2019 pokaże stacja France 2 z duetem komentujących Stephane’m Bern i Sandy Heribert. W przypadku JESC niewiele delegacji decyduje się na wysyłanie swoich komentatorów do miejsca organizacji konkursu. W znacznej większości państw konkurs komentowany jest z lokalnego studia telewizyjnego. Ma to związek z licznymi problemami z łącznością, których komentatorzy doświadczali w latach ubiegłych. Z powodów technicznych zrezygnowano też z łączenia się z osobami podającymi punkty. Od 2013 roku podawacze znajdują się na scenie.

Do 15 listopada głosować można w plebiscycie Dziennika Eurowizyjnego „Nasz Faworyt 2019”. Swoje punkty (obowiązkowo dla każdego kraju) przekazać możecie w poniższym formularzu.

Źrodło: Instagram, TVP, Wikipedia, Eurovoix, inf. własne, fot.: @mateusz_szymkowiak_

%d blogerów lubi to: