Eurowizja Junior 2019 coraz bliżej! Scena już gotowa, trwają pierwsze próby. 4Dreamers i „Śląsk” wystąpią w Katowicach. Sprawdź, co jeszcze szykuje dla widzów TVP

Scena w Arenie Gliwice już stoi i prezentuje się fenomenalnie. Dziś po raz pierwszy odwiedzili ją m.in. prowadzący Eurowizji Junior – Aleksander Sikora i Mateusz Szymkowiak. Na miejscu jest już też dyrektor artystyczny – Konrad Smuga, który stwierdził, że „jest nadzieja, że się uda„. W obiekcie trwają pierwsze próby techniczne, m.in. wizualizacji i dźwięku, z udziałem statystów i tancerzy ze studia Agustina Egguroli. Reprezentanci swoje próby rozpoczną we wtorek, bo w weekend zjadą na Śląsk. Póki co uczestnicy trenują w swoich krajach, ćwiczą choreografię, występ sceniczny, przymierzają stroje, ale też już teraz namawiają swoich fanów do udziału w głosowaniu online. Przypomnę, że wszyscy internauci będą mogli głosować już od przyszłego piątku – na stronie junioreurovision.tv opublikowane będą wtedy minutowe nagrania (obraz telewizyjny) z prób technicznych. Głosować będzie można na 3 do 5 państw, w tym także na swój własny. Spodziewać się można, że najsilniejszymi krajami w online-votingu mogą być Polska 🇵🇱, Hiszpania 🇪🇸 i Francja 🇫🇷, jednak może dojść do zaskoczeń, jeśli np. zaktywizują się fani Serbki Dariji Vracevic 🇷🇸. Wykonawczyni piosenki „Podigni glas” ma prawie 140 tys. followersów na Instagramie, ponad dwa razy więcej niż Viki Gabor.

https://www.instagram.com/p/B4xFdpeBCzR/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Zanim jednak dojdzie do finału, 18 listopada w katowickim Teatrze Śląskim odbędzie się Ceremonia Otwarcia Eurowizji Junior 2019. Wiemy, że poza spacerem po czerwonym dywanie i rozmowami z prowadzącym, Mateuszem Szymkowiakiem, uczestnicy i goście będą mieli okazję zobaczyć występy młodocianej formacji 4Dreamers oraz nieco klasyki i tradycji. Na swoim Instagramie Mateusz Szymkowiak zdradził, że w Teatrze Śląskim wystąpi też Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, jedna z największych polskich grup folklorystycznych. Formacja założona została w 1953 roku, a aktualnie w jej skład wchodzi ponad 21 osób z orkiestry, 40 osób w chórze i 43 osoby w balecie. Grupa koncertowała w wielu krajach na świecie, m.in. w Australii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Jugosławii, Wielkiej Brytanii czy w ZSRR. Transmisja Ceremonii Otwarcia odbędzie się w poniedziałek 18 listopada za pośrednictwem JuniorEurovision.tv, a być może także i w TVP Info.

Mateusz Szymkowiak nie tylko będzie prowadził ceremonię, ale także to on jako pierwszy przeprowadzi wywiad ze zwycięzcą Eurowizji Junior. Rozmowa odbędzie się bezpośrednio po finale, wprost ze sceny w Arenie Gliwice i ma ją transmitować TVP1. Później zwycięzca przejdzie do Centrum Prasowego, gdzie na 19:00 zaplanowano konferencję prasową, prowadzoną przez Agatę Konarską. Dodatkowo Mateusz Szymkowiak zaprasza także na specjalne wejścia na żywo ze Śląska w sobotę i niedzielę 23-24 listopada w TVP1 i TVP2. Widzowie będą mieli okazję zajrzeć za kulisy konkursu, dowiedzieć się więcej o przygotowaniach, uczestnikach i o tym, co działo się przez cały tydzień na Śląsku. Telewizja Polska zapewne liczy na wysoką oglądalność konkursu, a tego typu „zajawki” mogą pomóc w zebraniu sporej widowni. Przypomnę, że transmisja dostępna będzie aż na trzech kanałach – TVP1, TV Polonia oraz TVP ABC. Finał odbędzie się przy pełnej widowni, gdyż bilety na show 24 listopada już dawno się wyprzedały.

https://www.instagram.com/p/B4xTOKEnVrt/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Konkurs komentować będzie dla polskich widzów Artur Orzech. Nie wiadomo jeszcze kto poda głosy polskiego jury. Tymczasem telewizja gruzińska 🇬🇪 ogłosiła, że duetem komentujących w tym kraju będą Demetre Ergemlidze i reprezentantka Gruzji na JESC 2018 – Tamar Edilashvili. Demetre komentował już konkurs wcześniej, począwszy od 2016 roku. W Hiszpanii 🇪🇸 show komentować będą Tony Aguilar i Julia Varela, a finał transmitować będą kanał La1 oraz TVE Internacional. We Francji 🇫🇷 JESC 2019 pokaże stacja France 2 z duetem komentujących Stephane’m Bern i Sandy Heribert. W przypadku JESC niewiele delegacji decyduje się na wysyłanie swoich komentatorów do miejsca organizacji konkursu. W znacznej większości państw konkurs komentowany jest z lokalnego studia telewizyjnego. Ma to związek z licznymi problemami z łącznością, których komentatorzy doświadczali w latach ubiegłych. Z powodów technicznych zrezygnowano też z łączenia się z osobami podającymi punkty. Od 2013 roku podawacze znajdują się na scenie.

Do 15 listopada głosować można w plebiscycie Dziennika Eurowizyjnego „Nasz Faworyt 2019”. Swoje punkty (obowiązkowo dla każdego kraju) przekazać możecie w poniższym formularzu.

Źrodło: Instagram, TVP, Wikipedia, Eurovoix, inf. własne, fot.: @mateusz_szymkowiak_

%d blogerów lubi to: