Nowe informacje z Albanii! Widzowie będą mieli głos? Destiny wystąpiła w „X Factor”! Dziennik Eurowizyjny trzeci raz na Eurowizji Junior!

Czy szykuje się długo wyczekiwana rewolucja w Albanii 🇦🇱 i widzowie w końcu będą mieli istotny wpływ na wybór reprezentanta kraju? Telewizja RTSH podaje, że tegoroczne Festivali i Kenges ma być bardzo mocno skierowane w stronę widza i internetu, a to za sprawą specjalnej platformy video do głosowania. Na razie szczegółów nie znamy, ale wiemy, że 20 konkursowych piosenek ma być tam dostępnych, by widzowie wcześniej mogli zapoznać się z utworami i wybrać swojego faworyta. Główną prowadzącą festiwalu będzie Alketa Vejsiu, a reżyserką została Vera Grabocka, która będzie też odpowiedzialna za media społecznościowe, filmy, nagrania i relacje zza kulis festiwalu oraz jego prób. Ponoć Festivali i Kenges ma być pokazany z zupełnie innej strony co sprawi, że będzie w Albanii wydarzeniem roku. Szczegóły poznamy zapewne niebawem. Warto przypomnieć, że od momentu dołączenia do Eurowizji nadawca albański RTSH tylko raz udostępnił widzom możliwość głosowania. Miało to miejsce pod koniec 2016 roku, gdy testowano głosowanie internetowe, mające jednak znikomy wpływ na pełne wyniki. Głosy internautów stanowiły mniej niż 8% całego rezultatu. Faworytem widzów był Yll Limani, drugie miejsce miał Dilan Reka, a trzecie faktyczna zwyciężczyni Lindita Halimi.

Telewizja RTSH przekazała również termin Festivali i Kenges 58. W tym roku show ruszy 19 grudnia i podzielone będzie na trzy części. Dwie pierwsze obejrzymy w dniach 19-20 grudnia, a wielki finał odbędzie się 22 grudnia (niedziela). Po raz pierwszy FiK organizowany będzie z jednym dniem przerwy w środku, co wg nadawcy ma pomóc w lepszym przeprowadzeniu prób przed ostatnim i najważniejszym dniem festiwalu. Format konkursu na razie nie jest znany. Rok temu dopiero w trakcie festiwalu widzowie i uczestnicy (sic!) dowiedzieli się, że dojdzie do eliminacji o których wcześniej nie wspominano. Tymczasem media podają nieco inną listę startową niż wcześniej przekazano. Chociaż RTSH nadal mówi o 20 piosenkach, z listy zniknęło nazwisko Sary Bajraktari, a na jej miejsce wpisany jest Genti Deda z „X Factor 4”. Na spisie uczestników, który podają dziś media nie ma też Tiri’ego Gjoci (na zdj.), jednak wokalista potwierdził dla Dziennika Eurowizyjnego, że nadal jest uczestnikiem FiK 58. Co ciekawe, wielu fanów było zawiedzionych brakiem Soni Malaj wśród uczestników FiK 58. Okazało się, że jedna z faworytek ubiegłorocznych preselekcji w ogóle nie zgłosiła się do festiwalu, a zaangażowano ją w rolę jurorki. Wraz z dyrygentem Zhani’m Ciko i muzykiem Dorianem Cene Soni wybierała konkursowe piosenki do tegorocznej stawki festiwalu.

W skład komisji, która wyłoni nowego reprezentanta Holandii 🇳🇱 na Eurowizję wejdą Coen Swijnenberg, Sander Lantinga, Joyce Hoedelmans, Eric van Stade oraz eurowizyjni komentatorzy – Cornald Maas i Jan Smit. Prace nad wyborem już się rozpoczęły – komisja ma wskazać zarówno wykonawcę jak i utwór dla niego. Członkowie jury dziś spotkali się po raz pierwszy i przesłuchali propozycje muzyczne nadsyłane do AVROTROS przez kandydatów czy wytwórnie. Tymczasem na Malcie 🇲🇹 wyemitowano kolejny odcinek „X Factor 2”, w którym największą gwiazdą była oczywiście Destiny, zwyciężczyni JESC 2015. Wokalistka wykonała „Giving myself” z repertuaru Jennifer Hudson i oczywiście przeszła dalej. Do kolejnego etapu awansowali też Deborah C (znana z udziału w preselekcjach narodowych) czy Dav. Jr. Zgodnie z formatem po serii castingów z udziałem jury odbędzie si runda „Bootcamp”, podczas której z ponad setki kandydatów zostanie jedynie połowa. Następnie będą też etapy „Six Chair Challenge” (poznamy wtedy 24 najlepszych uczestników) i „Judges Houses”, gdzie dokona się wybór 12 finalistów.

Do 1 listopada TVP i inni nadawcy muszą zweryfikować wszystkie wnioski o akredytacje prasowe wysłane poprzez platformę udostępnioną przez EBU. Zainteresowanie, zwłaszcza wśród polskich mediów 🇵🇱 (nie tylko eurowizyjnych, ale też regionalnych i ogólnopolskich) jest spore, a ilość miejsc ograniczona. Według założeń Centrum Prasowe w Arenie Gliwice pomieścić może ok. 200 osób. Przypominam, że w tym roku dziennikarze będą mogli śledzić próby dopiero od 21 listopada, tj. od serii drugich prób technicznych. Pierwsze próby nie będą dostępne dla mediów, a jedyne relacje (zapewne w bardzo oszczędniej wersji) publikować będzie jedynie oficjalny portal JuniorEurovision.tv. Dziennik Eurowizyjny już po raz trzeci będzie obecny na Eurowizji Junior (wcześniej prowadziłem relacje z Tbilisi i Mińska). Już teraz serdecznie zapraszam do śledzenia mediów społecznościowych – grupy na Facebooku oraz Instagrama. Znajdziecie tam m.in. relacje zakulisowe z Ceremonii Otwarcia JESC 2019 w Teatrze Śląskim, a później także relacje i reakcje na próby uczestników finału. Relacje z Ceremonii Otwarcia dostępne będą 18 listopada, a relacje z Centrum Prasowego od 21 listopada. W dniach 16-20 listopada na Facebooku znajdziecie też wieczorne „live rozmowy” podsumowujące wszystko to, co będzie dziać się na Śląsku. Serdecznie zapraszam!

View this post on Instagram

Thank You @roxie_wegiel ! #eurowizjajunior

A post shared by Dziennik-Eurowizyjny.pl (@dziennik_eurowizyjny) on

Źródło: RTSH, Maqedoniashqiptare.com, news31.al, Eurovoix, Wiwibloggs, TVP, inf. własne, fot.: @tirigjoci

%d blogerów lubi to: