Świat Eurowizji stracił babcię. Przypominamy eurowizyjną historię Babushek z Buranowa! Destiny i Ralph Kamiński na Eurowizji 2020? Eurowizyjny Quiz w Poznaniu!

Solistka formacji Buranovskie Babushki 🇷🇺 – Natalya Pugacheva nie żyje – poinformował przewodniczący Republiki Udmurckiej, Alexander Brechalov. 83-letnia Babushka zmarła w sobotę na dwa dni przed swoimi 84. urodzinami. Była ikoną formacji i jej najbardziej znaną postacią, przede wszystkim przez niski wzrost, szczery uśmiech i taneczne solówki, jakie wykonywała zarówno podczas preselekcji jak i Eurowizji. Rosyjskie i eurowizyjne media, które informują o tej przykrej wiadomości, przypominają, że dzięki popularności jaką Natalya zdobyła wraz z Babushkami, udało jej się odnaleźć grób zmarłego w czasie wojny ojca, który został pochowany w zbiorowej mogile. Natalya przywiozła na grób ojca trochę ziemi z grobu matki, by jej rodzice mogli być razem także po śmierci. Natalya to druga, po Elizavecie Zarbatovej, członkini zespołu, której nie ma już z nami. 

Buranovskie Babushki to zespół, który największą sławę zdobył dzięki coverom The Beatles oraz występowi na Eurowizji. Fanom konkursu po raz pierwszy Babushki objawiły się w finale preselekcji 2010 w Moskwie, gdzie zaśpiewały „Dlinnaja-dlinnaja beresta i kak sdelat’ iz nee ajšon” i zdobyły 3. miejsce z poparciem 12,9% w głosowaniu jury i widzów. Już wtedy wywołały ogromną radość wśród publiczności i przerażone miny surowych jurorów. W 2012 roku wróciły preselekcje rosyjskie, wróciły i Babushki, ale tym razem z bardziej eurowizyjnym przebojem „Party for everybody” i kręcącym się na scenie piecem. Publiczność oszalała, a po występie nagrodziła babcie owacjami na stojąco, co zrobiła także część wykonawców w Green Roomie. Komisja nadal miała nietęgie miny. Koniec końców Babushki wygrały zdobywając aż 38,51% głosów i pokonując hitowe duety Dimy Bilana z Julią Volkovą oraz Timati’ego z Aidą.  Rosja trafiła na Eurowizję w roli faworyta, chociaż raczej pewne było, że Szwecji nie uda się pokonać. Ocieplono jednak w ten sposób wizerunek Federacji, a wieść o babuszkach dotarła nawet do wyizolowanej eurowizyjnie Polski. „Party for everybody” wygrało I półfinał pokonując Albanię 6 punktami. Rosja miała wtedy ogromną przewagę u widzów (189 punktów vs. 132 które zajęła druga Rumunia), a u jurorów zajęła 8. miejsce (75 punktów, pomiędzy Węgrami a Izraelem). Co ciekawe, w półfinale jedynie Albania nie dała Rosji punktów. W wielkim finale Rosjanki z Udmurcji zdobyły 259 punktów i 2. miejsce, przegrywając z Loreen różnicą 113 punktów, ale pokonując Joksimovicia 45 punktami. Były drugie w głosowaniu widzów (różnica między Rosją a Szwecją wyniosła tylko 12 punktów) oraz 11. u jurorów. Dzięki wielkiej popularności jaką zdobyły, miały okazję występować w wielu miejscach Rosji i na najważniejszych eventach, a także zebrały pieniądze na budowę cerkwi w swojej wsi.

Zwyciężczyni Eurowizji Junior 2015 – Destiny Chukunyere 🇲🇹 – wystąpi w drugiej edycji maltańskiego „X Factora” i zapewne będzie główną faworytką do wygrania show, a tym samym do zostania reprezentantką Malty na Eurowizji 2020. Jej występ z castingu widzowie zobaczą już dziś wieczorem o 20:50. Destiny triumfowała podczas JESC 2015 w Sofii za sprawą „Not my soul”, a rok później była gościem polskich preselekcji do Juniora. W tym roku pełniła rolę chórzystki Micheli przy wykonywaniu utworu „Chameleon”. Wspierała ją wokalnie zza sceny. Tymczasem podano, że Festivali i Kenges 58 w Albanii 🇦🇱 poprowadzi Alketa Vejsiu, prezenterka radiowa i wokalistka oraz producentka. Na swoim koncie ma pracę m.in. przy popularnym formacje talent-show dla dzieci „Gjeniu i Vogel” oraz przy „X Factor Albania”.

Po piątkowej publikacji wypowiedzi Balázsa Medveczky’ego, dyrektora ds. mediów Duna Media (publicznego nadawcy węgierskiego) 🇭🇺 o tym, że „A Dal 2020” przestaje pełnić funkcję preselekcji narodowych, a telewizja zamiast skupiać się na Eurowizji będzie promować węgierską muzykę w kraju, coraz więcej lokalnych portali podaje, że stacja nie ma żadnego planu B i po prostu wycofała się z udziału w Eurowizji. Portal index.hu zwraca jednak uwagę, że interpretacja tej wypowiedzi może być różna – redakcja strony poprosiła MTVA o jasny komentarz w sprawie Eurowizji, jednak do tej pory nie dostała odpowiedzi. „Wygląda na to, że po dziesięciu latach Węgry nie wezmą udziału w konkursie, do którego finału nie udało się w tym roku wejść, chociaż w ostatnich latach węgierscy reprezentanci mogli się pochwalić dobrymi wynikami” – przypomina musorvizio.hu. Czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego liczą jednak, że Węgry wystartują w Rotterdamie. We wczorajszej ankiecie 59,62% ma nadzieję, że ten kraj pojawi się na Eurowizji. 26,92% nie liczy już na to, a 13,46% nie ma zdania na ten temat.

Poza tym, że Polska weźmie udział w Eurowizji 2020 nie wiemy na temat przygotowań TVP nic, a jedynie czasami w mediach pojawiają się różnego rodzaju doniesienia o chętnych lub niechętnych konkursowi wykonawcach. Ponoć zainteresowana byłaby Anna Karwan, ostatnio Patryk Kumór również deklarował chęć (ale w duecie z Lanberry), a 5 listopada odbędzie się premiera „Learn to let go” Norberta Legiecia, który uważa, że ten najnowszy singiel będzie wysłany jako propozycja do reprezentowania Polski na Eurowizji 2020. Tymczasem o reprezentowanie Polski portal Plejada.pl zapytał Ralpha Kamińskiego. Wokalista przyznał, że zna dobrze Rotterdam i żartobliwie uznał, że pojechałby na konkurs. Czy faktycznie tak by było? Jego piosenka „Kosmiczne Energie” zajęła 7. miejsce we wrześniowej edycji internetowego konkursu polskiej piosenki „Holfestivalen” organizowanego przez Dziennik Eurowizyjny.

Dla fanów Eurowizji z Wielkopolski 🇵🇱 i nie tylko czeka spora atrakcja! Już 5 listopada w poznańskim Lokum Stonewall na Półwiejskiej 28 odbędzie się Wielki QUIZ eurowizyjny, w którym uczestniczyć będą 3-5 osobowe drużyny. Wpisowe od zespołu to kwota 10 zło, a zgłoszenia przyjmowane są pod adresem lokum@grupa-stonewall.pl . Team, który wygra quiz zgarnie całą pulę, więc na eurowizyjnej wiedzy będzie można…zarobić! „To co tęczowa zaraza lubi najbardziej…. E U R O W I Z J A ♥ ♥” – czytamy na stronie eventu, który poprowadzi Jędrzej Kowalewski, wieloletni fan Eurowizji i jej obserwator na żywo od 2013 roku, a także stały czytelnik Dziennika Eurowizyjnego. Wszystkie szczegóły wydarzenia znajdziecie TUTAJ.

Źródło: tellerreport.com, Wikipedia, TVM, Instagram, origo.hu, index.hu, musorvizio.hu, blikk.hu, Facebook, Plejada.pl,  Stonewall, inf. własne, fot.: Russia Today 

%d blogerów lubi to: