Open up hasłem Eurowizji 2020! Znamy uczestników Festivali i Kenges w Albanii – sprawdź, kto powalczy o wyjazd do Rotterdamu

Poznaliśmy już pierwszy skład preselekcyjny na sezon 2020! Albańczycy 🇦🇱 ogłosili listę swoich kandydatów, czyli uczestników Festivali i Kenges, które odbędzie się pod koniec grudnia. Wśród zakwalifikowanych znalazła się reprezentantka Albanii z 2008 roku, która po raz pierwszy po zwycięstwie wraca do FiK – Olta Boka (fot.). 28-letnia wokalistka z Tirany zaśpiewała w Belgradzie „Zemren e lame peng” i zajęła 9. miejsce w półfinale oraz 17. w finale. Nie zabraknie też znanych nam już wykonawców, którzy wcześniej startowali w Festivali i Kenges. Będzie niezmordowany Bojken Lako, Kamela Islamaj (6. miejsce w preselekcjach 2012), śpiewak Genc Tukiçi (tym razem zaśpiewa z córką Nadią), Era Rusi (preselekcje 2006 i 2009), Tiri Gjoci (startował w selekcjach 2018, a w tym roku był chórzystą Jonidy Maliqi w Tel Awiwie), Renis GjokaDevis Xherahu, Valon Shehu (preselekcje 2013) i Albërije Hadërgjonaj. W Festivali i Kenges zadebiutują w tym roku Uendi Mancaku, która w 2015 roku uczestniczyła w preselekcjach Albanii do Eurowizji Junior oraz Sara Bajraktari (selekcje do Juniora 2017). Wbrew wcześniejszym plotkom do FiK nie dostał się Yll Limani.

Będzie paru festiwalowych debiutantów, którzy nigdy wcześniej nie mieli okazji uczestniczyć w preselekcjach. Wystartuje Robert Berisha, Kastro Zizo (właściwie Klevis Bega) czy uczestnik „X Factora” Aldo Bardhi. Będzie też wokalistka folkowa i „zasłużona artystka” Albanii 52-letnia Eli Fara, która pomimo dumnego tytułu jednej z najbardziej znanych piosenkarek w kraju nigdy nie uczestniczyła w FiK. O Eurowizję powalczy wspólnie z raperem Stresi. Istotnym graczem będzie 21-letnia Arilena Ara, zwyciężczyni „X Factor 2” i uczestniczka „Tańca z Gwiazdami”. Jej pierwszy utwór „Aeroplan” był w Albanii sporym hitem, z kolei „Nëntori” notowane było też w Rumunii i w Rosji. W tym roku jest mentorem w trzeciej edycji „The Voice Kids Albania”. Najbardziej elektryzującym nazwiskiem jest 32-letnia Elvana Gjata, uznawana za „albańską diwę”. Aktualnie jest jedną z najbardziej popularnych wokalistek na Bałkanach, współpracowała m.in. z Davidem Guettą, wygrała „Taniec z Gwiazdami”. Do tej pory wydała trzy albumy i każdy z nich był świetnie przyjęty w kraju. Dwukrotnie wygrała „Kenga Magjike”, jest laureatką prestiżowych nagród takich jak Balkan Music Awards czy „Person of The Year” plebiscytu stacji Klan Kosova. W 2011 wygrała popularny „Top Fest”. Format preselekcji albańskich na razie nie jest znany i nie wiemy też kiedy (i czy w ogóle) piosenki konkursowe zostaną opublikowane przed festiwalem. Terminarz i nazwiska prowadzących również pozostają na razie tajemnicą.

EBU i nadawca holenderski 🇳🇱 ogłosili, że sloganem Eurowizji 2020 będzie „Open up”, który w zamierzeniu jest niekompletny, by można było do niego dołączyć kolejne wyrazy, np. „Open up to each other” czy „Open up to music„. „Każdy może wypełnić slogan na swój własny sposób. W ten sposób poznamy się lepiej” – tłumaczy Sietse Bakker, producent wykonawczy Eurowizji 2020. Dodał, że slogan charakteryzuje Holendrów i Niderlandy jako kraj ludzi otwartych umysłów, respektujących innych. Slogan „Open up” ma zachęcić ludzi do otwierania się na siebie nawzajem, otwierania się na różne opinie, historie i doświadczenia, a także na muzykę i kulturę innych krajów. Jon Ola Sand twierdzi, że „Open up” idealnie pasuje do 65. edycji Eurowizji, konkursu, którego pierwsza edycja miała jedynie 7 uczestniczących krajów, a teraz otworzyła się na całą Europę, a nawet Australię, jest transmitowana online na cały świat. „Wartościami Eurowizji są uniwersalność i wyłączność oraz nasza dumna tradycja celebrowania różnorodności poprzez muzykę. Teraz możemy dodać jeszcze jedną – otwartość”. Motyw graficzny związany ze sloganem „Open up” jest w trakcie tworzenia i poznamy go wkrótce.

Źródło: Eurovision Kosovo, Eurovision Albania, Wikipedia, EBU, fot.: @oltabokaofficial

%d blogerów lubi to: