Eurowizja 2020 bez Węgier

Telewizja węgierska rezygnuje z udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji 2020 🇭🇺 – to już oficjalna wiadomość, którą dziś potwierdzono publikując ponownie zasady konkursu „A Dal 2020”. Regulamin konkursu „A Dal” nie ma już związku z formatem preselekcji, jak to było wcześniej. W porównaniu do poprzedniego (usuniętego) ogłoszenia zmienił się termin przyjmowania zgłoszeń – o tydzień dłużej, czyli do 22 listopada. Show ruszy 18 stycznia i potrwa do 7 marca, a trzydziestu kandydatów poznamy 20 grudnia. Zwycięzca otrzyma nagrodę finansową i możliwość występu na popularnych festiwalach, ale nie będzie reprezentantem Węgier na Eurowizji 2020, gdyż kraj nie będzie w ogóle uczestniczyć w konkursie. Jak podają organizatorzy, zamiast skupić się na Eurowizji, nadawca planuje finansowo wspierać zwycięzcę „A Dal”, pozwolić mu na udział w wielu muzycznych imprezach oraz promocji radiowej, co ma pobudzić węgierską produkcję muzyczną.

Węgry swój pierwszy start w Eurowizji planowały mieć już w 1993 roku, ale reprezentantka Andrea Szulak zajęła w specjalnych eliminacjach dla debiutantów 6. miejsce, a jedynie trzy najlepsze kraje awansowały do finału ESC 1993. Od Węgier wypadła wtedy gorzej tylko Rumunia. Oficjalny debiut nastąpił więc w 1994 roku za sprawą zwyciężczyni pierwszych węgierskich preselekcji (w finale startowało 16 wykonawców, a decydowało jury) – Frideriki Bayer i ballady „Kinek mondjam el vétkeimet?”. Piosenka wywalczyła na Eurowizji 1994 świetne, 4. miejsce i dostała 12 punktów od polskiego jury. Rok później telewizja MTVA nie organizowała preselekcji, a Csaba Szigeti zajął na Eurowizji niskie, 22. miejsce za utwór „Új név a régi ház falán” (gorzej wypadły tylko Niemcy).

Preselekcje 1996 wygrał Gjon Delhusa z piosenką „Fortuna”, jednak jego utwór nie został zakwalifikowany do Eurowizji w Oslo i odrzucono go w specjalnych audio-eliminacjach, gdzie zajął 23. miejsce i zremisował z Finlandią, która jednak do finału się dostała dzięki zwycięskiemu wyjściu z remisu. W 1997 roku finał narodowy i głosowanie jurorów regionalnych wygrała formacja V.I.P. z piosenką „Miért kell hogy elmenj”. Na Eurowizji zajęła stosunkowo dobre, 12. miejsce. Rok później wewnętrznie wskazany Charlie (Károly Horváth) poniósł porażkę – 23. miejsce, czyli trzecie od końca (słabiej wypadły tylko Francja ze Szwajcarią). Pomimo słabych wyników Węgry załapały się na udział w Eurowizji 1999 (bazując na średnich wynikach z ostatnich 5 lat). Telewizja nie zdecydowała się jednak na udział i zrezygnowała z Eurowizji na wiele lat.

Powróciła dopiero w 2005 roku, a preselekcje narodowe wygrał wtedy duet NOX z folkowym utworem „Forogj vilag”. Został bardzo ciepło przyjęty przez fanów i nie tylko – w półfinale zajął 5. miejsce, a w finale dwunaste. Niestety sukces nie sprawił, że Węgrzy zostali w grze na dłużej. Nie uczestniczyli w ESC 2006, powrócili jednak w 2007 roku, a reprezentantką została Magdi Ruzsa. Jej „Unsubstantial Blues” był pierwszym utworem Węgier po angielsku. Zajął 2. miejsce w półfinale i 9. w finale. Rok później nadawca powrócił do preselekcji narodowych, jednak ich zwyciężczyni Csezy zajęła w belgradzkim półfinale ostatnie, 19. miejsce, za piosenkę „Candlelight”. Porażką zakończył się też start Węgier w Moskwie – Zoli Adok zdobył tylko 15. miejsce w półfinale za piosenkę „Dance with me”. Te porażki, a także problemy finansowe sprawiły, że Węgry nie uczestniczyły w Eurowizji 2010.

Powróciły w 2011, a wewnętrznie wybrano wtedy Kati Wolf i utwór „What about my dreams”, który szybko stał się hitem wśród eurowizyjnych fanów. Spodziewanie wszedł do finału (7. miejsce w grupie), jednak w finale zajął niezadowalające, 22. miejsce. W roku 2012 telewizja węgierska uruchomiła „A Dal”, preselekcje charakteryzujące się wieloma etapami, dużym naciskiem na język węgierski i świeżość w piosenkach oraz silnym wpływem komisji na wyniki. Selekcje były jednak sukcesem i co roku dawały Węgrom awans do finału na Eurowizji, a nawet miejsca w top10. W 2013 roku ByeAlex zajął 10. miejsce za „Kedvesem (Zoohacker Remix)”, rok później András Kállay-Saunders był piąty za „Running”, a w 2017 Joci Papai zdobył z piosenką „Origo” 8. miejsce. W latach 2012-2018 kraj reprezentowali też zespoły Compact Disco oraz AWS, a także soliści – Boggie i Freddie. W tym roku zwycięzcą „A Dal” ponownie został Joci Papai, jednak jego „Az en apam” nie weszło do finału Eurowizji, zajmując w grupie 12. miejsce.

Źródło: MTVA, ESChungary, ots.mti.hu, Wikipedia 

 

%d blogerów lubi to: