Ema Freš – znamy szczegóły i uczestników! Sprawdź gdzie i kiedy głosować! 157 piosenek na Islandii, pierwsi kandydaci z Malty i kolejne plotki ze Szwecji

Już od listopada fanów Eurowizji czeka nie lada gratka i mnóstwo głosowań internetowych w ramach Ema Freš 2020 🇸🇮, czyli przedbiegów preselekcji słoweńskich. Dziś telewizja RTV SLO opublikowała efekty pracy komisji, która wyłoniła 18 najlepszych zgłoszeń od wykonawców młodych i nieznanych szerszej publiczności. Eliminacje ruszą 4 listopada. W każdy poniedziałek, wtorek i środę (przez 3 tygodnie) na platformie MMC RTV Slovenija publikowane będą po dwa utwory, a internauci z każdego duelu wskażą jeden najlepszy, który trafi do piątkowego starcia. Z piątkowego pojedynku internauci wybiorą jeden utwór, a jurorzy drugi, tym samym każdy tydzień zakończy się zwycięstwem dwóch piosenek. Wszystkie 18 piosenek poznamy do 20 listopada, a po serii głosowań 22 listopada poznamy sześć najlepszych kandydatów, którzy będą o krok bliżej do finału EMA 2020. To nie koniec! Piosenki, które przegrają dostaną drugą szansę i w podobnym systemie internauci oraz jurorzy wybiorą jeszcze cztery piosenki. Tym samym w finale przedbiegów znajdzie się 10 propozycji, z których jurorzy i internauci wybiorą dwie najlepsze – właśnie te trafią do wielkiego finału preselekcji słoweńskich i zmierzą się z piosenkami doświadczonych wykonawców. Finał przebiegów odbędzie się w grudniu. Całą strukturę głosowań prezentuje poniższa grafika:

izvajalec – wykonawca / zmagovalec dneva – zwycięzca dnia / zmagovalec tedna – zwycięzca tygodnia / poražaneč – pokonany (grafika: RTV SLO)

Poza oficjalną publikacją na MMC RTV SLO piosenki znajdą się też na social mediach (YouTube, Instagram, Facebook) gdzie będzie można je komentować i lajkować, ale nie wpłynie to na wyniki głosowania, które odbywać się będzie tylko na stronie nadawcy. Ema Freš internetowo komentować i prowadzić będą Bojan Cvjetićanin z grupy Joker Out, Klemen Kopina, eurowizyjny (i nie tylko) dziennikarz Denis Živčec, Maja Pinterič oraz Rebeka Tomc. A kto wystąpi? Nazwiska i pseudonimy raczej niewiele mówią nawet samym Słoweńcom, ale dla zasady napiszę, że o finał EMA powalczą m.in. Lana Hrvatin, Ljudmila Frelih, Marko Škof (na zdj.), Nuša Pliberšek, Petra Ceglar, Pia Nina, boyband Soulution, Stella czy Younite. Większość piosenek ma słoweńskie tytuły. Dwa pierwsze utwory poznamy już 4 listopada!

Telewizja islandzka 🇮🇸 ogłosiła, że do preselekcji Songvakeppnin 2020 przyjęto 157 piosenek, czyli o 20% więcej niż w 2019 roku. Wszystkie zgłoszenia będą teraz przesłuchane przez 7-osobową komisję złożoną z przedstawicieli stacji RUV oraz Związku Islandzkich Muzyków, Kompozytorów i Autorów. Jury oceniać będzie piosenki bez informacji o tym, kto dany utwór wykonuje lub kto go napisał. Do półfinałów (8 i 15 lutego) zakwalifikowanych będzie łącznie 10 piosenek, które poznamy w styczniu. W każdym półfinale wystartuje po 5 kandydatów, a widzowie wraz z jurorami wyłonią po dwie najlepsze propozycje, które awansują do wielkiego finału zaplanowanego na 29 lutego w Laugardalsholl w Rejkjawiku. Telewizja RUV jak co roku zastrzega sobie prawo do przyznania jednej „dzikiej karty” dla kogoś, kto zostanie wyeliminowany po półfinale. Podobnie jak ostatnio w półfinale każdy kandydat musi śpiewać utwór po islandzku, ale w finale może zdecydować, czy zaśpiewać w języku narodowym czy może po angielsku, jednak taka decyzja obowiązywać też będzie na Eurowizji 2020 w Rotterdamie.

Na Malcie 🇲🇹 ruszył już „X Factor 2”, a jurorzy mają za zadanie zapoznać się z castingowymi występami kandydatów i zdecydować, kto trafi do kolejnej rundy czyli Bootcamp. Po dwóch odcinkach wiemy już, że dalej awansowali m.in. Jasmine Abela (8. miejsce w preselekcjach maltańskich 2018), raper Dwayne Camilleri, Jake Camilleri (startował już w 1. edycji X Factora), Megan Caruana, Paul Anthony, Logan Borg czy Chanelle Zarb. Jedną z przegranych jest Danica Muscat, która uczestniczyła już zarówno w preselekcjach maltańskich jak i w pierwszej edycji „X Factor”. Tym razem jurorzy uznali, że nie zasłużyła, by awansować dalej. Tymczasem w Szwecji 🇸🇪 kolejne plotki o stawce Melodifestivalen 2020. Pojawia się nazwisko Victora Crone, który w 2015 (razem z Behrangiem Miri) dostał się do dogrywki, ale w 2019 wygrał „Eesti Laul” i reprezentował Estonię w Tel Avivie. Za utwór „Storm” zajął niezwykle wysokie, czwarte miejsce w półfinale, ale w finale był już tylko 20. Ponoć w MF 2020 ma wykonać utwór w stylu Avicii, co nie jest żadną niespodzianką. Plotkuje się też o udziale Hanny Ferm, która w MF 2019 śpiewała „Hold you” razem z LIAMOO. Ma być też uczestnik „Idola” i autor hitu „Fan va bra” – Jakob Karlberg.

Źródło: Evrovizija.si, RTV SLO, RUV, Eurovoix, Wiwibloggs, Aftonbladet, fot.: @markoskof

%d blogerów lubi to: