Ukraińcy ogłaszają zasady antyrosyjskich preselekcji do Eurowizji 2020! Polska jednym z faworytów Eurowizji Junior! Jak głosować w finale konkursu?

Po ogromnym politycznym skandalu jaki wybuchł w marcu po finale „Vydbir” telewizja ukraińska UA:PBC 🇺🇦, jak gdyby nigdy nic, wraca do znanego nam już formatu preselekcji i współpracy ze stacją STB. Zgłoszenia są już przyjmowane, a w lutym zorganizowane będą dwa półfinały (8 i 15 lutego) oraz wielki finał (22 lutego) podczas którego widzowie oraz jurorzy wyłonią nowego reprezentanta Ukrainy. Show znów poprowadzi Sergey Pritula. Tym razem jednak nadawca ukraiński od razu wprowadza do regulaminu zapisy, których zabrakło (lub nie były odpowiednio podkreślone) w 2019 roku. Wykonawcy zgłoszeni do preselekcji nie mogą mieć na koncie żadnego występu na terenie Federacji Rosyjskiej od 2014 roku oraz nie mogą planować tam żadnych aktywności artystycznych lub ogłaszać ich w okresie pomiędzy preselekcjami a finałem Eurowizji 2020. Dodatkowo odrzucani będą ci, którzy po 2014 nielegalnie przebywali na Krymie. Prezes UA:PBC, Zulab Alasania podkreśla, że poszukiwani są nie tylko utalentowani wykonawcy, ale też tacy, którzy są w stanie w pozytywny sposób reprezentować Ukrainę i jej interesy i są gotowi postępować zgodnie z ustalonymi zasadami. Przedstawicielka stacji STB, Lyudmila Semchuk dodaje, że w 2020 roku komisja będzie przykładać szczególną uwagę do selekcji uczestników konkursu, tj. lustrować ich „rosyjskie” powiązania. Tego rodzaju zapisy eliminują wielu istotnych artystów z Ukrainy, dla których robienie kariery w Rosji jest czymś naturalnym. Na pewno w preselekcjach nie będą mogli wystąpić np. grupa Kazka, Svetlana Loboda, Maruv (fot.) czy Max Barskih. Zgłoszenia do preselekcji przyjmowane będą do 25 grudnia, a nazwiska półfinalistów poznamy nie później niż 20 stycznia.

Eurowizja Junior 2019 coraz bliżej, a od wczoraj znamy już wszystkie startujące w konkursie piosenki, co oznacza, że fani mogą przygotowywać i dzielić się swoimi osobistymi rankingami oraz prześcigać się w domysłach o tym, kto wygra konkurs w Gliwicach. Portal Wiwibloggs opublikował ankietę, w której czytelnicy mogą głosować na swoich faworytów. Aktualnie 16,51% głosów ma Serbia 🇷🇸, 15,62% Armenia 🇦🇲, a 13,15% Polska 🇵🇱. W top5 rankingu są też Francja (12,13%) 🇫🇷 oraz Hiszpania (10,73%) 🇪🇸. Pozostałe kraje są daleko w tyle, a najmniejszym poparciem cieszą się Gruzja (0,94%) 🇬🇪, Rosja (0,97%) 🇷🇺, Portugalia (1,16%) 🇵🇹 i Włochy (1,18%) 🇮🇹. Podobną ankietę przygotował portal ESCbubble.com, jednak tam na ten moment ranking zdominowała Francja (62,11%), na drugim miejscu pozostawiając Polskę (6,5%), a na trzecim Hiszpanię (5,61%). Cztery najsłabiej ocenione kraje to Gruzja, Kazachstan 🇰🇿, Rosja i Włochy. Czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego swój ulubiony utwór wybierać będą w listopadzie poprzez tradycyjny plebiscyt „Nasz Faworyt”.

Rok temu czytelnicy wybrali piosenkę Francji 🇫🇷 jako „Naszego Faworyta” i faktycznie piosenka poradziła sobie świetnie – w finale JESC 2018 zajęła 2. miejsce. Ponieważ na Polskę nie głosowaliśmy w „Naszym Faworycie”, czytelnicy Dziennika poprawnie przewidzieli „zwycięzcę”. Gdyby zestawić nasz ranking (stawiając Polskę na pierwszym miejscu) z oficjalnymi wynikami to przyznać trzeba, że typowanie poszło nam świetnie. Czytelnicy bezbłędnie przewidzieli miejsce Francji, Gruzji, Armenii i Portugalii, nieznacznie pomylili się przy Ukrainie, Kazachstanie, Białorusi, Holandii, Rosji, Irlandii, Azerbejdżanie, Izraelu i Serbii. Największa różnica to pozycja Albanii 🇦🇱 – czytelnicy stawiali ją na 5. miejscu, a zajęła jedynie 17. pozycję. Z kolei Maltę 🇲🇹 typowaliście do zajęcia 16. lokaty, a wywalczyła piątą! Nie przewidzieliśmy też sukcesu Włoch 🇮🇹 – duet był typowany do zajęcia 19. miejsca, a był ostatecznie siódmy. Jak będzie w tym roku? Przekonamy się w listopadzie! Śledźcie Dziennik Eurowizyjny i nie przegapcie głosowania!

A jak głosować w finale Eurowizji Junior 2019? Zasady się nie zmieniają! Głosowanie internetowe (obecne tylko w dziecięcej wersji Eurowizji) podzielone będzie na dwie tury. Pierwsza ruszy w piątek 22 listopada po zakończeniu II serii prób technicznych. Na stronie junioreurovision.tv pojawi się specjalny skrót występów z prób, a po jego obejrzeniu internauci z każdego zakątka świata będą mogli oddać głos na 3, 4 lub 5 piosenek (nie mniej i nie więcej), przy czym dozwolone jest głosowanie na swój własny kraj. I tura głosowania online zakończy się w niedzielę 24 listopada o 15:59. W trakcie finału prowadzący ogłoszą start II tury – tym razem głosowanie internetowe będzie otwarte przez 15 minut i, podobnie jak wcześniej, widzowie będą mogli oddać głos na 3, 4 lub 5 piosenek. Wszystkie głosy zostaną zebrane i policzone, a później zmienione na punkty widzów. O zwycięzcy JESC 2019 zadecydują internauci oraz jurorzy. W 2018 roku łącznie oddano ponad 1,2 mln głosów, z czego 11,7% zgarnęła Roksana Węgiel 🇵🇱, 10,1% Angelina Nava 🇫🇷, a 8,9% Daneliya Tuleshova 🇰🇿. Na reprezentantkę Polski oddano ponad 150 tys. głosów. Dla porównania Serbka 🇷🇸, która w online votingu była ostatnia, otrzymała 30,9 tys. głosów. Nigdy nie podano jak wielkie poparcie Polski zarejestrowano z polskich adresów IP, czyli jak często głosowaliśmy sami na siebie.

Źródło: UA:PBC, ESCbubble, MUZ TV, Wiwibloggs, Archiwum Dziennika Eurowizyjnego, Wikipedia, JuniorEurovision.tv, inf. własne, fot.: @maruvofficial @darina_hodyreva

%d blogerów lubi to: