Dima Bilan po raz trzeci na Eurowizji? Zobacz jego preselekcyjne występy! Co ciekawego w Izraelu i Grecji?

Sezon preselekcyjny co roku zawiera elementy, które zdają się być stałe i regularnie dostarczać nam wielu emocji! W 2020 roku już po raz drugi obserwować będziemy talent-shows na Malcie i w Gruzji, które wyłonią reprezentantów tych krajów na Eurowizję. Po raz szósty Izrael 🇮🇱 organizować będzie show „The Next Star for Eurovision”, a zwycięzca pojedzie do Rotterdamu. Według lokalnych źródeł, nagrania do pierwszych odcinków popularnego programu już się rozpoczęły, a emisja ma ruszyć w listopadzie. Jak podaje Israel Hayom, tym razem o możliwość reprezentowania Izraela mają powalczyć m.in. Eden, LUKAH, Lion Rosenberg z Shmonim VeMashehu Band, Shira Gavrielov (uczestniczka „American Idol 12”), współtwórca utworu „Home” z tegorocznej Eurowizji – Ohad Shragai, córka Avi’ego Toledano (ESC 1982) Lihi Toledano czy Judah Gavra, popularny wśród fanów Eurowizji trener personalny i wokalista, który od lat próbuje dostać się na Eurowizję. W preselekcjach Kdam 2013 zajął 3. miejsce, później był jednym z finalistów selekcji 1in360 w San Marino (2017). Czy ten mieszkający na stałe w USA izraelski wokalista w końcu zdoła spełnić swoje marzenie o udziale w Eurowizji? Przekonamy się już wkrótce.

Dwukrotny reprezentant Rosji 🇷🇺 na Eurowizji i zwycięzca z 2008 – Dima Bilan – zasugerował, że chciałby powrócić do konkursu, jednak podkreśla, że wolałby wystartować w preselekcjach narodowych bo wspiera ideę wyboru reprezentanta kraju przez publiczność. Tak się zapewne w 2020 nie stanie, bo nadawca rosyjski planuje wskazać przedstawiciela wewnętrznie. Postawa Bilana jest dość wyjątkowa, gdyż w większości przypadków tak uznani wykonawcy domagają się raczej wyjazdu na Eurowizję bez żadnych preselekcji. Dla Dimy muzyczna rywalizacja nie jest straszna. W 2005 roku wystartował w preselekcjach rosyjskich z „Not that simple” – najpierw zajął 3. miejsce w półfinale (13,4% poparcia), a w finale był drugi z 15% głosów. Wygrała Natalia Podoslakaya, pokonując młodego Bilana o 5% głosów. W 2006 roku popularność Dimy była już na tyle duża, że nadawca rosyjski wskazał go wewnętrznie z piosenką „Never let you go” – efekt? Trzecie miejsce w półfinale ESC i druga lokata w finale, zaraz za zwycięską grupą Lordi. To jednak nie było wystarczające dla Dimy. 9 marca 2008 roku ponownie wystartował w preselekcjach Rosji – utwór „Believe” zdobył 54 punkty i wygrał finał. W półfinale Eurowizji Dima wywalczył jedynie 3. miejsce (przegoniły go Grecja z Armenią), ale w finale nie miał sobie równych i zdobył 1. miejsce, tym samym wygrywając konkurs dla Rosji. Chociaż Bilan wciąż cieszy się ogromną popularnością w kraju, w 2012 roku jeszcze raz wymyślił sobie udział w preselekcjach, tym razem w duecie z Yulią Volkovą ze znanej formacji Tatu (ESC 2003). Ballada „Back to her future” zdobyła 2. miejsce, przegrywając z Buranowskimi Babuszkami. Zdawało się, że taka porażka będzie kropką nad i eurowizyjnej przygody Bilana, a jednak może być ciąg dalszy…

Telewizja grecka 🇬🇷 ma w planach preselekcje narodowe do Eurowizji 2020, jednak na razie nic nie jest jeszcze potwierdzone – informuje szefowa delegacji eurowizyjnej, Maria Koufopoulou. W rozmowie z OGAE Greece zasugerowała, że konkurs mógłby mieć nawet dwie części, ale na razie nie podjęto żadnych wiążących decyzji w tej sprawie. Zainteresowani Eurowizją wykonawcy oraz kompozytorzy kontaktują się już z ERT ws. udziału w potencjalnych preselekcjach, ale telewizja na ten moment nie udziela żadnych informacji. W ostatnich latach Grecji na Eurowizji idzie fatalnie. Ostatni raz miejsce w top10 zajęła w 2013 roku, a w kolejnych latach dwukrotnie dobrnęła raptem do 19. miejsca. Aż dwa razy w ciągu ostatnich czterech lat Grecy w ogóle nie awansowali do finału, a w tym roku Katerine Duska zdobyła 21. miejsce, najniższe w historii finałowych startów Grecji. Tymczasem Eleni Foureira zdementowała plotki, jakoby otrzymała od RTVE ofertę reprezentowania Hiszpanii. Nie chciała jednak powiedzieć, czy w ogóle jest zainteresowana powrotem na eurowizyjną scenę już w 2020 roku.

Źródło: Wiwibloggs, Eurovoix, Wikipedia, OGAE Greece, inf. własne, fot.: @bilanofficial

%d blogerów lubi to: